pilulka

Zápal v prsníku: príznaky, príčina a liečba

Zápal prsníka, čiže mastitída, obvykle postihuje dojčiace ženy. Môže sa však objaviť aj mimo laktácie, tehotenstva či odstavenia dieťaťa. Tento bolestivý zápal patrí medzi relatívne bežné zdravotné komplikácie. Hoci je často podceňovaný, vyžaduje pozornosť a včasnú liečbu. Zápal prsníka môže mať negatívny vplyv nielen na fyzické zdravie ženy, ale aj na jej psychickú pohodu a schopnosť dojčiť aj celkovo sa starať o novorodenca.

Typy zápalu prsníka

Keď hovoríme o zápale v prsníku, máme obvykle na mysli zápal prsných žliaz. Pokiaľ by došlo k zápalu bežného prsného tkaniva, napríklad pre poranenie, ide o rovnaký nešpecifický problém ako pri akejkoľvek inej povrchovej časti tela.

 

Zápal v prsníku v mliečnej žľaze sa delí na dva typy podľa toho, či vznikol v súvislosti s tvorbou mlieka alebo nie.

Puerperálna mastitída (dojčiaca)

Puerperálna mastitída sa týka dojčenia aj jeho predošlých a nasledujúcich fáz – tzn. tehotenstva alebo odstavenia dieťaťa. Ide vždy o zápal aktívne činnej mliečnej žľazy s nedostatočným vyprázdňovaním. Najčastejším pôvodcom dojčiacej mastitídy je baktéria Staphylococcus aureus alebo rôzne typy stafylokokov a streptokokov.

 

Dojčiaca mastitída postihuje zhruba dvakrát častejšie prvorodičky v porovnaní so ženami, ktoré už jedno dieťa majú. Celkovo postihuje zhruba 1 až 2 % dojčiacich žien. Častejšie sa vyskytuje v jednom prsníku, v niektorých prípadoch však dochádza aj k obojstrannému zapáleniu. Vo väčšine prípadov sa objaví už v šestonedelí, niekedy však aj neskôr v počiatočných mesiacoch dojčenia.

 

Zápal pŕs pri dojčení je najčastejším typom mastitídy. Preto sa ďalej (po zoznámení s nedojčiacim zápalom prsníka) budeme v ďalších kapitolách o príznakoch a liečbe venovať predovšetkým jemu.

Nepuerperálne mastitídy (nedojčiace)

Druhým typom sú nepuerperálne, nonpuerperálne mastitídy alebo tiež zápaly prsníka nesúvisiace s dojčením. Ide o široké spektrum zdravotných komplikácií s rôznymi príčinami aj rozdielnymi priebehmi. Medzi najčastejšie zápaly prsníka okrem dojčenia patria:

 

  • Granulomatózna mastitída: Pomerne vzácne zápalové ochorenie prsníka. Infekčné ložisko tohto druhu mastitídy je na dotyk tuhé a vyplnené granulačným tkanivom, ktoré sa bežne vytvára pri hojení rán a skladá sa najmä z väziva a novovznikajúcich ciev. Granulomatózna mastitída sa vyskytuje predovšetkým u žien vo veku do 40 rokov a s dlhším časovým odstupom od pôrodu.
     
  • Plasmocytárna mastitída: Zápalové ochorenie prsníka, ktoré sa vyznačuje zvýšeným množstvom lymfocytov a plazmatických buniek. Od predchádzajúceho typu sa odlišuje tvorbou a výtokom sekrétu z bradavky. Po odznení akútnej zápalovej časti prechádza do chronickej fázy, pri ktorej v prsníku zostáva po zápale tuhý útvar, ktorý môže spôsobiť až deformáciu bradavky. Plasmocytárnu mastitídu je ťažké bez odborného vyšetrenia odlíšiť od rakoviny prsníka. Vzniká v rôzne dlhom odstupe od dojčenia/pôrodu. Najčastejšie sa vyskytuje u starších žien, ktoré majú niekoľko detí a mali v minulosti zápalové problémy pri ich dojčení. Nie je to však pravidlom. Priečnou býva vrodená predispozícia.
     
  • Abscesy: Pri zmene priechodnosti žliaz môže dôjsť k ich zdureniu, upchatiu a následnej tvorbe abscesu – uzavretej dutiny vyplnenej hnisom. Tú je na rozdiel od iných zápalov v prsníku treba chirurgicky otvoriť a hnis odstrániť. Okrem vrodených predispozícií môžu vznik abscesov spôsobiť choroby, ako je granulomatózna mastitída, cukrovka či reumatoidná artritída. Objavujú sa občasne aj pri steroidnej liečbe či po fyzickom zranení.
     
  • Fistula: Vznikajú predovšetkým po chirurgickom zákroku a drenáži abcesu.
     
