Svrbenie nôh môže byť spôsobené rôznymi faktormi, od bežných kožných ochorení cez alergie až po závažnejšie systémové ochorenia. Ako si môžeme pomôcť a kedy je vhodné vyhľadať lekára?
Podívajme sa najprv na najčastejšie príčiny a rizikové faktory svrbenia
nôh:
„Svrbenie nôh môže mať rôzne príčiny, napríklad suchú
pokožku, mykózy, alergie až po vážnejšie zdravotné ťažkosti. Liečba
závisí od konkrétnej príčiny.
Môže zahŕňať primeranú hydratáciu kože,
aplikáciu lokálnych kortikosteroidov, antihistaminík alebo liekov
zameraných na liečbu základného ochorenia. Ak vaše svrbenie pretrváva
alebo je veľmi silné, mali by ste sa o tomto stave poradiť
s lekárom."
Ak si nie ste istí pôvodom nepríjemného svrbenia nôh, odborná diagnostika môže odhaliť skrytú príčinu. Lekár sa najprv pozrie na vašu anamnézu, pridružené príznaky a opýta sa na možné vystavenie alergénom alebo rizikové faktory.
Na objasnenie príčiny sa potom môžu použiť krvné testy, kožné testy alebo odber vzorky tkaniva. Týmto prístupom sa zvyčajne dá odhaliť základná príčina svrbenia a začať cielená liečba.
Domáca liečba svrbenia nôh môže byť účinná pri menších alebo dočasných problémoch, ako je napríklad uštipnutie hmyzom. Zameriava sa predovšetkým na zmiernenie príznakov a prevenciu ďalšieho podráždenia.
Tieto metódy slúžia len na dočasnú úľavu a v prípade závažnejších príznakov je potrebná konzultácia s lekárom.
Dôležité je navštíviť lekára, ak:
Ak je svrbenie nôh spojené so všeobecnejšími príznakmi, ako je úbytok hmotnosti, únava alebo zmeny v moči, môže to znamenať vážnejší zdravotný problém, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
V situáciách, keď domáca liečba neposkytuje dostatočnú úľavu alebo sú príznaky svrbenia nôh závažnejšie, je nevyhnutné vyhľadať lekársku starostlivosť.
Lekár vám môže predpísať lieky proti svrbeniu, ako sú antihistaminiká, kortikosteroidné krémy alebo protizápalové lieky. Ak je svrbenie spôsobené systémovým ochorením, liečba je zameraná na základnú príčinu – napríklad v prípade ochorenia obličiek môže byť potrebná úprava liečby alebo dialýza.
Svrbenie nôh je príznak, ktorý môže mať viacero príčin, od povrchového podráždenia kože až po systémové ochorenia. Je dôležité rozpoznať príčinu svrbenia a začať vhodnú liečbu, a to buď domácimi prostriedkami, alebo pod lekárskym dohľadom. Prevencia, napríklad dodržiavanie správnej hygieny a starostlivosti o pokožku, je kľúčom k minimalizácii rizika svrbenia nôh. Ak svrbenie pretrváva alebo je sprevádzané inými príznakmi, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pre správnu diagnózu a liečbu.
Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.aad.org/public/everyday-care/itchy-skin/itch-relief/relieve-uncontrollably-itchy-skin
https://www.verywellhealth.com/four-skin-conditions-that-make-your-feet-itch-1337765
https://www.healthline.com/health/itchy-feet
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324473
https://www.buoyhealth.com/learn/itchy-feet
https://www.health.com/condition/skin-conditions/how-to-stop-itchy-feet
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326398
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/why-legs-itch
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.