Pleseň nôh je chronické infekčné ochorenia, ktoré najčastejšie spôsobujú vláknité huby (dermatofyty). Pôvodca môžu byť ale napríklad aj kvasinky (kandidózy). Tieto plesne sa s obľubou vyskytujú v teplom a vlhkom prostredí. Majú tendenciu rásť, keď sa nohy potia a keď je okolo nohy nedostatok ventilácie. Pleseň má tendenciu prerastať do kože a pevne sa uhniezdiť.
Pleseň nôh môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na pohlavie a vek, ale je častejšia u dospelých mužov. Celkovo týmto problémom trpí 8 až 15 % populácie. Ide teda o veľmi rozšírený problém.
Príznaky plesne nôh sa môžu líšiť v závislosti od typu infekcie a miery postihnutia. Medzi najčastejšie patria:
Prejavy sa spravidla rozvíjajú pozvoľna a postupom času sa zhoršujú. Pleseň nôh zvyčajne začína svrbením medzi prstami, kedy ešte samotné zmeny na koži nie sú viditeľné. Potom akútne štádium, kedy dochádza zo zbelenia. Koža je akoby rozmočená, môže mať na sebe pupienky. Chronická fáza sa vyznačuje skôr začervenaním, praskaním a šupinkami.
Ak dôjde k plesni nechtov, spoznáte ju spravidla podľa zosilneného okraja. Následne rohovina začne žltnúť a môže prechádzať až do hnedej alebo zelenej farby. V pokročilom štádiu začne necht degradovať.
Pleseň nôh sa môže prenášať z osoby na osobu alebo prostredníctvom kontaktu s kontaminovaným povrchom. Zásadný vplyv pre rozvoj problémov má potom vonkajšie prostredné. Hlavné faktory, ktoré prispievajú k výskytu a prenosu, sú:
„Huby na svoj rast potrebujú niekoľko základných podmienok – predovšetkým vlhko a teplo. Pri návšteve spoločných hygienických zariadení je vhodné užívať vlastnú obuv, po kúpeli je nutné dobre osušiť nohy aj medziprstie. Pri prvých prejavoch medziprstovej plesne je vhodné začať lokálnu liečbu aj prípravkami voľnopredajnými.
Vhodná je aj pravidelná dezinfekcia najmä športovej a uzavretej nepriedušnej obuvi. Zvýšenú potivosť je možné zmierniť nosením bavlnených ponožiek a ich pravidelnou výmenou, používaním antiperspiračných prostriedkov.“
Liečba plesne nôh závisí od závažnosti a typu infekcie. Najčastejšie používanými liečebnými prístupmi sú:
Tieto krémy je možné zakúpiť bez lekárskeho predpisu a aplikovať priamo na postihnutú oblasť. Je dôležité pravidelné užívanie a dodržiavanie odporúčanej doby liečby, aj keď sa príznaky zlepšujú.
V závažnejších prípadoch alebo keď sa infekcia rozšíri, lekár môže predpísať antifungálne tablety.
Aplikácia antifungálnych práškov alebo sprejov môže pomôcť predchádzať rozvoju infekcie alebo jej návratu.
Možné je tiež používať tzv. chytrú špongiu, ktorá preniká do kože a vysáva bunky plesne. Po odumretí infekcie odumiera aj samotná múdra huba. Medzi babské rady patrí používanie octu alebo cesnaku. Tieto domáce prostriedky však svojou účinnosťou nenahradzujú špecializované prípravky. To, či sa po nákaze pleseň na nohách uchytí, rozhoduje z veľkej časti aj náš imunitný systém. Preto nie je nikdy na škodu jeho správnu činnosť podporovať. Tiež nezabúdajte na správnu starostlivosť o nohy.
Doporučujeme konzultovať s lekárom najlepšie liečebné postupy pre váš konkrétny prípad. S návštevou ordinácie alebo aspoň s domácim nasadením vhodných prostriedkov v každom prípade neotáľajte. Včasný zásah výrazne zvyšuje riziko úspešnosti liečby. Plesňová infekcia nie je spočiatku tak hlboko zažraná do kože a ľahšie mizne. Aj tak počítajtes tým, že to bude beh na dlhú trať. Zbaviť sa plesne na nohách obvykle zaberie niekoľko mesiacov či dokonca rokov.
Hoci pleseň nôh býva často považovaná za kozmetický problém, môže mať niekedy vážne sprievodné komplikácie. Ak nie je liečená riadne a včas, dokáže môže spôsobiť:
Infekcia môže postihnúť iné časti tela, vrátane rúk, slabín alebo nechtov; nechty sa dokonca môžu deformovať a trvalo poškodiť.
Poškriabanie postihnutej oblasti môže viesť k bakteriálnej infekcii, čo si bude vyžadovať antibiotickú liečbu.
V niektorých prípadoch môže pleseň nôh spôsobiť reakciu imunitného systému, čo vedie k vyrážke na iných častiach tela.
Ak trpíte na pleseň nôh, buďte ohľaduplní k svojmu okoliu a dávajte pozor na šírenie infekcie, napr. noste v bazénoch a iných verejných priestoroch kúpaciu obuv a nezdieľajte s nikým svoje topánky.
Pleseň nôh je bežným problémom, ktorý môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Správnou prevenciou a liečbou je možné ľahko riešiť a zastaviť šírenie infekcie. Ak si všimnete príznaky plesne nôh, je dobré problém konzultovať sa s lekárom a predovšetkým začať liečbu čo najskôr, aby ste predišli možným komplikáciám a aby bolo odstraňovanie plesne rýchlejšie s väčšou pravdepodobnosťou úspechu.
Článok je informatívneho charakteru a nenahrádza konzultáciu s odborníkom. V prípade zdravotných problémov vyhľadajte vždy radšej pomoc lekára.
https://www.solen.cz/pdfs/med/2007/07/09.pdf
https://www.dermatologiepropraxi.cz/…16/01/05.pdf
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.