Ručné umývanie riadu - Gél (8 produktov)

Umývačka riadu je už neodmysliteľnou súčasťou mnohých moderných domácností, napriek tomu sú chvíle, kedy potrebujeme umyť riad ihneď a nečakať, až zaplníme umývačku. Potom je tu riad, ktorý do umývačky nepatrí, alebo skrátka len na umývačku nie je priestor či využitie a riad umývame klasicky ručne v dreze. Robíte to ale správne?

Zobraziť viac

Umývačka riadu je už neodmysliteľnou súčasťou mnohých moderných domácností, napriek tomu sú chvíle, kedy potrebujeme umyť riad ihneď a nečakať, až zaplníme umývačku. Potom je tu riad, ktorý do umývačky nepatrí, alebo skrátka len na umývačku nie je priestor či využitie a riad umývame klasicky ručne v dreze. Robíte to ale správne?

Umývate riad správne?

Umývanie riadu patrí k dennej rutine a umyť špinavý riad dokáže každý. Niekto umýva riad priebežne po každom použití, iní čakajú, až sa im v dreze nakopí väčšie množstvo a potom ho umyjú naraz. V takom prípade je dobré ho vždy nechať aspoň odmočiť, aby ste potom nemuseli pracne drhnúť zaschnuté zvyšky jedla či pripáleniny na dne hrnca.

A čo potom umývať riad tak, aby bol čistý, lesklý a pritom ste neplytvali vodou, saponátmi ani energiami a časom? Čo je teda lepšie? Umývať riad pod tečúcou vodou, alebo v napustenom dreze?

Umývanie riadu pod tečúcou vodou

Podľa výskumov odborníkov nemožno povedať, aký typ umývania riadu preferujú ľudia viac, každému vyhovuje niečo iné a asi tušíte, že čím dlhšie umývate riad pod tečúcou vodou, tým menej ekonomické to je.

  • Minimalizujte dobu umývania
  • Používajte také saponáty, ktoré dobre penia už v studenšej vode
  • Prostriedok kvapnite na hubku. Akonáhle prestane peniť, znovu nadávkujte
  • Pri umývaní vypínajte vodu a na oplachovanie nepúšťajte prúd naplno

Spotreba vody pri umývaní pod tečúcou vodou je priemerne cca 20 - 70 litrov, podľa dĺžky umývania.

Umývanie riadu v napustenom dreze

Ak patríte k zástancom umývania v napustenom dreze, ideálne je, ak máte drezy dva. Jeden na umývanie, druhý na oplachovanie. Ak nemáte dva drezy, pomôže lavór. Jeden drez napustite teplou vodou a potom pridajte saponát. Do druhého drezu/lavóra na oplachovanie postačí studená voda prípadne vlažná. Drezy nemusia byť plné až po okraj, stačí do polovice.

Začnite krehkým riadom ako je sklo, porcelán, taniere... potom plastové či drevené riady, príbory a na koniec si nechajte hrnce a panvice. Skrátka od toho najkrehkejšieho a najmenej zašpineného po to najrobustnejšie a najšpinavšie. Akonáhle je voda špinavá, plná plávajúcich zvyškov či veľmi mastná, vymeňte ju. Skvelým ukazovateľom môže byť stratená pena, vzniknutá pri umývaní.

  • Z riadu najprv odstráňte čo najviac zvyškov jedla
  • Zaschnuté riady nechajte odmočiť
  • Umytý riad odkladajte na odkvapkávač, poháre najlepšie na utierku hore dnom, potom prípadne doleštite

Spotreba vody pri umývaní v napustenom dreze činí priemerne cca 15 - 40 litrov, podľa množstva vymenenej vody.

Zvyšky patria do koša nie do kanalizácie

Ešte než sa vrhnete na samotný proces umývania, všetky zvyšky jedla zhrňte do koša. Nie do záchoda! Prípadne do bio odpadu (na kompost atď.). Pri umývaní v napustenom dreze buďte v odstraňovaní zvyškov čo najdôkladnejší, inak všetko, čo zostane na tanieri, vykúpete vo vode a o to skôr ju zašpiníte.

Odmočiť. Základ úspechu

Keď riad na chvíľu ponoríte do vody bez saponátu, prípadne napustíte vodou, umývanie potom pôjde ľahšie a rýchlejšie. Pozor však na nože a drevené náčinie. To by sa máčaním vo vode mohlo znehodnotiť a ostrie otupiť.

Aký zvoliť umývací prostriedok?

Rozhodne vyberajte tie kvalitnejšie, ktoré vydržia dlhšie, takže vo finále ušetríte. Kvalitné umývacie prostriedky sú koncentrovanejšie, teda stačí menšie množstvo. Rovnako ako napr. u pracích práškov, aj saponáty sa líšia svojou účinnosťou a špecifikáciou. Niektoré sú účinnejšie v boji proti pripáleninám, iné vás očaria svojou vôňou, ďalšie sú zasa šetrné k pokožke. Niektoré majú dokonca aj funkcie navyše, ako napríklad starostlivosť o odtokové rúry.

