Pranie (227 produktov)

Milujete vôňu čerstvo vypranej, ​​usušenej a vyžehlenej bielizne? Ale ako na to, aby v skrini bielizeň voňala ešte dlho po vypraní a žiarila čistotou? Môže sa zdať, že v dobe automatických práčok s múdrymi funkciami je pranie úplne jednoduchá záležitosť. Mnoho ľudí ale neperie správne a oblečenie tak vystavuje riziku predčasného opotrebovania. Pretože aj v dobe automatizovanej má pranie svoje isté pravidlá.

 Zobraziť viac

Milujete vôňu čerstvo vypranej, ​​usušenej a vyžehlenej bielizne? Ale ako na to, aby v skrini bielizeň voňala ešte dlho po vypraní a žiarila čistotou? Môže sa zdať, že v dobe automatických práčok s múdrymi funkciami je pranie úplne jednoduchá záležitosť. Mnoho ľudí ale neperie správne a oblečenie tak vystavuje riziku predčasného opotrebovania. Pretože aj v dobe automatizovanej má pranie svoje isté pravidlá.

Ako na správne pranie?

Základným krokom, ešte než dáte bielizeň do práčky, je roztriedenie podľa farieb, inak hrozí vzájomné zafarbenie vecí. Väčšina ľudí triedi klasicky na biele, farebné a čierne. Ale ak by sme chceli byť naozaj dôslední, tak môžeme triediť na biele a biele so vzormi, farebné svetlé a tmavé, červené a čierne.

Ďalším, nemenej dôležitým krokom je triedenie bielizne podľa materiálu. Napríklad hodvábna blúzka sa bude prať určite inak, než bavlnená bielizeň. Častou chybou je aj pranie spodnej bielizne dokopy s ostatnými vecami. Tá by sa pre svoj jemný materiál mala prať úplne zvlášť, či už ide o klasickú spodnú bielizeň alebo tehotenskú, a tiež z hygienických dôvodov. Spodnú bielizeň perte na 60°C. Pri triedení teda tiež kontrolujte ceduľky so symbolmi prania.

Na výbere pracieho prášku záleží

Ak chcete zachovať žiarivé farby svojho oblečenia čo najdlhšie, určite siahnite po pracom prášku na farebnú bielizeň, ktorý na sebe nesie označenie color, na čierne veci taktiež používajte špeciálny prací prostriedok vyložene na čiernu farbu.

Výber pracieho prášku je tiež neodmysliteľne spätý s vôňou bielizne. V drogériách nájdete celý rad pracích prostriedkov, od klasických sypkých cez gélové kapsule až po tekuté pracie prášky. Je len na vás, aká forma vám bude najviac vyhovovať alebo voňať.

Pri dávkovaní prášku tiež prihliadajte na to, ako veľmi špinavé prádlo je.

 • Sypké prášky - ideálne na bielu bielizeň, skvele vybielia, nezanechávajú stopy
 • Gélové kapsule - dokonale prevoňajú bielizeň, obsahujú prací prášok aj aviváž v jednom. Horšie sa rozpúšťajú pri nižších teplotách
 • Tekuté pracie prostriedky - príjemná vôňa, zbavia bielizeň nečistôt, zachovávajú intenzitu farieb

A ako je to s avivážou?

Aviváž sa stala bežnou výbavou pre pranie. Bielizeň nielen krásne prevonia, ale tiež ju zmäkčí a napríklad svetre zbaví statického náboja.

Aviváž vytvára jemnú ochrannú vrstvu na povrchu vlákien, teda ich chráni pred stratou farby, oblečenie sa tiež menej krčí a ide lepšie žehliť.

Pri výbere aviváže sa väčšina ľudí riadi jej vôňou. Ponuka je naozaj pestrá a zahŕňa aj špeciálne aviváže. Napríklad hypoalergénne pre bábätká, na čierne oblečenie, na obnovu vlákien alebo eko, ktoré nezaťažujú životné prostredie.

Ako používať aviváž?

Aviváž nikdy nepoužívajte priamo na bielizeň, ani ju nerieďte vodou. Na dávkovanie aviváže použite viečko (bližšie informácie o dávkovaní nájdete na zadnej etikete prostriedku) a jednoducho nalejte do zásobníka určeného pre aviváž. Býva označený symbolom kvetinky.

