Laryngitída:
príznaky a liečba

Doplňte si lekárničku

pilulka

Čo je laryngitída?

Laryngitída je zápal hrtana spôsobený najčastejšie vírusovou infekciou, nadmernou záťažou alebo podráždením. Medzi typické príznaky patrí sipot, zachrípnutie a dráždenie ku kašľu.

 

Podľa dĺžky trvania sa laryngitída delí na akútnu a chronickú:

Akútna laryngitída sa rozvíja náhle a väčšinou sprevádza infekciu horných dýchacích ciest, ako je chrípka. Obvykle odznejú po týždni bez nutnosti liečby.

Chronická laryngitída trvá dlhšie a opakovane. Môže sa rozvinúť po dlhotrvajúcich zápaloch dýchacích ciest, častým preťažovaním hlasiviek, častým pobytom v zafajčenom alebo prašnom prostredí, nádorom alebo poranením hrtana.

Aké má laryngitída príznaky?

  • Zachrípnutie, oslabenie až strata hlasu
  • Ťažké prehĺtanie
  • Bolesť v krku
  • Dráždivý štekavý kašeľ
  • Celková slabosť
  • Teplota alebo horúčka
  • Lapanie po dychu, sipot
  • U detí sa môže prejaviť až dusenie, viď sekcia Laryngitída u detí

Je laryngitída nákazlivá?

Laryngitída ako taká sa nešíri, ale prenáša sa vírus, ktorý ju spôsobuje – väčšinou ide o vírus influenzy alebo parainfluenzy. To znamená, že u jedného sa môže nakazenie prejaviť ako laryngitída, u druhého ako obyčajná nádcha, u tretieho ako kašeľ a teplota. Šíri sa kvapôčkami alebo blízkym kontaktom. Inkubačná doba laryngitídy je väčšinou 2–3 dni a počas nich je tiež najviac nákazlivá.

Aká je liečba laryngitídy?

Liečba laryngitídy prebieha cez liečenie príznakov. Dôležité je teda nenamáhať hlasivky a dodržiavať pokojový režim. Pokiaľ je choroba sprevádzaná teplotou alebo horúčkou, pre jej zníženie podávajte lieky s ibuprofenom alebo paracetamolom, ktoré zároveň tlmia bolesť. Na suchý, dráždivý kašeľ podávajte antitusiká. Bolesť v krku môžete počas dňa zvládať pomocou pastiliek a sprejov.

 

Jedným zo známych tipov, ako zmierniť bolesť v krku, je Priessnitzov obklad:

  1. Namočte kus látky do studenej vody a vyžmýkajte ho.
  2. Priložte látku na krk a prekryte igelitom.
  3. Zábal pripevnite na krk buď inou suchou látkou (napríklad uterákom) alebo sponou.
  4. Až látka zteplá, zábal vymeňte (zhruba do 15 minút).


Či sa naozaj jedná o laryngitídu, vám vždy povie lekár na základe vyšetrenia a odporučí aj liečbu.

Ako dlho trvá laryngitída?

Laryngitída väčšinou trvá rovnako dlho ako bežné prechladnutie; zhruba po týždni až 14 dňoch by ste sa mali opäť cítiť dobre. Pri chronickej laryngitíde pretrvávajú problémy aj týždne alebo mesiace, preto je najlepšie navštíviť lekára.

Laryngitída u detí – ako prebieha a aká je prvá pomoc?

U detí sa najčastejšie objavuje tzv. subglotická laryngitída, ktorá sa prejavuje ako bežné prechladnutie. Môže ale nastať rýchly obrat, kedy sa večer ešte celkom zdravé dieťa v noci zobudí, sípe a typicky „štekavo“ kašle. K akútnemu záchvatu dochádza často v noci, keď sa dieťa začne až dusiť. Ako prvú pomoc nechajte dieťa nadýchať sa studeného vzduchu – zabaľte ho do deky a otvorte okno, bežte na balkón, alebo ho aj posaďte pred otvorenú mrazničku, pokiaľ vonku nie je chladno. Snažte sa zachovať pokoj a upokojujte aj dieťa, pretože plač jeho stav ešte zhorší. Vždy je nutné konzultovať stav s lekárom a pokiaľ sa nelepší alebo sa zhoršuje, okamžite volať rýchlu záchrannú službu. Laryngitída môže byť nebezpečná pre alergikov, pretože tí sú k opuchom sliznice náchylnejší.

