Každý mesiac je Movember

Ako sa starať o fúzy a porast na tvári nielen v novembri

 

Slová moustache a November spájajú anglické výrazy pre fúzy a mesiac november, to je Movember. Tento mesiac si muži na celom svete nechávajú rásť fúzy a porast na tvári, aby zvýšili povedomie o mužských zdravotných problémoch. Čo ak sa vám však nové fúzy zapáčia, ako sa o ne ďalej starať? Tu sa pozrieme, ako sa správne oholiť, vybrať si svoj strih a vhodnú starostlivosť.

Movember

Ako na hladké oholenie?

Starostlivosť o fúzy a populárne strihy

Čo je to Movember?

Movember a jeho nadácia so sídlom v Austrálii má za cieľ zvýšiť povedomie o chorobách, s ktorými sa muži často stretávajú. Nechať si z ničoho nič narásť fúzy je prvým krokom, ktorým sa začína rozhovor o zdraví mužov.

 

Ďalej sa môžete zúčastniť akcií Movember nadácie a prispieť na podporu prevencie samovrážd a rakoviny prostaty a semenníkov. Okrem toho môžete sami podporiť mužov vo svojom okolí – kontaktujte ich a hovorte spolu o dôležitých veciach vo vašich životoch. Myslite aj na seba a zistite svoj zdravotný stav na preventívnych prehliadkach.

 movember, co je to movember

Ako sa oholiť na Movember?

Na Movember sa tradične nechávajú rásť iba fúzy a zvyšok tváre sa holí. Prvé dni, možno aj týždne, si budete musieť zvykať na trochu šteklenia pod nosom, ale poriadne fúzy potrebujú čas narásť. Potom ich môžete precíznym holením tvarovať do rôznych štýlov, aby vždy boli stredobodom pozornosti, kamkoľvek prídete. Tu je niekoľko tipov na strihy fúzov priamo od Movember nadácie:

movember knir

Pán podnikateľ

movember knir

Rocková hviezda

movember knir

Kamionista

movember knir

V utajení

Podporte svoje zdravie

V duchu Movembra treba myslieť na svoje zdravie, nielen na tvar svojich fúzov. Výživové doplnky na prostatu sú prvým krokom k poctivej prevencii.

Prostenal Control 90 tabliet

Prostenal Control 90 tabliet

Môžete mať už dnes
Arginmax FORTE pre mužov 90 kapsúl

Arginmax FORTE pre mužov 90 kapsúl

Môžete mať už dnes
Clavin PLATINUM 20 kapsúl

Clavin PLATINUM 20 kapsúl

Môžete mať už dnes
movember

Ako na hladké oholenie?

Hladké oholenie bez podráždenia pokožky dosiahnete dobrou prípravou, vhodnými pomôckami a následnou starostlivosťou. Či už ide o holenie pred cestou za majestátnymi fúzmi alebo briadkou, alebo je hladká tvár súčasťou vášho štýlu, tu sú 4 kroky na perfektné oholenie.

holeni ve sprse

1. Zmäkčite fúzy aj pokožku teplou vodou

Najlepší čas na holenie je hneď po sprchovaní, pretože voda zjemní pokožku a fúzy budú poddajnejšie. Alternatívne si teplou vodou aspoň umyte tvár alebo na ňu priložte horúci uterák na zhruba pol minúty.

hladke oholeni

2. Naneste gél alebo penu na holenie

Kvalitný gél alebo pena na holenie zlepšujú kĺzanie čepieľky po pokožke, hydratujú ju a chránia pred podráždením. Naneste rovnomernú vrstvu a príliš penou nešetrite. Keď ju necháte chvíľku pôsobiť, fúzy budú ešte mäkšie.

hladke oholeni

3. Skontrolujte ostrosť žiletky

Staršia žiletka, ktorá už stratila svoju ostrosť, bude za fúzy skôr ťahať ako ich holiť. Navyše bude nutné jedno miesto prechádzať niekoľkokrát, čo výrazne zvyšuje riziko podráždenia pleti. Skontrolujte tiež zvlhčujúce pásiky – ak vyzerajú opotrebovane, je tiež čas vymeniť hlavicu žiletky.

hladke holeni

4. Ohoľte fúzy ľahkými ťahmi

Ťahy žiletky alebo britvy by mali ísť v smere rastu fúzov a šikmo. Fúzy však nerastú všetky rovnako, preto sa im treba prispôsobovať. Medzi ťahmi žiletku často oplachujte a na záver (s pridanou penou alebo bez) môžete tvár prejsť proti smeru rastu na dosiahnutie dokonale hladkého výsledku. Potom prejdite k starostlivosti po holení.

