Chrípka je vírusové ochorenie. Existuje viacero druhov vírusov, ktoré ju spôsobujú, najčastejší a nejnebezpečnejší je typ A. Ten je rozšírený po celom svete a neustále mutuje (mení sa), preto nie je jednoduché proti nemu bojovať. Veľmi ojedinele sa môžete nakaziť aj tzv. prasacou alebo vtáčou chrípkou. V našich zemepisných šírkach sa však prasacia alebo vtáčia chrípka vyskytuje výnimočne.
Chrípka je vírusové ochorenie. Existuje viacero druhov vírusov, ktoré ju spôsobujú, najčastejší a nejnebezpečnejší je typ A. Ten je rozšírený po celom svete a neustále mutuje (mení sa), preto nie je jednoduché proti nemu bojovať. Veľmi ojedinele sa môžete nakaziť aj tzv. prasacou alebo vtáčou chrípkou. V našich zemepisných šírkach sa však prasacia alebo vtáčia chrípka vyskytuje výnimočne.
Chrípku je veľmi jednoduché zameniť s iným ochorením – najčastejšie s prechladnutím alebo niektorým z bakteriálnych ochorení. Bakteriálne ochorenia od chrípky môžete orientačne rozlíšiť podľa CRP pomocou domáceho testu. Odlíšiť „pravú chrípku“ od nachladnutia vám zasa môže pomôcť vedomosť, že chrípka prichádza náhle. Z ničoho nič vás začne trápiť:
Nakaziť sa chrípkou je bohužiaľ veľmi jednoduché. Prenáša sa drobnými kvapkami slín a iných ľudských sekrétov a mimo telo človeka dokážu chrípkové vírusy prežiť až niekoľko hodín. Nakaziť sa teda môžete nielen priamym kontaktom s infikovaným člověkem, ale i z predmetov, s ktorými nakazený prišiel do kontaktu.
Po nakazení to postupuje rýchlo – inkubačná doba chrípky je zhruba 18-24 hodín. Liečba obyčajne trvá päť až sedem dní od nástupu prvých príznakov.
Existujú tzv. antivirotiká, ktoré se však bežne k liečbe chrípky nepoužívajú. Iba tlmí príznaky a ich nasadenie je pomerne komplikované, sú teda určené pre chronicky chorých a pre rizikové skupiny. Ostatným sa odporúča tlmiť príznaky chrípky a to pomocou liekov:
Pretože vírus sa mení, očkovanie dlho nevydrží a je potrebné ho znovu opakovať. Zvážiť by ho mali určité rizikové skupiny. To sú nielen chronicky chorí pacienti, ale aj tí, ktorí často prichádzajú do kontaktu s chorými (zdravotné sestry a lekári), diabetici a seniori nad 60 rokov.
Tehotné ženy sú tiež rizikovou skupinou, ktorá by sa mala o očkovaní poradiť s ošetřujúcím lekárom. Jednak sú tehotné ženy náchylnejšie k vírusovým ochoreniam, ale v určitých fázach tehotenstva pre ne aj pre nenarodené dieťa môže byť nákaza chrípkou nebezpečná. V tehotenstve je naviac na mieste zvýšená opatrnosť s používaním bežných liekov tlmiace symptómy chrípky. A liečiť chrípku len pomocou paracetamolu a slanej vody do nosa nie je práve najpríjemnejší zážitok.
U malých detí môže byť problémom rozoznať chrípku od virózy. Pokiaľ sa objaví problémy u dieťaťa mladšieho ako 3 mesiace, odporúčame ihneď navštíviť lekára. To platí aj u starších detí, pokiaľ sa u nich objaví teplota nad 38°C (od 6 mesiacov sa hranica posúva na 39°C).
Deti môžu užívať lieky s obsahom ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin) alebo paracetamolu (napríklad Paralen alebo Panadol). U kojencov odporúčame čapíky. Lieky je možné podať ve forme sirupu alebo tabliet (od 3 rokov veku dieťaťa). Paralen a Nurofen sú vhodné už pre deti od 3 mesiacov od narodenia.
Studené zábaly proti horúčke (celého tela alebo lýtka), Preissnitzov obklad, zemiakový alebo tvarohový zábal na bolesť krku, kloktanie soli, horúci čaj s lyžičkou medu, inhalácia Vincentky, rumančeka alebo slanej vody.
Užívatelia si najviac obľúbili rady Nurofen, Paralen a Panadol. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Paralen SUS pre deti suspenzia 100 ml. V prípade, že ste si nezvolili tu žiadny produkt, skúste sa pozrieť aj na kategórie Horúčka, Bolesť hrdla, Detská horúčka a Horúcí napoj.
Pozrite sa na produkty z kategórie Chrípka a nachladnutie zoradené od najlepšie hodnotených. Od najlacnejších produktov sme zoradili kategóriu Chrípka a nachladnutie. Pozrite sa na produkty z kategórie Chrípka a nachladnutie zoradených od tých najpredávanejších.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.