Späť do poradne
Otázka z 3. 4. 2024

Vitamíny pri dojčení

DojčenieVitamíny a minerály
Dobrý deň, prosím o radu aké vitamíny je najlepšie užívať pri dojčení? Ďakujem
Na otázku odpovedá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý deň,

počas obdobia dojčenia matka poskytuje dieťaťu živiny a imunitnú ochranu prostredníctvom materského mlieka Pri dojčení je dôležité, aby matka dostávala vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Vitamíny sú jednou z kľúčových zložiek tejto stravy, pretože pomáhajú udržiavať zdravie matky aj dieťaťa. Niektoré vitamíny sú najmä dôležité počas dojčenia:

Dojčiacim ženám sa často odporúča dopĺňať vitamín D, pretože jeho úroveň v materskom mlieku môže byť nedostatočná. Vitamín D prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí, prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

Odporúča sa, aby dojčiace ženy naďalej užívali kyselinu listovú. Folát sa podieľa na procese delenia buniek, prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva.

Vegetariánky alebo vegánky by mali byť obzvlášť pozorné na príjem vitamínu B12.

Vitamín B12 prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, prispieva k normálnej tvorbe červených krviniek, sa podieľa na procese delenia buniek.

Vitamín A je obsiahnutý v potravinách ako sú mrkva, sladké zemiaky, špenát a pod. Vitamín A prispieva k udržaniu normálneho stavu zraku, prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, sa podieľa na procese špecializácie buniek.

Dostatočný príjem vitamínu C je dôležitý pre oboch - matku aj dieťa. Vitamín C prispieva k udržaniu normálnej funkcie imunitného systému počas intenzívneho fyzického výkonu a po ňom, je antioxidant a prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom, zvyšuje vstrebávanie železa, prispieva k normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu kože.

Vápnik, Biomin Calcium Neo s vitamínom D3, je ďalší dôležitý minerál, ktorý je dôležitý pre zdravie matky aj dojčaťa. Počas dojčenia sa odporúča zvýšiť príjem vápnika, pretože telo matky potrebuje dostatočné množstvo tohto minerálu na udržanie normálneho stavu kostí a zubov, ale tiež aby mohlo poskytnúť dieťaťu dostatok vápnika prostredníctvom materského mlieka. Dobré zdroje vápnika zahŕňajú mliečne výrobky (mlieko, jogurt, syr), tmavolistú zeleninu (napr. brokolica, špenát), tučné ryby s kosťami (napr. sardinky, losos), semená a orechy (napr. mandle, lieskové orechy), a niektoré druhy obilnín a džúsov, ktoré sú obohatené vápnikom. Pre optimálne využitie vápnika je dôležité zaistiť dostatočný príjem vitamínu D, pretože tento vitamín pomáha telu vápnik absorbovať.

Zinok je obsiahnutý v mnohých potravinách, ako sú mäso, strukoviny, orechy a semienka. Zinok prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

Dojčiace matky majú často zvýšené potreby po železe, EdenPharma Železo plus kyselina listová, pretože časť železa prechádza do materského mlieka. Železo prispieva k normálnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu, prispieva k normálnemu prenosu kyslíka v tele, prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

Dojčenie má mnoho výhod, ako pre matku, tak aj pre dieťa. Materské mlieko obsahuje optimálne zloženie živín, ktoré dieťa potrebuje na zdravý rast a vývoj, obsahuje protilátky a ďalšie látky, ktoré posilňujú imunitný systém dieťaťa a chránia ho pred infekciami. Dojčenie môže znížiť riziko vzniku alergií u detí. Dojčenie môže pomôcť ženám strácať váhu získanú počas tehotenstva rýchlejšie.

Pre dojčiace matky je vhodný teda komplex vitamínov a minerálov napr. Femibion 3. Stačí jedna kapsula a jedna tableta denne. Alebo Elasti-Q Vitamins a Minerals 1 tableta 1x denne počas jedla. Alebo Jamieson Prenatal complete s DHA a EPA 1 kapsula 1x denne s jedlom .

S prianím pekného dňa, Martina Macfeldová

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyZdravie a prevenciaChoroby a príznakyBolesťDoplnky stravyLiekové interakcieŽenské zdravieVitamíny a minerályInfekciaZažívanieKožaDuševné zdravieDetiImunitaPohybový systémAlergiaTehotenstvoVýživaIntímne problémyStarostlivosť o teloBylinkyDermokozmetikaProbiotikáAntibiotikáMagnesiumOči a ušiÚsta a zubyŽily a cievyVitamín DAntikoncepciaCholesterol a krvný tlakDýchacia sústavaNervový systémMenštruáciaKašeľVzťahy a sexKĺbyChrípka a prechladnutieMužské zdravieMočové cestyRegeneráciaHomeopatiaKontraindikácieDojčenieVitamín CStarostlivosť o pleťErekciaIntímna hygienaVlasy a nechtySvalyBolesť v krkuSpánokDetské chorobyOmega 3-6-9LaktobacilyPrvá pomocDetoxikaceEkzémNespavosťChudnutieVaginálna infekciaAlkoholDezinfekciaReceptyKŕčové žilyHorúčka, zvýšená teplotaŠportCestovanie a výletyZápchaSuperpotravinyRiedenie krviNadúvanieMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaDiabetesDetská výživaKoronavírusPestrecDopyt na lekárneNádchaOparOpaľovanieNáplastiVegáni a vegetariániDomácnosťObehový systémLepokInkontinenciaKozmetika pre mužovLíčeniePrírodná kozmetika

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky