Zdravé srdce

Srdce je symbolom lásky, radosti, šťastia, úprimnosti a statočnosti. Archetypálne vyjadruje princíp zjednotenosti. Odmalička tvoríme rôzne podoby srdiečok pre našich rodičov, prvé lásky, obľúbené zvieratká alebo iné živé aj neživé bytosti. Tlkot srdca znamená život. O dôležitosti srdca nie je pochýb. Aj napriek tomu na neho mnoho ľudí v priebehu života zabúda, a dokonca mu dáva na frak. Ako sa správne starať o svoje srdce, aby bolo zdravé a človek šťastný?

Kardiovaskulárne choroby patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí v SR. Ochoreniam srdca v minulom roku podľahla až tretina mŕtvych. Najviac sú ohrození ľudia s cukrovkou a s obezitou, to platí pre ochorenia srdca a cievne ochorenia. Patríte do rizikovej skupiny? Potom nepodceňujte prevenciu a nerobte niečo pre svoje zdravie.

graf
oddelovac

Spánok aspoň 7 hodín

zlomene srdce

Nepodceňujte signály srdca

Podľa posledných výskumov sa miera stresu a tlaku stále zvyšuje. Bohužiaľ, väčšina ľudí neposlúcha signály tela a vo chvíľach, kedy by mali zvoľniť, často ešte pridajú. Jedným z ukazovateľov, že už to „vážne preháňame“, je srdce. Podľa posledných výskumov, je veľmi typickým ale často prehliadaným signálom búšenie srdca (palpitacia). „Srdce je do určitej miery indikátorom stresu, pokiaľ sa naša psychika dostane do úzkych, srdce pracuje rýchlejšie. Pokiaľ je to krátkodobý jav, nie je to až taký problém, ale pri dlhodobom strese, ktorý sa môže vyvinúť až do panických stavov, panických atakov, to začína byť problém, ktorý môže vyústiť až do vážneho srdcového ochorenia,“ hovorí newyorský kardiológ Brad Malinski. Pokiaľ často cítite pichanie alebo nadmerné búšenie srdca, mali by ste začať so stresom urýchlene pracovať a zamerať sa na podporu srdcovej činnosti.

zlomene srdce
smich

Smiechom k zdraviu

Vedci najnovšie zistili, že smiech je skutočne veľmi dobrý liek. Poriadny „chichot“, ktorý vychádza až z brucha, dokáže zvýšiť približne o 20 % prietok krvi celým našim telom. Jedna štúdia zistila, že u ľudí sledujúcich komediálny film je tiež výrazne zvýšené krvné prúdenie.

Obmedzenie nebezpečných tukov

čoko

Zdravé európske srdce

Zdravé srdce má dokonca svoje číslo, a to Európske číslo zdravého srdca: 0–30–5–140–90, ktoré určili odborníci na konferencii v Luxembursku v roku 2005. Číslo v sebe zahrňuje:

0 vyfajčených cigariet denne

minimálne 30 minút fyzickej aktivity každý deň

cholesterol v krvi pod 5 mmol/l

krvný tlak pod 140/90 mmHg

vite ze

Aby človek týchto hodnôt dosiahol je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré sa dajú zhrnúť pod zásady zdravého životného štýlu. Základom je udržovať si primeranú telesnú hmotnosť, pretože ľudia so zdravou hmotnosťou sú menej náchylní k problémom s vysokým tlakom a zvýšenou hladinou cholesterolu. S tým tiež súvisí pestrý jedálniček. Základom je dostatočná konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny a naopak znížený príjem soli a nasýtených mastných kyselín. Ideálne je vzdať sa alebo aspoň obmedziť typicky slovenskú mastnú a tučnú kuchyňu a nahradiť ju skôr stredomorskými pochúťkami obsahujúcimi chudé mäso a veľa zeleniny. Srdce je sval, ktorý pracuje celý život bez jedinej pauzy. Za deň sa stiahne približne 115 000 krát, čo je za rok viac ako 42 miliónov kontrakcii!

