Ochrana pred hmyzom

Čo pomáha proti komárom a kliešťom?

Je leto, hurá do prírody! Teda za predpokladu, že ste pripravení čeliť protivnému hmyzu. Kliešte číhajú na steblách trávy a komáre sú, no, tí sú úplne všade. Štípance vám môžu výlet pekne znepríjemniť, takže sa nezabudnite riadne vybaviť a chrániť seba, svoju rodinu aj domácich miláčikov.

Ochrana na výlety

Ochrana domácnosti

Ochrana pre domácich miláčikov

Ochrana pred kliešťami

ochrana před hmyzem

Ako sa chrániť vonku

Prevencia je úplne kľúčová, ak sa budete pohybovať v lese, v okolí vysokej trávy alebo vody. Zakryte náchylnú pokožku – predovšetkým nohy – a aplikujte vhodný repelent. Venujte pozornosť jeho aplikácii, niektoré sa aplikujú na kožu a iné na oblečenie.

Repelenty proti komárom a kliešťom

Najúčinnejšie repelenty proti hmyzu obsahujú látku dietyltoluamid, skrátene DEET. Podobné účinky má tiež látka icaridin, ktorá je o niečo menej dráždivá voči pokožke. Obe látky sú úplne bezpečné, ale pre citlivú pokožku alebo pre svojich najmenších zvoľte repelent pre deti. Často obsahujú jemnejšiu látku s názvom IR3535.

repelent, repelenty proti komárům
přírodní repelenty, repelent proti komárům

Prírodné repelenty

Nie sú také účinné ako klasické repelenty, ale sú vhodné ako šetrná alternatíva pre citlivú pokožku. Komárom ani kliešťom nevoňajú určité éterické oleje, ako napríklad eukalyptový, citronella a olej z čajovníka (tea tree). Medzi prírodné repelenty môžeme zaradiť aj náramky proti hmyzu, ktoré sú týmito olejmi napustené a pozvoľne ich uvoľňujú až niekoľko týždňov.

Používate repelent správne?

Aplikujte repelent len na odhalenú kožu alebo oblečenie, nie pod oblečenie.

Stačí ľahká vrstva – nadbytočné množstvo repelentu nezvyšuje jeho účinnosť.

Raz je málo. Na celodenné výlety noste repelent so sebou a aplikujte ho opakovane.

Prírodné repelenty sa rýchlejšie odparujú, preto ich nanášajte častejšie ako klasické repelenty.

Ochrana pred komármi vs. kliešťami

Pozor na tento zásadný rozdiel – repelenty nepôsobia proti kliešťom rovnako dlho ako proti komárom. Pôsobia len polovicu času. Ak je na repelente čas pôsobenia 8 hodín proti komárom, potom proti kliešťom pôsobí 4 hodiny. Potom je treba repelent aplikovať znovu. Do výbavy proti kliešťom nezabudnite pridať tiež špeciálnu pinzetu na bezpečné odstránenie prisatého kliešťa.

Čo proti štípancom

Jedinou stopercentnou ochranou je nikam nechodiť, takže sa sem tam nejakému štípancu nevyhnete aj napriek správnemu použitiu repelentu. Pridajte do zásoby chladivý upokojujúci gél proti opuchom a svrbeniu alebo antiseptický tea tree olej.

štípance od komárů, chladivý gel
ochrana proti komárům

Ako sa chrániť doma

Dotieravý hmyz vám nedá oddýchnuť ani doma? Nenechajte si pokaziť večerné posedenie na záhrade a nechajte si otvorené okná, stačí sa vybaviť vhodnými odpudzovačmi. Pri sedení vonku v domácom prostredí postačia tiež sviečky proti komárom alebo podomácky vyrobené odpudzovače s éterickými olejmi.

Elektrické odpudzovače proti komárom

Odparovače do zásuvky poskytujú konštantnú a dlhodobú ochranu. Postupne uvoľňujú látky, ktoré hmyzu vôbec nevoňajú, takže sa radšej bude od vašich okien držať ďalej. Po zakúpení elektrického strojčeka ušetríte dokupovaním náhradných náplní.

odpuzovače proti komárům, odpuzovače do zásuvky
Domácí svíčka proti komárům, svíčky proti komárům

Domáca sviečka proti komárom

Keď nemáte nič poruke, môžete si vyrobiť domáci odpudzovač na záhradné posedenie. Pripravte si veľký pohár s vodou a vložte do nej nakrájané citróny. Do vody nakvapkajte eukalyptový, citronelový, levanduľový alebo tea tree olej. Na zaistenie lepšieho efektu oleje skombinujte. Na hladinu umiestnite čajovú alebo plávajúcu sviečku a je hotovo. Môžete tiež pridať celú škoricu, klinčeky alebo rozmarín.

co proti komárům

Ako chrániť svojich domácich miláčikov

Oni za to nemôžu, tá tráva je taká lákavá. Našťastie existuje veľký výber antiparazitík pre psy a mačky vo forme sprejov alebo praktických obojkov. Účinkujú aj proti blchám a švolám. Zvieratká navyše môžete dať očkovať proti kliešťom, respektíve proti borelióze, ktorú prenášajú.

Obojky proti kliešťom

Obojok je jednoduchý spôsob, ako dlhodobo chrániť svojho domáceho miláčika pred parazitmi. Takéto obojky zvyčajne dokážu zahubiť blchy, kliešte aj švoly. Fungujú aj ako repelent a zabraňujú prisatiu kliešťov. Proti rôznemu hmyzu sa však čas pôsobenia líši, nezabudnite ho skontrolovať na obale a včas obojok vymeniť.

Obojky proti klíšťatům
Repelenty proti klíšťatům a blechám, antiparazitika

Repelenty proti kliešťom a blchám

Váš domáci miláčik proti obojku protestuje? Vyskúšajte antiparazitný roztok, ktorý sa nakvapká na kožu a pôsobí ako repelent aj liečba. Keď sú kliešte najaktívnejšie, radšej vždy skontrolujte srsť zvieratka po príchode z prechádzky. Na cesty si pribaľte špeciálnu pinzetu na odstránenie prisatých kliešťov.

ochrana před hmyzem

Autor článku

Ivana Starjová

Popísala by som s dvoma slovami: kreatívny ťahúň. Od roku 2014 píšem blog, kde riešim najčastejšie zdravotnícke témy. Keď sa práve nenachádzam za monitorom, trávim voľno v prírode so psom.

Všetky články od autora