Alergická vyrážka je kožná reakcia, ktorá vzniká ako reakcia na pôsobenie alergénov. Je to obranná reakcia organizmu, ktorú môžu vyvolať rôzne vonkajšie a vnútorné faktory. Koža môže byť červená, svrbieť a môžu sa na nej vytvoriť rôzne typy vyrážok, od pľuzgierov až po škvrny.
Symptómy alergickej vyrážky sa môžu líšiť v závislosti od príčiny a jednotlivého pacienta. Bežné príznaky zahŕňajú:
Na správnu diagnostiku alergickej vyrážky je často potrebná návšteva dermatológa alebo alergológa. Lekár vykoná podrobnú anamnézu, v ktorej ho zaujímajú príznaky, užívané lieky a potraviny, ktoré ste v poslednom čase konzumovali. Ďalším krokom sú krvné a kožné testy. Pomocou biomikroskopie sa môže vyšetriť postihnutá časť kože, aby sa určil typ vyrážky.
Liečba alergickej vyrážky závisí od jej príčiny. Bežná liečba zahŕňa antihistaminiká a kortikosteroidy (vo forme tabliet alebo mastí). Kalamín s oxidom zinočnatým tiež upokojí pokožku. Najlepším riešením je však odstrániť alergén z prostredia, aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne lieky.
„Alergiu môžu spôsobiť mydlá, chemikálie, prach alebo dokonca kovové šperky obsahujúce nikel. Dermatitída môže vzniknúť u žien v domácnosti, ktoré si často namáčajú ruky vo vode. Mierne alergické vyrážky alebo malé ložiská dermatitídy možno bezpečne liečiť 1 % hydrokortizónovým krémom, ktorý možno kúpiť v lekárni.“
Prevencia je kľúčom k predchádzaniu opakovaného výskytu alergickej vyrážky. Vyhýbajte sa zavedeným alergénom alebo užívajte antihistaminiká pred ich vystavením, aby ste znížili alergickú reakciu. Pravidelne sa starajte o svoju pokožku a hydratujte ju krémami určenými pre citlivú alergickú pokožku.
Niektoré skupiny ľudí sú náchylnejšie na vznik alergickej vyrážky ako iné. Medzi rizikové skupiny patria:
Alergie sa môžu objaviť kedykoľvek v živote, aj keď ste predtým nezaznamenali žiadne alergické reakcie.
Alergie sú v dnešnej dobe čoraz častejšie. Či už ide o alergiu na potraviny, lieky alebo peľ, keď je jedným z príznakov vyrážka, je to veľmi nepríjemný stav, ktorý obmedzuje v každodennom živote. Vyhýbanie sa alergénom v čo najväčšej možnej miere a dôsledná starostlivosť o pokožku však pomôžu upokojiť situáciu a vašu pokožku, čo vám umožní sústrediť sa na lepšie a príjemnejšie veci.
https://www.wikiskripta.eu/w/Alergické_kožní_projevy
https://kpdpm.lf1.cuni.cz/file/151/alergologie-1lf.pdf
https://www.nzip.cz/clanek/366-kontaktni-alergie-spoustece-a-prevence
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2019/02/05.pdf
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.