jak ošetřit popáleniny spáleniny


Prvá pomoc: ako ošetriť popáleniny

Nehoda pri varení alebo dlhý pobyt na letnom slnku – každý sa aspoň raz spálime. Málokto už však vie, ako sa pri popáleninách správne postupuje. Babské rady totiž nie sú vždy ideálnym riešením, môžu dokonca už aj tak nepríjemnú situáciu zhoršiť.

Prvná pomoc

Stupne popálenín

Ako sa starať o popáleniny

Prvá pomoc pri popáleninách

Odstraňte zdroj tepla nebo se přesuňte mimo jeho dosah

Odstráňte zdroj tepla alebo sa presuňte mimo jeho dosahu.

popáleniny

Začnite popálené miesto chladiť miernym prúdom tečúcej studenej vody, ponorením do vody alebo obkladmi. Chlaďte aspoň 20 minút, alebo kým nepríde záchranná služba. Pri rozsiahlych popáleninách chlaďte najcitlivejšie miesta (tvár, krk, ruky).

ff

Zložte z okolia popáleniny všetky prstene, náramky, hodinky a pod., miesto začne opúchať a zložiť ich neskôr by bolo komplikované. Zoblečte tiež zasiahnuté oblečenie, pokiaľ nie je k rane prilepené.

hydrokoloidní náplast na popáleniny

Použite na popálené miesto sterilný obväz alebo iné nepriľnavé krytie, využite napríklad čistú plachtu alebo sterilnú rúšku. V nezávažných prípadoch môžete aplikovať hydrokoloidnú náplasť na popáleniny.

co nedělat pri popálení kůže

Čo určite nerobiť pri popálení kože

  • Neaplikujte na čerstvú ranu krémy ani tuky (maslo, masť, olej), tým by sa v koži udržovalo teplo a zvýšilo riziko infekcie. S premazávaním rany počkajte až po jej zahojení.
  • Nechlaďte popáleninu ľadom ani snehom, mohla by sa tak prehĺbiť. Stačí studená voda z vodovodného kohútika.
  • Neprepichujte pľuzgiere, sú pre hojenie rany lepšie ako akýkoľvek obväz či gáza a zabraňujú infekcii.
  • Nestrhávajte z kože nič, čo sa do popáleniny prichytilo, napr. kus oblečenia. Chlaďte ranu cez neho a nechajte odstránenie na zdravotníkoch.
  • Nenahradzujte špeciálne prípravky na popáleniny nevhodnými alternatívami, napr. obyčajnými náplasťami. Pokiaľ u seba nič nemáte, iba ranu chlaďte a potom prikryte čistým sterilným krytím.
  • Nedezinfikujte okolie popáleniny alkoholovými roztokmi, ale použite gél na popáleniny Water Jel, ktorý miesto upokojí. Toto sa týka nezávažných povrchových popálenín, v prípade tých hlbokých neaplikujte na kožu nič okrem studenej vody.

Stupne popálenín

I. stupeň – zarudnutí

I. stupeň – začervenanie

Miesto je červené, mierne opuchnuté a bolestivé. Pokožka vyzerá ako spálená slnkom, čo je tiež typický príklad I. stupňa. Tieto popáleniny sa rýchlo hoja a pri prvej pomoci často stačí iba chladiť, potom ich ošetrovať prípravkami na upokojenie pokožky.

II. stupeň – puchýře

II. stupeň – pľuzgiere

Povrchové popáleniny II. stupňa s drobnými pľuzgierikmi môžete ešte ošetriť sami a hoja sa bez jaziev. Ak sú však pľuzgiere väčšie a pevnejšie, bude potrebný lekár. Tieto popáleniny sú hlboké, dlhšie sa hoja a riziko infekcie je vyššie. Koža pod pľuzgiermi môže byť sýtočervená až voskovo biela.

III. stupeň – nekróza

III. stupeň – nekróza

Tieto popáleniny sú bezbolestné, majú žltú až hnedú farbu s bielym stredom. Kapilárna sieť je zničená a koža je poškodená v celej hrúbke. Hrozí septický šok a pravdepodobne bude nutná operácia, preto neotáľajte s volaním záchranárov.