Alebo môžete namiesto klasickej tekutej aviváže použiť vonné perličky, ktoré bielizeň prevoňajú rovnako sviežou a trvajúcou vôňou. Vonné perličky odmerajte do viečka a vsypte priamo do bubna práčky pod bielizeň.

Ako na odstránenie škvŕn?

Kto by to nepoznal. Škvrny od krvi, vína, džúsu, mastnoty, make-upu. Ale ako na ne, aby sme ich bežným praním nezaprali? Staviť môžete na osvedčené babské rady alebo špeciálne odstraňovače škvŕn. Tie sa aplikujú priamo na škvrnu ešte pred samotným praním a nechajú sa pôsobiť po dobu odporúčanú na obale. Nežiaduce škvrny môžete tiež predprať v ruke pomocou mydla či prášku a tie nechať chvíľu pôsobiť.

 • Škvrny od krvi - najlepšie ihneď opláchnite v studenej vode, krv krásne pustí, teplá voda môže škvrny od krvi zaprať a zanechať fľaky. Pridajte trochu soli alebo octu
 • Škvrny od vína - pokvapkajte citrónovou šťavou a nechajte chvíľu pôsobiť, alebo škvrnu zasypte soľou. Zaschnuté víno tiež odstránite namočením látky do horúceho octu alebo mlieka
 • Škvrny od džúsu a ovocnej šťavy - namočte škvrnu do veľmi horúcej vody či cmaru, vyperte a potom použite citrónovú šťavu
 • Škvrny od čaju - ihneď namočte postriekaný kus látky do horúcej vody a pokvapkajte citrónom

Ako naplniť práčku

Ani málo, ani veľa. Keď budete prať malé množstvo bielizne, je to neekonomické. Naopak keď naplníte práčku príliš, bielizeň sa dokonale nevyperie, neprevonia a bude dosť pokrčená.

Všeobecne platí, že by ste mali práčku naplniť tak, aby medzi bielizňou a bubnom zostal priestor, kam vložíte dlaň na výšku.

Niektoré moderné práčky si dokážu samy zvážiť hmotnosť bielizne a tomu prispôsobiť dĺžku programu a množstvo napustenej vody.

Správne zvolený program prania

Moderné práčky disponujú mnohými programami, v závislosti od druhu a materiálu bielizne alebo miery zašpinenia. Iný program voľte na posteľnú bielizeň, na oblečenie pre denné nosenie a pre vlnené či jemnú bielizeň voľte šetrný program prania v ruke.

Niektoré typy programov:

 • Predpieranie
 • Rýchle pranie
 • Denný program
 • Bavlna
 • Syntetika
 • Vlna
 • Jemné
 • Ručné pranie
 • SuperEco
 • Plákanie a odstreďovanie
 • Podľa teploty vody: 30°C, 40°C, 60°C, 90°C
 • Odložený štart

Teplota prania

Dnešné práčky sú veľmi účinné a preto pre bežné denné pranie stačia teploty na 30 či 40°C a úmerná dávka pracieho prostriedku. Lenže nízka teplota nezvládne odstrániť vírusy a baktérie, preto napríklad spodnú bielizeň, posteľnú bielizeň, utierky alebo uteráky perte tzv. "na šesťdesiat", teda nie pod 60°C.

Naopak na jemnú bielizeň a vlnené svetre nepoužívajte príliš vysoké teploty ani žmýkanie.

Sušenie bielizne

Zrejme najmenej obľúbená činnosť "pracieho procesu". Vybrať bielizeň z práčky, efektívne rozvešať, prípadne obracať bielizeň, ktorá je naruby, po usušení zožať, zložiť a narovnať do skrine. Bielizeň samozrejme najlepšie uschne a prevonia sa pri sušení vonku na slniečku. Pozor však, aby vám nevybledla.

Bielizeň nevešajte v nevetranej či vlhkej miestnosti, hrozí tu vznik plesní. Ak sušíte bielizeň na klasickom rozkladacom sušiaku, vždy ho umiestnite tak, aby okolo neho mohol voľne cirkulovať vzduch.

Sušenie bielizne v sušičke je najpohodlnejší spôsob a jeho obľuba stále rastie. Bielizeň navyše krásne vonia a pri skladaní za tepla ju už nemusíte žehliť.