  • Infekcia z pokožky: Zápal do prsníka sa môže rozšíriť aj z povrchu pokožky. Medzi rizikové faktory patria prebiehajúce kožné problémy, mazové cysty, zanedbaná osobná hygiena, ale aj väčšie poprsie alebo obezita.
     
  • Infekcia po operácii: Zápal v prsnej žľaze sa môže tiež rozvinúť po chirurgickom zákroku. Obvykle o sebe dá vedieť už druhý alebo tretí deň po operácii. Okrem klasických príznakov a opuchov sa v tomto prípade vytvára aj menší útvar vyplnený kvapalinou zvaný seróm. Lekári pooperačnú infekciu prsníka riešia počas prebiehajúcej hospitalizácie po pôvodnom chirurgickom zákroku, keď ste ešte v nemocnici.
     
  • Bakteriálna/ví­rusová/mykózna/pa­razitická infekcia: Okrem vyššie spomenutých typov nepuerperálnej mastitídy sa zápal do mliečnej žľazy môže dostať aj dôsledkom infekcie, ktorá je už prítomná v tele. Nezáleží pritom, či je jej pôvodcom baktéria, vírus, parazit alebo hubová choroba.

Príznaky zápalu prsníka

Prvými príznakmi zápalu mliečnej žľazy, ktoré si všimnete, je bolesť v prsníku a citlivosť na dotyk. Tá sama o sebe môže mať veľa rôznych príčin. Pri mastitíde sa však čoskoro pridajú aj ďalšie symptómy súvisiace so zápalom. Koža býva napätá, čo môže spôsobovať pocit pálenia a pnutia. Býva tiež začervenaná, opuchnutá a na dotyk teplá. Nástup týchto príznakov je väčšinou veľmi rýchly a objavia sa znenazdajky.

 

Pripojiť sa môžu aj horúčky, únava, nevoľnosť, bolesti hlavy aj svalov a ďalšie príznaky podobné chrípke. Tie niekedy nastúpia ihneď s začínajúcim zápalom prsníka, inokedy sa objavia až neskôr pri už rozbehnutej mastitíde. V niektorých prípadoch je zápal mliečnej žľazy tiež sprevádzaný žltkastým výtokom z bradavky. To však nie je pravidlom.

Diagnóza zápalu prsníka

Ak máte podozrenie na zápal v prsníku, navštívte svojho gynekológa alebo iného lekára. Postup diagnózy závisí od toho, či zápal vznikol v tehotenstve, pri dojčení či odstavení dieťaťa alebo mimo tohto obdobia.

 

Základom boja proti zápalu v prsníku je fyzikálne vyšetrenie a prebratie anamnézy – úlohu hrá napríklad to, či už má žena nejaké deti alebo či už predtým na zápal prsníka trpela. Ďalej je nutné sa uistiť, či naozaj ide o zápal. Na to sa používajú laboratórne testy na zvýšené zápalové markery. Na vylúčenie iných zameniteľných ťažkostí či na nájdenie prípadných abscesov slúži aj mamografia alebo ultrazvukové vyšetrenie. V niektorých prípadoch, najmä ak sa nepodarí odhaliť príčinu pri zápale prsníka nesúvisiaceho s dojčením, sa vykonáva aj sonografia alebo odobratie vzorky na rozbor.

 

Detailné vyšetrenie pred začatím liečby je dôležité, pretože niektoré zápaly mliečnej žľazy nemožno len podľa príznakov odlíšiť od iných zdravotných komplikácií, ako je rakovina, zápal žíl v hrudnej oblasti alebo aj len silná bolesť a opuch pŕs v predmenštruačnom období či počas menopauzy.

 

Pokiaľ sa zápal prsníka pri dojčení opakuje a sú napríklad ultrazvukom vylúčené fyzické komplikácie, môže lekár vykonať mliečny kultivačný test. Ten odhalí pôvodcu zápalu, obvykle konkrétny typ baktérie. Vďaka tomu bude možné liečbu presnejšie zacieliť a predísť ďalšiemu návratu ťažkostí.

