Zinok je jedným z pre telo nevyhnutných minerálnych látok, bez ktorého pravidelného príjmu by sme sa nezaobišli. Pozrieme sa teraz na možnosti doplňovania, význam zinku v ľudskom tele aj na praktické tipy ohľadom jeho užívania.
Zinok hrá kľúčovú úlohu v mnohých dôležitých funkciách tela. Ide o esenciálnu minerálnu látku, čo znamená, že ho telo nemôže produkovať samo a musí byť získavaný z potravy alebo doplnkov stravy. Bežné zdroje zinku sú:
Zinok v potravinách sa vyskytuje bežne a nie je problém ho prijímať prirodzenou cestou. V prípade náhlej potreby zvýšenia dávky je však pre mnoho ľudí praktickejšie voliť doplnky stravy, u ktorých máte kontrolu nad prijatým množstvom. V ponuke nájdete, ako zinok tablety samostatne alebo napríklad spoločné doplnky stravy pre zinok a selén. A ako spoznať, kedy potrebujete väčšie množstvo? Poďte sa pozrieť, aké má zinok účinky v ľudskom tele a aká je jeho rola pre správne fungovanie organizmu.
Zinok je známy svojou schopnosťou posilňovať imunitný systém a pomáhať v boji proti infekciám. Hoci sám priamo obranyschopnosť nezaisťuje, pomáha telu s procesmi, ktoré sú pre imunitný systém zásadné. Má pozitívny vplyv na produkciu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové pre imunitnú odpoveď a schopnosť tela bojovať proti infekciám. Zinok tiež pôsobí ako antioxidant, čo znamená, že pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môžu okrem iného spôsobovať chronické ochorenia. Ak teda hľadáte k vitamínu C nejakú alternatívu pre posilnenie imunitného systému je zinok skvelým kandidátom. Ďalej je zinok nevyhnutný pre syntézu DNA, čo je dôležité pre rýchly rast a obnovu buniek; vrátane buniek imunitného systému.
Zinok je nevyhnutný pre normálny rast a vývoj tela, najmä u detí, tehotných žien a dojčiat. Má pozitívny vplyv na rast kostí, delenie buniek a ďalšie dôležité procesy v tele. Tiež má funkciu hormonálna regulácia, teda udržuje v optimálnej miere produkcie niektoré hormóny vrátane rastového hormónu. Tiež má pozitívny vplyv na regeneráciu tkanív aj na rozvoj nervovej sústavy a pomáha udržiavať naše kognitívne funkcie.
Zinok je kľúčový pre udržanie zdravej pokožky. Hrá rolu v hojení rán. Pomáha kontrolovať zápal v mieste poranenia, čo je kľúčové pre úspešnú regeneráciu. Tiež je dôležitý pre syntézu kolagénu, čo je proteín, z ktorého sú zložené rôzne tkanivá vrátane kože. Ako už bolo spomenuté, podporuje imunitný systém, ktorý v prípade poranenia mobilizuje bunky, a chráni telo pred voľnými radikálmi, ktoré by mohli spomaliť hojenie rán a zvyšovať riziko infekcie. Navyše má zinok antimikrobiálne účinky, čo znamená, že dokáže pomôcť v boji proti baktériám a ďalším mikroorganizmom, ktoré sa môžu do tela dostať cez poranenia.
Všetky mechanizmy, ktoré pomáhajú s hojením rán, tiež dokážu zlepšiť stav našej pokožky. Zinok tak slúži na prevenciu akné a používa sa na udržanie optimálnej štruktúry kože. Tiež má uplatnenie ako doplnok stravy pre zlepšenie stavu vlasov a nechtov.
Niektoré štúdie naznačujú, že nízke hladiny zinku môžu byť spojené s vyšším rizikom vzniku depresie alebo úzkosti. Zinok teda nájde uplatnenie ako doplnok stravy pri boji s negatívnymi emočnými stavmi.
„Pokiaľ patríte do skupiny vegánov alebo vegetariánov mali by ste si dať väčší pozor na správny príjem zinku zo stravy. Hlavným problémom tohto elementu v potravinách rastlinného pôvodu je jeho vstrebateľnosť.