IV. stupeň – zuhelnatění

IV. stupeň – zuhoľnatenie

V tomto prípade sú okrem kože poškodené aj svaly, šľachy alebo kosti. V rane sú zničené nervové zakončenia, preto aj v tomto prípade nejde cítiť takmer žiadna bolesť. Pri prvej pomoci je prioritou obstaranie záchrannej služby a sledovanie životných funkcií postihnutého.

Kedy volať záchrannú službu?

Popáleniny rozhodne nepodceňujte, ani pokiaľ ste určili, že ide o prvý stupeň. Priebeh hojenia starostlivo sledujte a volajte lekára, len čo sa vám niečo nezdá. Lepšie je nechať vyšetriť nezávažné poranenie ako si privodiť otravu krvi – zvlášť pokiaľ sa popálilo dieťa. Rozhodne však volajte linku 155, keď je popálenie rozsiahle, na citlivých miestach, má veľké pľuzgiere alebo je v strede biele s nízkou bolestivosťou.

jak pečovat o popaleniny

Ako sa starať o popáleniny

Pri ľahkých popáleninách je nasledovná starostlivosť jednoduchá a zvládnete ju pomocou bežne dostupných prípravkov. Na čerstvé popáleniny patrí na oblasť rany iba studená voda a sterilné krytie. Až potom prídu na rad masti, gély či spreje.

Podporte hojenie kože

Najskôr vyhľadajte prípravky alebo špeciálne krytie zamerané na hojenie poškodenej pokožky. Patrí medzi ne napr. WaterJel, Betadine (ak nemáte alergiu na jód), Flamigel, HemaGel, mastný tyl, hydrokoloidné náplasti a produkty s pantenolom. Nezabudnite krytie včas meniť, hlavne keď zvlhne alebo po sprchovaní.

popaleniny

Šetrne hydratujte

Keď budete počas hojenia tiež dobre hydratovať a premazávať pokožku, znížite riziko, že tenká koža popraská a bude sa hojiť ešte dlhšie. Zvoľte prípravky s jednoduchým zložením, napr. Aloe vera gél alebo vazelínu. Na dohojenie je vhodná aj šetrná kozmetika určená na citlivú pokožku.

Chráňte pokožku pred slnkom

Na bezpečné hojenie je nutné kožu chrániť pred slnečným svetlom. Neplatí to iba na spáleniny po opaľovaní, počas hojenia je koža veľmi citlivá a pálenie slnka ju môže značne priťažiť. Zvoľte opaľovací krém s najmenej SPF 30 alebo kožu vôbec nevystavujte priamemu slnku.

slunce popáleniny

Čo na spáleniny od slnka?

Opaľovať sa musíme s rozumom, inak hrozí nielen precitlivená červená pokožka, ale aj malé pľuzgieriky. Slnko teda väčšinou spôsobuje povrchové popáleniny I. stupňa, lenže na rozdiel od nehody s vriacou vodou nás spaľuje pomaly, postupne a nenápadne. Preto veľa ľudí spálenie slnkom podceňuje, hoci môže silne znepríjemniť relax na dovolenke. Aj v tomto prípade je pantenol váš najlepší priateľ, spoločne s Aloe vera gélmi a ďalšími prípravkami na upokojenie pokožky po opaľovaní.

Ako na pľuzgiere po opaľovaní?

Rovnako ako pri iných popáleninách, pľuzgiere neprepichujte. Choďte si dať studenú sprchu a chlaďte tie najhoršie oblasti. Potom aplikujte chladivý a hojivý prípravok po opaľovaní, napr. pantenol sprej, a nechajte zaschnúť. V ideálnom prípade by ste teraz mali odpočívať doma mimo slnka a priebežne si spáleniny chladiť. Pokiaľ ste na dovolenke a tiahne vás to von, musíte značne vylepšiť svoju slnečnú ochranu. Nepobývajte na priamom slnku, mažte sa čo najvyšším faktorom a popálené miesta zakryte oblečením, cez ktoré nepresvieti svetlo.

Ako zastaviť krvácanie

Resuscitácia dospelého

Resuscitácia detí

 

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.