Bolesti obličiek: príčiny, prevencia a liečba

Bolesť obličiek je vážnym zdravotným problémom, ktorý ovplyvňuje veľa ľudí na celom svete. Správne fungovanie obličiek je kľúčové pre udržanie zdravia organizmu, pretože tento orgán plní veľmi dôležité funkcie, ako je napríklad filtrovanie krvi, regulácia tekutín a elektrolytov, tvorba moču a odstraňovanie odpadových látok z tela. Ak sú obličky postihnuté a nepracujú správne, môže to viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Na liečbu môžeme využiť prírodné farmaká či nefarmakologické postupy, ale v prípade vážnejšieho ochorenia v oblasti obličiek musíme použiť lieky viazané na lekársky predpis.

Anatómia a funkcie obličiek

Obličky sú párový orgán umiestnený v bedrovej oblasti za brušnou dutinou. Tento dôležitý orgán je veľký približne ako päsť. Obličky sú zložené z nefrómov, čo sú maličké jednotky, ktoré práve vykonávajú základné funkcie obličiek. Medzi tieto základné funkcie obličiek patrí filtrácia krvi, pri ktorej sa odstraňujú odpadové látky a prebytočná voda z tela, čím sa vytvára moč. Obličky tiež regulujú hladinu soli, iónov a kyslosti v organizme.

 

Anatomie ledvin

Príčiny bolesti obličiek

Bolesť obličiek môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny patria:

  • Obličkové kamene, ich tvorba v obličkách môže spôsobiť intenzívnu bolesť. Obličkové kamene môžu viesť k obličkovej kolike, čo je zablokovanie močovodu obličkovým kameňom.
  • Infekcia močových ciest, ide o bakteriálne ochorenie, ktoré sa môže prejaviť buď ako zápal močového mechúra, alebo obličkový zápal. Medzi ďalšie infekčné ochorenia patrí pyelonefritída alebo glomerulonefritída.
  • V prípade fyzického poranenia či už vonkajšieho, alebo vnútorného v oblasti obličiek, môže dôjsť k ich poškodeniu a následnej bolesti. K bolesti môže dôjsť aj následkom iba poranenia okolia obličiek a nie priamo orgánu, napríklad dôjde k vytvoreniu modriny v tejto oblasti po náraze a pod.

Symptómy bolesti obličiek

Symptómy, ktoré bolesť obličiek často sprevádzajú sú napríklad:

  • Bolesť bedier.
  • Bolesť pri močení.
  • Opuchy.
  • Horúčka.
  • Bolesť v oblasti bedier alebo na strane brucha, tam sa totiž obličky nachádzajú.
  • Bolesť pri močení, tento symptóm býva prítomný prevažne v prípade rôznych zápalov, napríklad zápalu močového mechúra. Moč môže byť zakalená alebo dokonca krvavá. Často sa tiež objavuje časté močenie ako jeden zo symptómov.
  • Ďalším príznakom sú rôzne opuchy, vzhľadom na to, že obličky majú veľmi dôležitú úlohu v regulácii tekutín v tele dochádza často k opuchom nôh členku alebo dokonca aj opuchu v tvári. Takéto výrazné opuchy sa prejavujú až v silnom štádiu poškodenia obličiek, teda nie sú také časté.
  • Ďalší príznak môže byť, samozrejme, horúčka, ktorá sa objavuje veľmi často, pokiaľ naše telo bojuje s nejakou infekciou či inou chorobou.

Rozdiel medzi symptómami bolesti obličiek

Symptómy bolesti obličiek sa môžu líšiť od symptómov iných ochorení. Napríklad v prípade, že ide o obličkové kamene, tak sa bolesť sa obvykle prejaví v bedrovej oblasti a bolesť býva veľmi intenzívna, zatiaľ čo pri infekcii močových ciest prevažuje pálenie pri močení a časté nutkanie močiť. Je však dôležité podotknúť, že symptómy samy o sebe nemusia byť špecifické a presná diagnóza vyžaduje lekárske vyšetrenie.

Diagnostika bolesti obličiek

Diagnostiku musí vykonať lekár a vykonáva ju v niekoľkých krokoch, pomocou ktorých je schopný určiť vážnosť a druh ochorenia. Týmito krokmi sú:

  1. Najskôr sa zaistí anamnéza a fyzické vyšetrenie, keď lekár získa informácie od pacienta, a vykoná sa fyzické vyšetrenie vrátane palpácie v okolí bedier.
  2. Nasledujú laboratórne testy, a to konkrétne krvné testy a testovanie moču. Tieto testovania sa vykonávajú na zistenie infekcie v tele a vyhodnotenie chemických hladín, ktorých zmena je dôsledkom ochorenia obličiek.
  3. Ďalším vyšetrením je ultrazvuk, MRI či RTG, vďaka ktorým sme schopní pozorovať opuchy a iné abnormality v tejto oblasti.
  4. Vo vážnejších prípadoch lekár vykonáva cystoskopiu, čo je vyšetrenie močového mechúra.