V niektorých rastlinách sa nachádzajú organické látky zvané fytáty, ktoré potláčajú vstrebávanie dôležitých makroprvkov, ako je napríklad zinok, železo, vápnik alebo fosfor. Vstrebávanie zinku môže byť znížené až o 15%. Pre obmedzenie tejto nežiaducej reakcie sa osvedčilo namáčanie semienok a orechov alebo vystavenie surovín procesu fermentácie.“
Nedostatok zinku sa môže prejavovať rôzne a postihovať rôzne časti tela. Okrem už spomínaného oslabenia imunity, horšieho stavu vlasov, nechtov a pokožky, ako sú ekzémy alebo suchá koža, ťažšieho hojenia rán a zvýšeného rizika rôznych ochorení, môžu extrémne nízke dávky zinku v tele spôsobiť aj ďalšie problémy. Vývojové chyby sú obzvlášť rizikové u malých detí, a to aj počas tehotenstva. U dospelých môže zlé zdravie slizníc viesť aj k vredom, únave, problémom so zrakom, chuťou a čuchom a u mužov k problémom s tvorbou a funkciou spermií.
Tak ako nedostatok, ani nadbytok tohto minerálu nie je pre telo prospešný. Tento stav, nazývaný toxicita zinku, má v mnohých prípadoch podobné príznaky, ako keď máme nedostatok zinku. Môže spôsobiť problémy s imunitou a vo vyšších dávkach aj poruchy chuti a čuchu. Prejavuje sa aj tráviacimi problémami, ako sú nevoľnosť, zvracanie, hnačka alebo bolesti brucha. Môžu sa pridať aj bolesti hlavy. Ak máme v tele viac zinku, ovplyvní to aj schopnosť prijímať iné minerály, konkrétne železo a meď.
Odporúčaná denná dávka sa pohybuje od 8 do 15 mg v závislosti od pohlavia a veku. Pre osoby so stresujúcim zamestnaním alebo vysokou fyzickou záťažou sa odporúča dávka dokonca 15 až 30 mg. Pri ochoreniach a oslabenej imunite krátkodobo až 50 mg. Množstvo užívaného zinku môžete zvýšiť aj vtedy, ak máte problémy so zdravím pokožky, vlasov alebo nechtov.
Ako sme už spomenuli, zinok podporuje imunitu, a tak nás chráni pred bežným prechladnutím a tiež pomáha pri hojení rán. Svoju úlohu však zohráva aj ako prevencia pred vážnejšími zdravotnými problémami. Nižšie uvedené ochorenia samozrejme súvisia s celým radom iných faktorov, ale nedostatok zinku je jednou z možných príčin ich vzniku.
Niektoré výskumy naznačujú, že dostatočný príjem zinku môže pomôcť znížiť riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba. Má tiež vplyv na zníženie rizika vzniku srdcových chorôb a cukrovky. V tomto smere má význam najmä u rizikových skupín, ako sú starší ľudia, u ktorých môže byť znížené vstrebávanie zinku, čo zvyšuje riziko jeho nedostatku, alebo naopak, u detí vo vývine alebo u tehotných žien, kde je zinok nevyhnutný nielen pre matku, ale aj pre plod. Nedostatok zinku ohrozuje aj ľudí so srpkovitou anémiou, chronickým ochorením obličiek, zdravotnými problémami tráviaceho traktu, ako je Crohnova choroba, alebo tých, ktorí nadmerne konzumujú alkohol.
Aj keď je zinok pre naše telo nevyhnutný, môže sa vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Pri ich užívaní by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste vedeli, či máte príjem zinku prerušiť alebo zvýšiť.
Zinok sa nachádza v mnohých potravinách. Pri dodržiavaní vyváženej a pestrej stravy nie je problém získať ho v primeraných dávkach. Starší ľudia, deti a tehotné ženy, ako aj iné rizikové osoby ho však môžu užívať ako doplnok stravy. Pomôže pri imunite, stave pokožky, vlasov a nechtov, urýchli hojenie rán a pomôže predchádzať mnohým ochoreniam, ktoré sú spojené s jeho nedostatkom. Treba ho však užívať v primeraných dávkach, pretože ani príliš vysoké množstvo nie je prospešné.
Zdroje:
en.wikipedia.org/wiki/Zinok
healthline.com/nutrition/zinc
https://www.nzip.cz/clanek/1152-zinek
Autor článku
Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.