Špeciálne potraviny

Horká čokoláda

Pravidelný pohyb

org
pohyb

Pohyb hrá zásadnú úlohu

Srdce je silný sval, ktorý svojou aktivitou rozvádza okysličenú krv do celého tela. Podobne ako iné svaly na tele ide aj srdce pravidelnou aktivitou „posilňovať” a zoceľovať tak, aby vydržalo každodennú záťaž. Nikdy nie je neskoro s tým začať. Už pol hodina svižnej chôdze denne môže byť vášmu srdcu prospešná. Naopak ľudia, ktorí sa pohybu vyhýbajú, majú až dvojnásobne vyššie riziko, že sa u nich vyvinie srdečné ochorenie.

Čo srdcu prospieva?
ikony

Aeróbne cvičenia, ktoré prebieha za dostatočného prísunu kyslíka pri nízkej a strednej intenzite

Cvičenie by malo byť tak intenzívne, aby sa vám zvýšil tep, ale zároveň nie toľko zaťažujúce, aby ste neboli schopní pri aktivite hovoriť. Pre aeróbne cvičenie platí, že by ste sa pohybu mali venovať aspoň 150 minút týždenne. To sa rovná polhodine cvičenia 5 dní v týždni.

Anaerobné cvičenia

Vyskúšajte napríklad činky, posilňovacie gumy alebo cvičenie s vlastnou váhou. Zaraďte posilňovanie do svojho plánu 2–3× týždne. Medzi cvičením si vynechajte jeden deň bez posilňovania, aby vaše svaly dostali čas na regeneráciu.

Preťaženie na začiatku alebo na konci cvičenia

Aj napriek tomu to nemá na zdravé srdce priamy vlyv, je potrebné, abyste mohli samotné aerobne a posilovacie cvičenie robiť dostatečne efektivne. Pamätujte, že by vám nikdy nemelo pôsobiť bolesť.

Počúvajte svoje telo

V priebehu cvičenia vždy venujte pozornosť tomu, ako sa cítite. Pokiaľ sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov, mali by ste cvičenie okamžite prerušiť a vyhľadať lekársku pomoc.

 

K varovným príznakom patrí:

 

Bolesť či tlak na hrudi alebo v hornej časti tela

Náhle návaly studeného potu

Problémy s dýchaním

Nepravidelný alebo neprimerane rýchly srdcový tep

Závrate

Malátnosť

Neprimeraná únava

poslouchat srdce
Pre telo plné energie k pohybu

Stop fajčeniu

stop fajčeniu
stop

Nepriateľ číslo jedna

Riziko srdcového infarktu úmerne stúpa s počtom vyfajčených cigariet a počtom rokov, počas ktorých fajčiar svojmu návyku prepadá. Fajčiar, ktorý vyfajčí denne krabičku cigariet, má dvakrát vyššie riziko infarktu než nefajčiar. U žien je toto riziko ešte vyššie, pokiaľ zároveň užívajú hormonálnu antikoncepciu. 

 

Nikotín poškodzuje srdce mnohými spôsobmi:

 

Znižuje zásobenie krvi kyslíkom – srdcové bunky sú tak náchylnejšie k poškodeniu

Zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu – srdce je tak viac zaťažené.

Zvyšuje krvnú zrážanlivosť –vznikne zrazenina, ktorá uzavrie cievu v srdci, a tak zamedzí prietok krvi zásobujúci srdcovú stenu

Priamo poškodzuje bunky ciev zásobujúce srdce – tie sú potom náchylnejšie k ďalším nepriaznivým vplyvom a poškodeniu.

Kontrola krvného tlaku
krevni tlak

Dalšie zaujmavosti o srdci

 

3 miliardy tepov za život

Má 2 komory a 2 predsiene

Váži priemerne 350 gramov

V 3. týždni začína biť srdce miminkám v brušku maminky

V roku 1967 sa uskutočnila prvá transplantácia srdca

Srdce prečerpá v priemere 5 litrov krvi za minútu

zajimavosti