Zápal obličiek, známy aj ako pyelonefritída, je zápalový proces, ktorý postihuje obličky a môže viesť k ich poškodeniu. Obličky majú za úlohu filtrovať krv a vylučovať odpadové látky z tela. Ak sú však obličky zápalom postihnuté, môžu byť ich funkcie obmedzené. Pozor, toto ochorenie je infekčné.
Príčiny vzniku zápalu obličiek môžu byť rôzne. Jednou z najčastejších príčin je infekcia dolných močových ciest, ktorá môže postupovať smerom nahor a spôsobiť zápal obličiek. Väčšinou ju spôsobuje prechladnutie. Ďalšie možné príčiny zápalu obličiek sú napríklad močové kamene a nádory močového mechúra, prostaty alebo ženských pohlavných orgánov, ďalej tiež nedostatočná hygiena (najmä u žien), tehotenstvo, oslabenie imunitného systému, zavedenie dlhodobej cievky, komplikácie vrodených porúch obličiek a, samozrejme, aj iné faktory. V niektorých prípadoch príčina zápalu obličiek nemusí byť jasná.
Rozlišujeme dva druhy zápalu obličiek, a to:
Akútny zápal obličiek vzniká často ako dôsledok infekcie dolných močových ciest, ktorá sa šíri smerom nahor a prejavuje sa bolesťou v chrbte a bruchu, nevoľnosťou, zvracaním, vysokou teplotou, zimnicou a častým a bolestivým močením. Moč býva tmavý a zakalený a môže obsahovať krv alebo hnis. V najhoršom prípade môže dôjsť k poškodeniu obličiek.
Chronický zápal obličiek vzniká, keď akútny zápal nie je úplne vyliečený a opakuje sa, čo môže viesť k zhoršeniu funkcie obličiek, hypertenzii a rozvratu vnútorného prostredia. Príznaky sú nešpecifické a zahŕňajú únavu, bledosť, nechutenstvo, bolesti hlavy, problémy s močením a zníženou schopnosťou koncentrácie. Chronický zápal obličiek môže viesť až k ich zlyhaniu, ktoré je potrebné riešiť dialýzou alebo transplantáciou.
Hlavnými príznakmi zápalu obličiek sú bolesti v boku alebo v bedrovej oblasti, zimnica, horúčka, únava a slabosť.
Môže sa objaviť aj pocit pálenia pri močení, časté nutkanie na močenie, krv v moči, nevoľnosť, vracanie alebo dokonca hnačka. Pri podozrení na zápal obličiek by mal pacient vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr, aby sa zabránilo rozšíreniu a komplikáciám.
Na diagnostiku zápalu obličiek je nutné navštíviť lekára, ktorý na základe rozhovoru s pacientom, kontroly zvýšenej teploty a klinického vyšetrenia, pri ktorom skontroluje aj tlak pacienta a prehmatá brušnú dutinu, kde zistí zväčšenie alebo citlivosť obličiek.
Ako potvrdzujúce vyšetrenie sa používa laboratórne vyšetrenie moču a krvi. V prípade nejasností sa používa vyšetrenie ultrazvukom.
„Čo odporučiť preventívne na infekčný zápal obličiek?
Ženám sa odporúča navštíviť toaletu hneď po pohlavnom styku, pri ktorom
môže dôjsť k zaneseniu baktérií do močovej trubice. Dôležitá je tiež
dôkladná osobná intímna
hygiena. Vyvarovať sa prechladnutiu
(chrbát v teple), posilňovať
imunitu (ovocie, zelenina), dostatok
spánku a odpočinku.
Opatrní by mali byť diabetici,
u ktorých sú pyelonefritídy pomerne častým ochorením."
Liečba závisí od vážnosti ochorenia a je nutné postupovať na základe konzultácie a odporúčania lekára. V prípade vážnej bakteriálnej infekcie sa väčšinou využívajú antibiotiká.
Ak je zápal spôsobený inými príčinami, môžu sa predpísať iné lieky, napríklad kortikosteroidy, imunosupresíva alebo cytostatiká. Dôležité je tiež dodržiavať predpísanú liečbu a pravidelne konzultovať s lekárom, aby sa zabezpečovala správna liečba a aby sa monitorovalo zlepšovanie stavu. Liečba zápalu obličiek môže byť náročná a vyžaduje trpezlivosť a spoluprácu pacienta a lekára.
Pri zápale obličiek by sme sa mali zamerať na nízkosodíkové a vysokofibrózne potraviny. Odporúča sa obmedziť konzumáciu potravín s vysokým obsahom soli, ako sú napríklad údeniny, syry, slanina a polotovary, a nahradiť ich čerstvými potravinami, ako sú ovocie, zelenina, strukoviny a celozrnné výrobky. Za „svätý grál“ prírody sú v liečbe zápalu obličiek považované brusnice.
Dôležité je tiež dodržiavať dostatočný pitný režim a obmedziť konzumáciu alkoholu a kofeínu, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu. Dobrým pomocníkom je aj urologický čaj či brusnicový čaj. Naopak, dobré je vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom tuku a cholesterolu, ako sú tučné mäso, smotana a maslo, ktoré môžu zaťažovať obličky a zhoršovať zápal.
Zápal obličiek môže postihnúť aj deti a tehotné ženy, ktoré majú svoje špecifické rizikové faktory, ako sú napríklad anatomické anomálie a v prípade detí nezrelý imunitný systém. U tehotných žien je, naopak, zvýšené riziko vzniku infekcie močových ciest.
Diagnostika a liečba zápalu obličiek u detí a tehotných žien sa mierne líši, a to predovšetkým z dôvodu citlivosti na farmakoterapiu. Pri diagnóze zápalu obličiek u detí sa využívajú špeciálne diagnostické metódy, ako sú ultrazvuk a magnetická rezonancia. V prípade tehotných žien sa volí iný liečebný postup, ktorý je bezpečný pre matku aj dieťa.
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.