Na trhu existuje nepreberné množstvo
výrobkov doplnkov stravy pre deti. Poradíme vám, ktoré vitamíny sú
účinné a ktoré vitamíny na imunitu sú pre deti dôležité. Tento prehľad
oceníte najmä vtedy, ak vaše dieťa nastúpilo do materskej školy alebo ak
počas jesene a zimy často trpí prechladnutím.
Vitamín D okrem iného pomáha nášmu telu vstrebávať vápnik a fosfáty, ktoré sú dôležité najmä pre zdravý vývoj kostí a zubov a správnu funkciu svalov. Pozitívne ovplyvňuje aj nervový a imunitný systém. Jednoducho povedané – aby sme si boli istí zdravým rastom dieťaťa a jeho odolnosťou voči rôznym infekciám, rozhodne by sme mali sledovať príjem vitamínu D.
Vitamín D je rozpustný v tukoch– preto je väčšina výživových doplnkov pre deti s obsahom tohto vitamínu vo forme olejových kvapiek. Vitamín D je v podstate súbor vitamínov, z ktorých najznámejšie sú vitamíny D2 a D3.
Pretože hlavným zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, nazýva sa slnečný vitamín, preto sa deťom a dojčatám odporúča prijímať ho vo forme doplnkov – nemali by sme ich totiž vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Starším deťom a dospelým sa odporúča užívať doplnky vitamínu D počas zimných mesiacov. V lete stačí primeraný pohyb na čerstvom vzduchu s nezakrytými rukami alebo nohami a tvárou.
„Pri výbere vitamínov pre deti je dôležité zamerať sa na tie, ktoré podporujú zdravý rast a vývoj, najmä ak je ťažké zabezpečiť všetky potrebné živiny prostredníctvom stravy. Vždy je najlepšie získavať vitamíny z vyváženej stravy obsahujúcej dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, bielkovín a mliečnych výrobkov. Ak to však z nejakého dôvodu nie je možné, je dobré užívať vitamíny a minerály v doplnkoch stravy. Okrem vitamínov a minerálov uvedených v texte je dobré sledovať aj príjem omega-3 mastných kyselín, najmä ak v strave dieťaťa nie je dostatočný prísun rýb a rastlinných olejov.“
Odporúčaná denná dávka vitamínu D pre deti do 1 roka je 10 µg (400 IU), pre ostatnú populáciu 20 µg. Nadmerný príjem vitamínu D je skôr zriedkavý, ale z dlhodobého hľadiska vedie k zvýšeniu hladiny vápnika v krvi, čo má za následok nevoľnosť, zvracanie, častejšie močenie, kalcifikáciu (odvápnenie) mäkkých tkanív, niekedy obličkové kamene a dokonca zlyhanie obličiek.
Nedostatok vitamínu D u detí sa prejavuje spomaleným rastom, podráždenosťou alebo apatiou, svalovou slabosťou a oslabenou imunitou, t. j. väčšou náchylnosťou na infekcie. Ak má detský organizmus dlhodobo nedostatok vitamínu D, môže sa u neho vyvinúť ochorenie nazývané rachitída (krivica), ktoré sa vyznačuje deformovanými kosťami a nerovnomerne rastúcimi a nekvalitnými zubami.
Lipozomálny vitamín C znamená, že tento výživový doplnok bol vyrobený inou technológiou ako bežný, vďaka čomu je vstrebateľnejšia forma vitamínu. Lipozomálna technológia totiž znamená, že “transportér” vitamínu do tenkého čreva, kde sa nakoniec vstrebáva, zabezpečuje minimálne straty vitamínu na ceste tráviacim traktom. Okrem vitamínu C môžete získať aj lipozomálny vitamín D a ďalšie vitamíny a minerály.
Pre deti je vitamín C obzvlášť dôležitý pre lepšiu imunitu. Znižuje tiež únavu a vyčerpanie a zlepšuje vstrebávanie železa. To znamená, že pri strave bohatej na železo je dobré podávať súčasne aj stravu bohatú na vitamín C – napr. súčasne s ovocím občerstviť sa orieškami alebo semienkami či orechovými maslami.
V prípade vitamínu C máme to šťastie, že existuje veľa druhov ovocia, ktoré ho obsahujú, takže deti často nemajú problém s jeho dostatočným príjmom – citrusové plody, bobuľovité ovocie, melóny, kivi alebo šípky. Nájdeme ho aj v sladkých zemiakoch, bylinkách (petržlen alebo tymián) alebo paradajkách. Menej obľúbenými zdrojmi pre deti sú pravdepodobne špenát, kyslá kapusta, kel alebo rakytník rešetliakový.
Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 50 mg pre dojčatá, 50–60 mg pre batoľatá, 60–70 mg pre predškolákov a 80–100 mg pre dospelých. Deficit alebo predávkovanie vitamínom C je veľmi zriedkavý jav, pretože telo samo vylúči množstvo, ktoré už nevyužíva. Ak sa nám nejakým spôsobom podarí predávkovať (napr. výživovým doplnkom a príjmom nad 2000 mg denne), hrozí nevoľnosť, zvracanie, búšenie srdca, bolesť hlavy. Ak dlhodobo užívame naozaj veľké množstvo vitamínu C, hrozia nám obličkové kamene a žalúdočné ťažkosti.
B vitamíny sú prospešné pre celé telo vrátane imunity a zdravého rastu. Preto najväčší úžitok získate, ak budete užívať všetkých 8 vitamínov skupiny B naraz, takzvaný B-komplex. Vo všeobecnosti B-komplex pre deti prispieva k správnemu fungovaniu ich mozgu, k správnej činnosti nervovej sústavy a pozitívne ovplyvňuje duševný vývoj. B-komplex tiež prispieva k metabolizmu živín v tele.
Hlavnými zdrojmi vitamínov B sú kvasnice, pečeň, mäso, syry a iné mliečne výrobky, vajcia, celozrnné obilniny, listová zelenina, strukoviny a orechy.
Vitamíny skupiny B, podobne ako vitamín C, sú rozpustné vo vode. To znamená, že riziko predávkovania je veľmi nízke. Môže sa stať, ak užívame doplnky stravy a mnohonásobne prekročíme odporúčané dávkovanie. V takomto prípade sa môžu objaviť bolesti brucha, zvracanie, bolesti hlavy alebo svrbenie kože.
Bábätkám je nevyhnutné podávať vitamín D vo forme kvapiek už od dvoch týždňov po narodení – najčastejšie lekári predpisujú Vigantol. U niektorých detí údajne spôsobuje bolesti bruška, preto sa mamičky často rozhodujú pre iné, voľne predajné prípravky. Vitamín D sa podáva aj v letných mesiacoch do 1 roka života. Je nevyhnutný pre správny rast a štruktúru kostí.
Vitamín K sa zvyčajne podáva deťom preventívne vo forme jednorazovej injekcie do svalu v pôrodnici, pretože má zabrániť krvácavej chorobe. Novorodenci majú nedostatok vitamínu K, čo vedie k nedostatočnej zrážanlivosti krvi. Ak rodičia nesúhlasia s injekciou vitamínu K, môže sa dieťaťu podať vo forme kvapiek. Existuje však riziko, že dieťa kvapky vyvráti alebo ich neprehltne, a preto by sa mali podávať až do 3. mesiaca života.
Pri výbere výživových doplnkov by bolo samozrejme najlepšie vybrať jeden multivitamín pre deti, ktorý obsahuje všetky potrebné vitamíny a minerály. Bohužiaľ, taký by sme asi nenašli – možno preto, že niektoré vitamíny sú rozpustné v tukoch, iné vo vode a vzájomné vstrebávanie sa môže rušiť.
Takže je lepšie špecifikovať, na čo potrebujeme detské vitamíny, resp. čo potrebujeme u detí podporiť. Pre ich rast a správny vývoj kostí je dobré hľadať výrobky s obsahom vitamínu D a vápnika. Na podporu imunity vyberajte doplnky s vitamínom C a B a minerálmi zinok alebo selén.
Multivitamíny
pre deti sú zvyčajne vyrábané vo forme rôznych
žuvacích a želé cukríkov. Výrobcovia sa snažia, aby boli naozaj
chutné, aby deti nemali problém s ich konzumáciou a skôr sa o cukríky
sami prihlásili. Ak hľadáte konkrétne vitamíny pre deti od 2 rokov alebo
vitamíny pre deti od 1 roka, potom vedzte, že sa zvyčajne líšia len
dávkovaním.
https://www.stob.cz/cs/jak-podporit-imunitu-nezapomente-na-vitamin-d
https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-kids
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-deficiency-in-kids-and-teens
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn
Písaniu článkov sa venujem od roku 2009, pričom mi cez môj repertoár prebehlo nespočetné množstvo rôznych tém. V súčasnosti sa zameriavam predovšetkým na zdravie a choroby. Mimo profesijnú sféru často cestujem alebo športujem.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.