Vírus Zika: čo by ste mali vedieť

Zika je infekčné horúčkovité ochorenie spôsobené vírusom Zika. Hoci sa u väčšiny infikovaných osôb neprejavujú žiadne príznaky, u tých, u ktorých sa príznaky objavia, zvyčajne trvajú 2 až 7 dní. Vírus Zika bol prvýkrát identifikovaný v Ugande v roku 1947 a neskôr sa zistilo, že sa šíri medzi ľuďmi v iných afrických krajinách.

 

Obsah

Výskyt

Vírus Zika sa do roku 2007 vyskytoval v Afrike a Ázii len sporadicky. Prvé veľké ohnisko sa vyskytlo v rokoch 2013–2014 vo Francúzskej Polynézii. V nasledujúcich rokoch bolo zaznamenané veľké ohnisko v Brazílii a odvtedy je vírus rozšírený v celej Južnej Amerike. Okolo roku 2016 sa práve v dôsledku vírusu Zika rodili deti s menšou hlavou (mikrocefalus). Vírus v súčasnosti koluje na viacerých kontinentoch.

Nákaza vzniká uštipnutím infikovaného komára, a to najmä v tropických oblastiach. 

Príklady krajín, v ktorých sa vyskytuje vírus Zika: 

  • Amerika: Barbados, Bolívia, Brazília, Kolumbia, Portoriko, Kostarika, Dominikánska republika, Haiti, Mexiko, Panama atď.
  • Oceánia a tichomorské ostrovy: Americká Samoa
  • Afrika: Kapverdy

Prenos vírusu Zika

Vírus Zikaje prenášaný hlavne komármi rodu Aedes, predovšetkým komármi druhu Aedes aegypti, ktoré majú tendenciu štípať najmä počas dňa. Ide o ten istý druh komára, ktorý prenáša horúčku dengue, horúčku Chikungunya a žltú zimnicu. Tieto komáre sa liahnu na miestach, kde dlhší čas stojí voda (kvetináče, priehlbiny v pôde a stojatá voda). Zdrojom infekcie sú ľudia a opice. Ďalším možným spôsobom prenosu je nechránený pohlavný styk. Predpokladá sa možnosť prenosu z matky na plod počas tehotenstva.

Inkubačná doba je 3–12 dní, najčastejšie 2–7 dní.

 

Príznaky vírusu Zika

Osoby nakazené týmto vírusom zvyčajne nevykazujú žiadne príznaky. Ak sa objavia, zvyčajne zahŕňajú nasledujúce mierne príznaky, ktoré trvajú niekoľko dní až týždeň:

 

Dopady na zdravie

Jedným z najzávažnejších vplyvov vírusu Zika je jeho spojenie s mikrocefáliou (predčasný vývoj mozgu) u novorodencov. Novorodenec má menšiu hlavu ako zvyšok tela, čo súvisí s narušeným vývojom mozgu. To môže mať vážne následky pre deti narodené matkám, ktoré boli počas tehotenstva infikované vírusom Zika. Okrem toho môže vírus Zika spôsobiť ďalšie komplikácie, ako napríklad Guillain-Barrého syndróm a iné neurologické problémy.

Infekcia u inak zdravých jedincov nezanecháva žiadne trvalé následky a vytvorené protilátky chránia jedinca pred opätovnou infekciou.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Horúčka Zika je vírusové ochorenie prenášané komármi. Ide o mierne ochorenie s príznakmi horúčky, vyrážky, zápalu spojiviek, malátnosti a únavy. Avšak až 80 % ľudí je bez príznakov. Ochorenie je obzvlášť závažné pre tehotné ženy, pretože novorodencom hrozí mikrocefália, ktorá je spojená s nedostatočným vývojom mozgu. Tehotné ženy by preto nemali cestovať do rizikových oblastí, najmä do tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky, južnej a juhovýchodnej Ázie a Afriky. 

 

Na toto ochorenie neexistuje špecifická liečba ani očkovanie, zmierniť sa dajú len príznaky. Ak cestujete do oblasti s výskytom vírusu Zika, používajte vhodné repelenty, noste oblečenie a nohavice s dlhými rukávmi a v noci spite pod moskytiérou.“

Diagnostika

Diagnostika je založená na klinickom obraze a epidemiologickej anamnéze, či ste cestovali do oblastí, kde sa táto infekcia vyskytuje. Diagnostika vírusu Zika je založená na laboratórnom potvrdení infekcie zo vzorky krvi, moču alebo slín.

Liečba a prevencia

Neexistuje žiadna špecifická liečba infekcie vírusom Zika. Ľudia s príznakmi by mali dostatočne odpočívať, piť tekutiny a liečiť príznaky antipyretikami a/alebo analgetikami.

Dôležité je tiež vyhýbať sa komárom a predchádzať ich uštipnutiu. Ako preventívne opatrenie sa odporúča nosiť oblečenie a nohavice s dlhými rukávmi a používať účinné repelenty. Od­porúča sa tiež ošetriť oblečenie a siete proti komárom repelentmi a v noci používať sieťky proti komárom a moskytiéry nad posteľou. Tehotné ženy by nemali cestovať do vysoko rizikových oblastí.

Záver

Vírus Zika zostáva pohromou iných kontinentov, najmä pre tehotné ženy a novorodencov. Prevencia a kontrola šírenia tohto vírusu zostávajú kľúčovými opatreniami na ochranu verejného zdravia. Je nevyhnutné, aby krajiny a organizácie spolupracovali pri monitorovaní a prevencii šírenia vírusu Zika. Pre zdravého človeka infekcia zvyčajne znamená mierne, nešpecifické príznaky, ktoré ustúpia do týždňa.

 

Zdroje

https://www.cdc­.gov/zika/sym­ptoms/index.html

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/zika-virus

https://www.ec­dc.europa.eu/en/zi­ka-virus-infection/threats-and-outbreaks/zika-transmission

https://www.hyg­praha.cz/virus-zika/

https://www.oc­kovacicentrum­.cz/cz/zika

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.