Liečba bolesti obličiek

Liečba bolesti obličiek sa zameriava na zmiernenie príznakov a liečbu základných príčin. Existujú rôzne metódy liečby, ktoré zahŕňajú liekovú terapiu, nefarmakologické prístupy a chirurgické zákroky, tie sa však vykonávajú iba vo výnimočných prípadoch, väčšinou lieky alebo dokonca nefarmakologické prostriedky príčinu vyliečia.

 

Lieková terapia

Väčšina liekov, ktoré riešia príčiny bolesti obličiek, sú viazané na lekársky predpis.

  • Analgetiká – na zmiernenie bolesti sa môžu predpísať analgetiká, ako sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad ibuprofén alebo diklofenak.
  • Opioidné analgetiká – v prípadoch silnej bolesti môže byť predpísané opioidné analgetikum, napríklad morfín.
  • Antispazmotiká – keď je bolesť spôsobená kŕčmi v močovodoch, môžu byť predpísané antispazmotiká, ktoré uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť.
  • Antibiotiká – ak je príčinou bolesti obličiek infekcie, sú predpísané antibiotiká na liečbu infekcie a zníženie zápalu.

Existujú aj lieky, ktoré sú skôr na prírodnej báze a lekársky predpis na ne nie je potrebný. Tieto lieky využívajú silu byliniek a iných rastlín, veľmi často sa v nich vyskytuje výťažok z brusníc, ktorý veľmi pomáha proti tejto bolesti. Pri včasnom podaní aj tieto prírodné lieky väčšinou bolesť zastavia.

Je však dôležité dodržiavať pokyny lekára či lekárnika a užívať lieky presne podľa predpísaného režimu.

Nefarmakologická terapia

Okrem liekov existujú aj nefarmakologické metódy, ktoré môžu byť súčasťou liečby bolesti obličiek.

Priloženie teplého obkladu na postihnutú oblasť zaistí uvoľnenie svalov a prekrvenie postihnutého miesta, v prípade bolesti obličiek obklad môžeme priložiť na oblasť močového mechúra alebo na chrbát.

Dostatočný príjem tekutín je dôležitý na udržanie dostatočného prietoku moču a prevenciu tvorby obličkových kameňov. Pitie nám tiež zaisťuje detoxikáciu organizmu, teda odvod zlých látok z tela.

Pri každej bolesti sa odporúča odpočinok a bolesť obličiek teda nie je výnimkou.

Medzi potraviny, ktoré uľavujú od bolesti obličiek, patria už spomínané brusnice a rôzne urologické, púpavové či brusnicové čaje.

Prevencia ochorenia obličiek

Aby sme bolesti obličiek predišli, je nutné zabrániť prechladnutiu, teda zbytočne neodhaľovať oblasť bedier a pupka. Ďalším dôležitým krokom na prevenciu je dostatočný pitný režim, vďaka ktorému zaistíme odvod odpadových látok z tela a žiadna infekcia sa nám v tele neusadí. Dôležité je tiež obmedzenie nadmerného zadržiavania moču.

V prípade opakovaného zápalu platia úplne rovnaké pravidlá prevencie ako pri prvotnej bolesti obličiek.

 

Zhrnutie

Bolesť obličiek je nutné podchytiť čo najskôr. Zo začiatku stačí brať prírodné bylinné lieky či lieky s výťažkom z brusníc, ktoré sa neviažu na lekársky predpis. Pri počiatočnej bolesti môžeme do svojej stravy zakomponovať brusnice, púpavy či iné bylinky podporujúce prečistenie tela. V prípade, že nás prírodné produkty bolesti nezbavia, je nutná návšteva lekára, ktorý vykoná vyšetrenie a zistí vážnosť a príčinu bolesti, na základe čoho je schopný predpísať pacientovi farmakoterapiu (liek).

Autor článku

Jan Vágner

Kreatívec a nadšenec do hier –⁠ slová, ktoré ma asi najviac vystihujú. Po maturite na priemyslovke som sa vydal študovať prekladateľstvo na Univerzitu Pardubice. Počas týchto rokov som dokázal skĺbiť profesijný život s koníčkami vďaka dlhoročnej spoluprácii v redakcii jedného herného projektu, kde som mal príležitosť využiť svoju kreativitu aj lingvistické poznatky. Zásluhou tohto priesečníka sa nakoniec začalo rysovať moje profesné zameranie, ktorému sa teraz venujem už 6. rokom. Vo voľnom čase sa okrem hier venujem aj horskej cyklistike, občasnému písaniu všetkého druhu či návšteve pražských čajovní.

Všetky články od autora