Nezabúdajte na hubku

Taká čistá a kvalitná hubka, to je základ. Čiže čistá hubka nadovšetko. Hubka je jedným z najšpinavších predmetov v našej domácnosti a vďaka svojej pórovitosti je ideálnym hniezdiskom baktérií. Preto by ste ju mali meniť najdlhšie raz za dva týždne. Samozrejme záleží ako často a na čo hubku používate... ak je hubka "prešlá", vymeňte ju skôr.

Obľúbené sú hubky aj handričky od značky Vileda, ktorá ponúka aj iné upratovacie pomôcky pre vašu domácnosť.

A čo handrička?

Rovnako ako hubka, je s umývaním riadu neodmysliteľne spätá aj handra na riad, ktorá je nepostrádateľným doplnkom každej kuchyne a každodenným pomocníkom. Pomáha udržať povrchy dokonale čisté a suché. Aby vaša kuchyňa bola vždy perfektne uprataná, bez mastnôt a neporiadku, vybavte sa potrebnými čistiacimi prostriedkami.

V ako teplej vode mám umývať riad?

V najteplejšej, ako len znesiete. Pretože teplá voda jednoducho umýva lepšie a ľahšie si poradí s mastnotou.

Ako na pripáleniny a škvrny?

Pripálený hrniec, kastról, panvica či zapekacia misa? Napustite trochu teplej vody, pridajte umývací prostriedok a nechajte odmočiť. Ak ani to nepomôže, nechajte pripáleniny v danom riade ľahko povariť aj so saponátom na miernom plameni, prípadne využite zvyškové teplo (sklokeramickej) platne a ešte pridajte kávovú lyžičku soli alebo octu.

Najlepšie hodnoteným výrobkom je Jar prostriedok na riad 2 x 900 ml. Zákazníci hodnotia najlepšie rady Jar, Almawin a Tierra Verde.

Jar prostriedok na riad Lemon 2 x 900 ml

Môžete mať už dnes
Akcia: Cashback a súťaž!

Jar prostriedok na riad 2 x 900 ml

Môžete mať už dnes
Akcia: Cashback a súťaž!

Jar prostriedok na umývanie riadu Sensitive Aloe&Pink Jasmine 900 ml

Môžete mať už dnes
Akcia: Cashback a súťaž!

Jar pena na riad 350 ml

Môžete mať vo štvrtok 25. 4.
Akcia: Cashback a súťaž!

Jar prostriedok na riad Chamomile 2 x 900 ml

Môžete mať vo štvrtok 25. 4.
Akcia: Cashback a súťaž!

Jar prostriedok na umývanie riadu Lemon 450 ml

Môžete mať vo štvrtok 25. 4.
Akcia: Cashback a súťaž!
Ručné umývanie riadu - Gél - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Zaujíma vás, aké skúsenosti majú s produktmi Ručné umývanie riadu - Gél ostatní zákazníci? Mrknite sa na ich recenzie, nech nekupujete mačku vo vreci.
Ľudia hodnotia produkty v kategórii Ručné umývanie riadu - Gél na 98 %
Recenzia produktu: Pur Secrets of Care Hands&Nails prostriedok na riad 750 ml
5 / 1x
OK
Recenzia produktu: Jelen prostriedok na riad Brusnica s balzamom na ruky 500 ml
5 / 2x
Doma už nepoužívám nic jiného na nádobí než jsou přípravky od značky Jelen. Prostředek krásně voní, takže mě mytí nádobí s ním i "baví". Dostatečně pění, takže ho stačí poměrně malé množství.
Recenzia produktu: Nimble Babies Čistiaci prostriedok na hračky a povrchy 250 ml
5 / 1x
Príjemné na pleť
Recenzia produktu: Pur Secrets of Care Argan Oil 750 ml
5 / 1x
Super
Recenzia produktu: Vileda Dúhová špongia 10 ks
5 / 2x
.
Recenzia produktu: Method Čistič na riad Green Tea&Citrus 532 ml
5 / 1x
Spokojnosť
Recenzia produktu: Frosch Aloe Vera Lotion na umývanie riadu EKO 750 ml
5 / 5x
Satisfied
Recenzia produktu: Tierra Verde Kefa na zeleninu a riad
5 / 2x
Super eko náhrada za klasický typ drôtenky, naozaj odporúčam..ak sa zničí, tak si určite zakúpim novú
Recenzia produktu: Jelen na riad Paprade s balzamom na ruky 500 ml
5 / 2x
Jsem nadsena z vune!
Recenzia produktu: Frosch Balzam na umývanie riadu mandľové mlieko EKO 750 ml
5 / 4x
Příjemná vůně.

Kategóriu Ručné umývanie sme pre vás zoradili podľa hodnotení zákazníkov od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Ručné umývanie zoradené od najlacnejších. V kategórii Ručné umývanie nájdete tovar poskladaný od najkvalitnejších kúskov.