Neexistuje presné číslo, ktoré určuje, ako často by sme mali močiť. Avšak za patologické môže byť považovaná návšteva toalety viackrát ako 8× denne. Tento článok poskytuje prehľad o možných príčinách, diagnostike a liečebných možnostiach tohto stavu, ktorý môže výrazne znižovať kvalitu života.
Medzi bežné príčiny a prispievajúce faktory môže patriť:
Jedna z najbežnejších príčin častej návštevy toalety, ktorá ale častejšie postihuje ženy. Tieto problémy môžu byť sprevádzané aj bolesťou alebo pálením pri močení.
Bežný stav u starších mužov. Prostata môže tlačiť na močovú trubicu a spôsobovať problémy s močením.
Časté močenie pri cukrovke je vyvolané tým, že sa do moču dostáva cukor, ku ktorého vylúčeniu potrebujú obličky viac vody.
Tzv. smädka je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nadmerným vylučovaním svetlého moču a neustálym smädom. Ochorenie spôsobuje nedostatok antidiuretického hormónu.
Poruchy, ako je roztrúsená skleróza, môžu ovplyvniť signály medzi močovým mechúrom a mozgom, čo vedie k častému močeniu.
Za častým nutkaním môže stáť aj nervový systém. Ide o tzv. planú potrebu si uľaviť.
Za častým močením môžu stáť aj hormóny, ktoré sa vyplavujú počas tehotenstva.
Užívanie diuretík (lieku pomáhajúcich odstrániť vodu), pitie nápojov s diuretickými účinkami (alkohol, káva) alebo sexuálne prenosné choroby.
Liečba častého močenia závisí od jeho príčiny. V prípade infekcie močových ciest sú obvykle predpísané antibiotiká. Pre problémy s prostatou môžu byť použité lieky uvoľňujúce močovú trubicu alebo chirurgické zákroky.
Pri diabete je kľúčová kontrola hladiny cukru v krvi. Liečba neurologických porúch zase môže zahŕňať lieky, fyzioterapiu alebo špeciálne cvičenia na posilnenie močového mechúra.
„Časté močenie je nepríjemný prejav mnohých ochorení. Za časté močenie môžeme považovať návštevu toalety častejšie ako 8× denne, za nadmerné vylučovanie moču sa považuje viac ako 3 litre denne.
Pokiaľ nie je časté močenie spôsobené iným závažnejším ochorením či tehotenstvom, môže nám v prevencii pomôcť zdravý životný štýl a vysadenie nápojov s diuretickými účinkami (alkohol, káva).“
Časté močenie, pokiaľ nie je riadne liečené, môže viesť k rôznym komplikáciám:
U mužov navyše môže neriešené ochorenie prostaty viesť k vážnejším problémom, ako je akútna retencia moču, teda neschopnosť sa vymočiť.
Pri častom močení môže výrazne pomôcť obmedzenie alkoholu a kofeínu, kvôli ich močopudným účinkom. Zároveň však dbáme na dostatočnú hydratáciu a pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra.
Tiež je na mieste dodržiavať správnu intímnu hygienu (najmä ženy), vyhýbať sa dráždivým látkam v oblasti genitálií a podstupovať pravidelné vyšetrenie u lekára. Konkrétne u mužov nad 50 rokov sa odporúča pravidelné vyšetrenie prostaty.
Zdravý životný štýl ako taký môže mať pozitívny vplyv na zníženie rizika častého močenia. Inšpirovať sa môžete rozhovormi s odborníkmi na rôzne témy v našom podcaste Životosprávy:
Časté močenie je príznakom, ktorý môže byť spôsobený mnohými rôznymi zdravotnými problémami. Je dôležité porozumieť možným príčinám a pristupovať k nim s vhodnou liečbou a prevenciou. Správna diagnóza a liečba môžu pomôcť minimalizovať dopady na každodenný život a zlepšiť celkovú kvalitu života. V prípade pretrvávajúcich alebo závažných príznakov je vždy dôležité konzultovať stav s lekárom.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.urologymedicalgroup.com/blog/5-causes-of-frequent-urination
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/15533-frequent-urination
https://www.mayoclinic.org/symptoms/frequent-urination/basics/causes/sym-20050712
https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/frequent-urination-causes-and-treatments
https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/frequent-urination
https://www.medicalnewstoday.com/articles/70782
https://www.healthline.com/health/overactive-bladder/frequent-urination-women
https://www.verywellhealth.com/frequent-urge-to-urinate-514431
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/5831
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.