Egreš, známy svojou jedinečnou chuťou a širokým spektrom využitia, je cenným doplnkom mnohých záhrad. Toto drobné ovocie plné vitamínov a minerálov je pozoruhodné nielen pre svoje výhody, ale aj pre svoju všestrannosť v kuchyni. V nasledujúcom článku sa budeme venovať jeho botanickým vlastnostiam, výživovým hodnotám a mnohému inému.
Egreš známy aj ako srstka obyčajná, je kríkovitá rastlina patriaca do čeľade meruzalkovitých, do ktorej patria najmä ríbezle a kríženec josta.. Vyznačuje sa tŕnistými konármi, srdcovitými listami a malými, zvyčajne zelenými alebo červenými bobuľami, ktoré sú pokryté jemnými chĺpkami. Plody pochádzajú z Európy a severnej Afriky, kde sa pestujú už od stredoveku. V priebehu storočí boli vyšľachtené rôzne odrody, ktoré sa líšia farbou a chuťou od kyslej až po sladko aromatickú.
Spolu s ním existuje aj takzvaný indický egreš.Ale tu pozor, ide o trochu inú rastlinu z úplne inej čeľade. Jej pravý botanický názov je smúteň lekárska a je to tropický strom vysoký až desať metrov.
Egreš je nutrične bohaté ovocie. Je zdrojom vitamínov C, E a B-komplexu, ktoré sú nevyhnutné na podporu imunitného systému, pokožky a celkového zdravia. Obsahuje aj minerálne látky ako železo, draslík, horčík, meď a vápnik. Vysoký obsah vlákniny v egreši podporuje normálne trávenie a pomáha tak predchádzať zápche.
Egreš je teda nielen chutný, ale aj veľmi prospešný. Jeho pravidelná konzumácia môže mať pozitívny vplyv na mnohé aspekty našej fyzickej kondície.
Správny zber a skladovanie egrešov je kľúčom k zachovaniu ich chuti a výživovej hodnoty. Egreš je najlepšie zbierať, keď je úplne zrelý a má charakteristickú farbu odrody, od svetlozelenej až po sýtočervenú. Plody by mali byť pevné a neporušené.
Zber
Egreše je najlepšie zbierať za suchého počasia, aby sa minimalizovala možnosť vzniku plesní na zozbieraných plodoch. Sezóna zberu sa môže líšiť v závislosti od odrody a lokality, plody dozrievajú zhruba počas júla.
Skladovanie
Čerstvo nazbieraný egreš možno skladovať v chladničke, kde vydrží približne týždeň. Na dlhšie skladovanie sa plody môžu zmraziť alebo spracovať na džemy, marmelády alebo kompóty.
Správnym zberom a skladovaním si môžete egreše vychutnávať aj mimo sezóny a využívať ich chuť a výhody po celý rok.
Egreš je v kuchyni mimoriadne všestranný, od sladkých až po slané jedlá. Jeho jedinečná sladkokyslá chuť oživí mnohé recepty, či už v dezertoch, omáčkach alebo šalátoch.
V klasických receptoch, ako sú bublaniny, koláče a džemy, egreše dodávajú príjemnú kyslosť, ktorá vyvažuje sladkosť cukru.
Egrešová omáčka môže byť skvelou prílohou k mäsu, najmä ku kuracine alebo kačici, kde kontrast sladkej a kyslej chuti vytvára harmonickú kombináciu.
Čerstvé bobule egreša môžu dodať ovocným alebo zeleninovým šalátom zaujímavý rozmer, a to ako chuťovo, tak aj vizuálne.
„Egreš je jedným z bežných kríkov pestovaných v záhradách. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov sú jeho plody vynikajúcim pomocníkom pri udržiavaní zdravia. A pre svoju sladkokyslú chuť je užitočný v kulinárstve na prípravu dezertov alebo omáčok.“
Experimentovaním s egrešom v rôznych receptoch môžete objaviť nové obľúbené jedlá a zároveň využiť výhody, ktoré toto ovocie ponúka.
Egreš je výnimočné ovocie, ktoré ponúka mnoho možností využitia v kuchyni aj v zdravotníctve. Vďaka svojej jedinečnej chuti a bohatému obsahu vitamínov a minerálnych látok môže byť egreš skvelým doplnkom vášho každodenného jedálnička. Vďaka jeho pomerne jednoduchému pestovaniu si ho môže dovoliť vypestovať takmer každý, kto má záujem o domáce zahradkárstvo. Kríky egreša nielenže obohatia vašu záhradu o krásne plody, ale umožnia vám aj prístup k čerstvým plodom plným prospešných látok.
Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-784/indian-gooseberry
https://www.medicalnewstoday.com/articles/gooseberry-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/indian-gooseberry
https://www.medicinenet.com/indian_gooseberry_benefits_uses_and_side_effects/article.htm
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780123756886100775
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-amla
https://www.healthline.com/nutrition/amla-juice
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.