Príčiny a rizikové faktory zápalu prsníka

Hlavnou príčinou zápalu prsníka počas dojčenia je nedostatočné vyprázdňovanie mliečnej žľazy. K tomu môže dochádzať z viacerých dôvodov. Medzi najčastejšie príčiny patrí:

 

  • Prekrvenie prsníkov: Zmena štruktúry prsníka vplyvom silnejšieho prekrvenia spôsobí upchatie mliečnych kanálikov, ktoré sú nepriechodné.
  • Retencia mlieka: Zatvrdnutie mlieka v dôsledku nevyprázdňovania či vnútornej fyzickej prekážky v pohybe mlieka. Tá je daná tvarom štruktúry prsníka, keď v niektorej časti je vývod zúžený a dochádza tak k nedokonalému prietoku.
  • Abnormálny prietok mlieka: Na druhú stranu ani rozšírené vývody nie sú výhrou. Do príliš širokých vývodov sa ľahšie dostane infekcia. Väčšia drenáž môže byť vrodená alebo spôsobená už prítomnou infekciou.
  • Chybná technika dojčenia: Najbežnejšou chybou býva prisatie dieťaťa len na časť bradavky a nie na celý dvorec. Problémy s dojčením dlhšie často spôsobuje porucha sania dieťaťa alebo príliš vpáčený tvar bradaviek, ktorý komplikuje bábätku možnosť sania.
  • Poranenie bradaviek: Okrem počiatočných drobných praskliniek v dôsledku prirodzeného natečenia pŕs môže zranenie vzniknúť aj uhryznutím dieťaťa počas dojčenia alebo poškodením pri používaní odsávačky mlieka, dojčiacich klobúčikov či formovačov bradaviek. Rankou dovnútra ľahko prenikne infekcia.
  • Nadmerná tvorba mlieka: Ak sa vytvorí výrazne viac mlieka, než je dieťa schopné vypiť, nedochádza ku kompletnému vyprázdňovaniu mliekovodov.
  • Dlhé intervaly medzi dojčením: Najmä pri už prebiehajúcom alebo začínajúcom zápale môže dlhší rozostup medzi dojčením podporiť priebeh choroby.
  • Opakované používanie rovnakého prsníka: Prsia na kŕmenie dieťaťa je dôležité striedať, aby ani v jednom nezostávalo mlieko príliš dlho.
  • Rýchle odstavenie: Pri prerušení dojčenia dieťaťa zo dňa na deň bez postupného znižovania intenzity je dôležité mlieko ešte nejaký čas odstriekavať, aby ste sa zbavili tlaku.

Liečba zápalu prsníka

Pri vzniknutom zápale v prsníku nie je nutné prerušovať dojčenie. Práve naopak. Dostatočné sanie dieťaťa a častý odtok mlieka sú najlepším spôsobom, ako mastítide zabrániť. Na pravidelné vyprázdňovanie mliečnej žľazy môžete zvýšiť frekvenciu kŕmenia. Pokiaľ sa chcete riadiť požiadavkami dieťaťa na čas dojčenia alebo je vám jednoducho ľúto ho budiť, možno v prípade nepríjemných ťažkostí aspoň trošku mlieka odsať. Aj pri nadmernej tvorbe mlieka si môžete pomôcť odsatím jeho nadbytočného množstva – ale pozor, odsávanie zároveň podporuje zvýšenie laktácie. V prípade zúženia mliekovodov a zlého odtoku je dobré dieťa na kŕmenie prikladať v rôznych polohách. To prispieva k prekonaniu prípadných blokád.

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. hovorí:

„Zápal prsu sa najčastejšie vyskytuje pri laktácii, môže k nemu však dochádzať aj mimo nej alebo dokonca u mužov. Hlavnými príznakmi zápalu mliečnej žľazy sú bolesť a teplá, napnutá a začervenaná bradavka. 

 

Najspoľahlivejšou prevenciou je dostatočné vyprázdňovanie mliekovodov pri kojení, nošení volného oblečenia a dodržiavanie zdravého životného štýlu. V prípade ťažkostí pomôže zvyškové mlieko odsávať alebo prikladať pred kojením teplé zábaly. Pri rozbehnutom zápale si však ľan s domácou liečbou nevystačíte a je nutné nasadiť antibiotiká.

 

 

V prípade spozorovania príznakov či akéhokoľvek podozrenia neváhajte vyhľadať lekára. Pri zápale v prsníku včasná liečba pomôže k bezproblémovému kojeniu a predíde zhoršeniu vášho stavu. Pri mastitíde mimo obdobia tehotenstva, kojenia a odstavenia dieťaťa je včasná diagnóza dôležitá pre rozpoznanie, či ide naozaj o zápal alebo o iné vážnejšie komplikácie, ktoré sú s ním zameniteľné."

 

Pokiaľ je pre vás sanie dieťaťa z postihnutého prsníka bolestivé, nechávajte ho z neho napiť len po troškách, ideálne keď už je nakŕmené z druhého, zdravého prsníka a nie je také hladné, a teda ani takú intenzitu sania. Keby aj napriek tomu bola bolesť neznesiteľná, zvoľte radšej vlastnoručné citlivé odsávanie.

 

Hoci zápal mliečnych žliaz samy doma nevyliečite, môžete ho zmierňovať napríklad masírovaním. To prispieva k lepšiemu odtoku mlieka. Ďalej je možné pred dojčením prikladať teplé obklady na lepšie uvoľnenie a vyprázdnenie mliečnej žľazy. Po dojčení zase pomôžu studené obklady proti zápalu.