Ako sa starať o pokožku po holení?

Starostlivosť po holení je rovnako dôležitá ako holenie samotné. Hoci sa mužská pokožka zdá odolnejšia, holenie je pre ňu náročné. Používaním vody alebo balzamu po holení pomôžete zmierniť podráždenie alebo predísť zapáleným pórom.

Old Spice Darčeková sada Whitewater

Môžete mať už dnes
Akcia: Cashback až 40€!
ProIntim Krém pre ženy aj mužov 50 ml

ProIntim Krém pre ženy aj mužov 50 ml

Môžete mať už dnes
movember

Ako sa starať o fúzy?

Je to podobné ako s vlasmi – môžete ich rastu dať voľný priebeh a veľmi sa o ne nestarať. Teda, ak vám nevadí vzhľad à la vtáčie hniezdo. Pre perfektne upravený vzhľad treba fúzy pravidelne zastrihávať, tvarovať a dodávať im potrebnú starostlivosť.

4 populárne strihy fúzov

1. Strnisko

Niekoľkodenné strnisko je klasika, ktorá skrátka z módy nevychádza. Zároveň je to jednoduchý strih na úpravu – stačí si zaobstarať zastrihávač fúzov, nastaviť požadovanú dĺžku a je hotovo. Vyhovuje každému tvaru tváre, pretože ju opticky nerozširuje. Aby ste však pôsobili, že je vaše strnisko zámerné a udržiavané, nezabudnite si holiť aj krk.

 

2. Bradka podľa celebrít

Ak chcete briadku ako Johnny Depp a Robert Downey Jr., potom je čas udržiavať fúzy na brade a fúziky nad perou, ale holiť si líca (tiež známe ako kozia briadka). Tento štýl pomáha vyvážiť rysy okrúhlej aj hranatej tváre tvarovaním brady. Fúzy po stranách môžete holiť do hladka alebo do stratena. Tvar briadky udržujte zastrihávačom a opäť nevynechajte krk.

strihy fuzov, styly bradiek

BaByliss Zastrihávač vlasov E986E

Môžete mať už dnes
70,90 €
Philips Čepeľ OneBlade QP230/50 3 ks

Philips Čepeľ OneBlade QP230/50 3 ks

Môžete mať už dnes

BaByliss E990E zastrihávač vlasov 1 x 9 ks

Môžete mať už dnes
88,90 €
starostlivost o fuzy

3. Krátka brada

Kratšia briadka je trendová, ale vyžaduje si starostlivosť. S tvarom vám môže pomôcť holič, ich údržba potom bude na vás. Zastrihávačom zarovnajte bokombrady a línie fúzov na lícach. Predstavte si na tento účel čiaru od hornej pery po ucho a všetko nad ňou zarovnajte. Potom skráťte briadku a fúzy podľa svojich predstáv – čo necháte dlhšie, to viac vynikne.

 

4. Dlhá brada

Poriadna brada nenarastie len tak každému, ale keď sa o ňu dokážete postarať, naozaj robí dojem. Nechcete však vyzerať, akoby ste posledných pár rokov strávili na opustenom ostrove. Preto fúzy poriadne umývajte, krk hoľte dohladka a zarovnávajte líca. Fúzy môžete skracovať podľa pier alebo ich nechať prerásť a uhladiť voskom.

Oleje na fúzy

Kvalitná starostlivosť o fúzy premení neusporiadané fúzy na jemnú, ale stále mužnú bradu. Oleje vyživujú samotné fúzy aj pokožku pod nimi, dodávajú im lesk a robia ich poddajnými na ľahké česanie.

movember

Autor článku

Ivan Novák

Dlhodobo sa venujem písaniu o zdravotníckej tematike, predovšetkým o príznakoch a liečbe chorôb, ktoré čitateľom prináša dôležité informácie. Okrem písania mám vášeň pre šport - beh, plávanie a cyklistiku. Verím, že kombinácia mentálnej a fyzickej aktivity je kľúčom k udržaniu rovnováhy a sviežej mysle.

Všetky články od autora