Okrem spomínaných príznakov môže chorobu sprevádzať aj teplota a premodrávanie častí tela (ušných lalokov alebo pier).

Ako prebieha laryngitída u dojčiat?

Pre dojčatá je laryngitída veľmi nebezpečná, pretože ich dýchacie cesty sú kvôli svojej veľkosti oveľa viac ohrozené opuchom, ktorý ich blokuje. Prejavy sú rovnaké ako u väčších detí – sipot, suchý a dráždivý kašeľ, teplota. Jedným z prejavov môže byť ale aj zvýšené slinenie. Choroba sa typicky objavuje v zime a na jar, kedy môže byť imunita dieťaťa oslabená. Opäť neváhajte kontaktovať lekára, ktorý vám poradí s liečbou, prípadne vás pošle na pohotovosť.

Čo je to epiglotitída?

U detí predškolského veku sa môže vyskytnúť epiglotitída, čo je baktériou spôsobený opuch hrtanovej príklopky. Dochádza pri ňom k výraznému zhoršeniu dýchania, dieťaťu tečú sliny, pretože ich nemôže prehĺtať, môže mať trošku vyplazený jazyk, je apatické. Ak zaznamenáte tieto príznaky, ihneď volajte rýchlu záchrannú službu. Tejto chorobe sa dá predchádzať povinným očkovaním známym ako hexavakcína, ktorá okrem iného pôsobí proti baktérii Haemophilus influenzae typu B, ktorá spôsobuje epiglotitídu.

 

Ako prebieha laryngitída u dospelých?

Výskyt laryngitídy je u dospelých v oveľa menšej miere ako u detí a navyše máva miernejší priebeh vďaka priestrannejším dýchacím cestám. Môže teda vyzerať ako klasické prechladnutie, takže často ani nie je potrebná návšteva lekára a liečba prebieha zmierňovaním príznakov.

Prevencia laryngitídy – ako chrániť seba aj deti?

Chrániť celú rodinu môžete pomocou úpravy vzduchu vo vašej domácnosti. Príliš suchý a teplý vzduch môže dráždiť dýchacie cesty, preto je dobré pravidelne vetrať a používať zvlhčovač vzduchu. Alergikom sa bude lepšie dýchať so zapnutou čističkou vzduchu, ktorá pohltí dráždivé alergény aj prach. Ďalej doma nefajčite a nenechávajte dieťa dlho v zafajčenom prostredí. V detskej izbe radšej nemajte veľký koberec, často vysávajte a meňte posteľnú bielizeň.

pilulka

Čo k téme hovorí naša špecialistka Mgr. Martina Macfeldová?

Najužším miestom dýchacích ciest u detí je subglotický priestor – začiatok trachey niekoľko milimetrov pod väzmi hlasovými. Ak u dospelého v tomto mieste vyvolá infekcia zápalový opuch o sile 2 mm, zmenší sa priechodnosť trachey o 20%. U trojročného dieťaťa rovnako silný edém vyvolá zúženie priechodnosti až o 70%.

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2007/06/19.pdf
https://www.internimedicina.cz/…10/10/09.pdf
 https://www.mayoclinic.org/…syc-20374262

Autor článku

Ivana Starjová

Popísala by som s dvoma slovami: kreatívny ťahúň. Od roku 2014 píšem blog, kde riešim najčastejšie zdravotnícke témy. Keď sa práve nenachádzam za monitorom, trávim voľno v prírode so psom.

Všetky články od autora