Nezabúdajte tiež dodržiavať zvýšenú hygienu. Napríklad sprcha plní hneď tri funkcie – masáž, nastavenie požadovanej teploty aj odstránenie povrchových patogénov.

 

Lekár vám pri zápale prsníka predpíše antibiotiká. Pokiaľ je to vzhľadom na rozsah infekcie možné, volia sa skôr jemnejšie prostriedky, ktoré nie sú pre bábätká škodlivé, pretože lieky prenikajú aj do mlieka. Okrem prípravkov na potlačenie zápalu sa tiež pri mastitíde niekedy užívajú lieky na zmiernenie bolesti.

Prevencia zápalu prsníka

Už podľa vyššie opísaných príčin je zrejmé, ako zápalu prsníka predchádzať. Základom je, aby počas dojčenia nezostávalo v prsníku mlieko a dochádzalo k dostatočnému vyprázdňovaniu. Správnu techniku dojčenia vás môže naučiť pôrodná asistentka či lekár ešte počas tehotenstva. Tiež by mala prebehnúť kontrola bradaviek, či ich tvar umožňuje bezproblémové pitie dieťaťa. V prípade vpáčeného tvaru je možné problém vyriešiť tvarovačmi bradaviek.

Častá frekvencia dojčenia, prípadne aj odsávania pomôže predchádzať upchatiu mliekovodov a stagnovaniu mlieka. Dôsledným vyprázdňovaním sa v mnohých prípadoch dá predísť aj mastítide z horšej priechodnosti zúžených mliečnych žliaz alebo z nadmernej laktácie. Dôležité je tiež pri dojčení striedať prsia. V prípade okamžitého odstavenia dieťaťa môžete v rámci prevencie zápalu príliš veľký tlak v prsiach mierniť odstriekaním do pocitu úľavy.

Pred dojčením je dobré prsník zahriať. Úplne zásadné je dodržiavanie zvýšenej hygieny. Ako prevencia proti zápalu mliečnej žľazy aj pre zdravie dieťaťa sa odporúča pred a po dojčení umyť prsník teplou vodou s jemným mydlom a po opláchnutí dobre osušiť.

Pomôcť môžu aj zdanlivé maličkosti ako nosenie voľného oblečenia, ktoré nebude na prsia tlačiť. Nevhodné sú príliš tesné podprsenky zo zle priedušných materiálov. Nežiaduci tlak spôsobuje aj spanie na bruchu alebo nosenie bábätka natesno v šatke. Pozitívny vplyv má aj dodržiavanie zdravého životného štýlu, najmä dbanie na zdravú stravu, dostatočný pitný režim a čo najviac spánku, ako vám bábätko dovolí.

Možné komplikácie zápalu prsníka

Zápal v prsníku je dôležité čo najskôr liečiť, aby sa nezhoršovali jeho príznaky a aby sa zápal v tele viac nešíril. Mastitída tiež môže spôsobiť vznik zapuzdreného abscesu, ktorý je nutné narušiť chirurgicky.

 

Včasný zásah je nutný nielen pre zdravie matky, ale aj pre možnosť pokračovať bezproblémovo v dojčení. Pri neliečenom zápale v prsníku bude bolestivosť pri saní stále viac nepríjemná. Infekcia môže obmedziť alebo úplne zastaviť tvorbu mlieka. Nasadenie antibiotík v počiatkoch navyše umožňuje zvoliť ich šetrnejšiu formu, ktorá nie je pre dieťa škodlivá.

Zápal prsníka u mužov

Mastitída sa vo väčšine prípadov týka výhradne žien, nepuerperálne mastitídy sa však môžu objaviť aj u druhého pohlavia. Vo väčšine prípadov sa zápal v prsníku u mužov však netýka mliečnej žľazy. Zapáli sa skôr pokožka v jej oblasti alebo sa napríklad vinou úrazu objaví absces.

 

Pokiaľ páni zaznamenajú nejaký z opísaných príznakov zápalu pŕs, nemali by rovnako ako ženy otáľať s návštevou lekára. Zápal v prsníku u mužov môže byť na prvý pohľad zameniteľný za iné problémy súvisiace so zmenami v hrudnej oblasti.

Tento článok neslúži ako náhrada konzultácie s odborníkom. V prípade zdravotných problémov sa obráťte na lekára.

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vyštudovala som MILLS a už počas štúdia som chodila do lekárne pomáhať a po štúdiu som začala aj v lekárni pracovať. V práci poskytujem starostlivosť a potrebné informácie. Vo voľnom čase vyrážam do prírody, včelárim a tancujem

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.