Čo do sušičky nepatrí:

 • Vlnené oblečenie - oblečenie z tohto materiálu by sa v sušičke mohlo zraziť až o niekoľko veľkostí
 • Hodvábna a krajková bielizeň - vysoké teploty týmto materiálom nesvedčia, môže sa zraziť a čipka potrhať
 • Funkčné a elastické prádlo
 • Bielizeň s nažehľovacími a pogumovanými obrázkami - tie môžu popraskať
 • Obuv s lepenými podrážkami
 • Bielizeň vypratú v aviváži - sušička sa zanáša a upcháva
 • Podprsenky s kosticami a oblečenie s plastovými zipsmi - hrozí, že sa zdeformujú či pokrútia
 • Záclony a iné tkaniny so sklenenými vláknami

Nezabúdajte na údržbu práčky

V práčke sa hromadia nielen baktérie, ale postupne sa zanáša zvyškami pracieho prášku, aviváže, chuchvalcami a pri nedokonalej starostlivosti môže aj začať smrdieť. Takže pravidelnou údržbou práčky prispievate ako jej dlhšej životnosti, tak dbáte o svoje zdravie.

Po každom praní vyčistite zásobník na prášok a aviváž a utierajte gumové tesnenie medzi dvierkami a bubnom.

Raz za čas tiež zapnite práčku na najvyšší stupeň a pustite ju bez bielizne. Zbavíte sa usadenín, baktérií i možného zápachu. Pravidelne tiež čistite filtre práčky, kde sa tvorí vodný kameň.

A čím práčku čistiť? Použite špeciálne čističe práčky. Skvele odstránia všetky nečistoty z útrob práčky a zaistia tak jej optimálny výkon a dlhšiu životnosť.

Najlepšie hodnoteným výrobkom je Jelen prací prášok univerzálny 3 kg. Zákazníci si najviac obľúbili rady Jelen. Pokiaľ ste si nezvolili tu žiadny tovar, skúste sa pozrieť aj na kategórie Detské pracie prostriedky, Aviváže, Mydlá na pranie, Obrúsky proti zafarbeniu a Odstraňovače škvŕn.

Allnature Jedlá sóda 5000 g

Môžete mať už zajtra10,90 €

Ariel Mountain Spring gélové tablety 2 x 28 ks

Môžete mať už zajtra18,90 €
Akcia: Cashback až 40 €!

Feel Eco Prací gél color 5 l

Môžete mať už zajtra22,49 €

Lenor Bundle pack Amethyst&Floral Bouquet 2 x 925 ml

Môžete mať už zajtra10,90 €
Akcia: Cashback až 40 €!

Ariel All-In-1 PODS Color, gélové kapsuly na pranie 50 ks

Môžete mať už zajtra19,98 €
Akcia: Cashback až 40 €!

Lenor gélové kapsule All-in1 Sring Awakening 56 ks

Môžete mať už zajtra18,29 €
Akcia: Cashback až 40 €!

Coccolino Orange Rush 1.8 l

Môžete mať už zajtra6,41 €5,70 €
Pranie - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Zaujíma vás, aké skúsenosti majú s produktmi Pranie ostatní zákazníci? Mrknite sa na ich recenzie, nech nekupujete mačku vo vreci.
Ľudia hodnotia produkty v kategórii Pranie na 98 %
Recenzia produktu: Woolite Mix Colors Keratin prací gél 60 praní 3.6 l
5 / 2x
tento produk jsem si koupila na doporučeni a jsem sním velice spokojená.. příští měsíc koupím opět.
Recenzia produktu: K2r Colour Catcher Obrúsky 20 ks
5 / 128x
Pranie s pracími obrúskami mi veľmi uľahčilo pranie .Stačí ho vložiť do bubna práčky spolu k bielizni a môžeme prať bez toho,aby sme sa báli zafarbenia oblečenia. Všetka farba je zachytená v pracom papieriku.
Recenzia produktu: Lenor Beads Gold Orchid 210 g
5 / 6x
Hezky voní
Recenzia produktu: Lenor Unstoppables Fresh 210 g
5 / 6x
Zprvu mi perličky jako takové nevoněly, na mě moc silná parfemace, ale po vyprání jsou super. Vůně mě překvapila po prvním přičichnutí. Doporučuju. Prádlo voní jemně a dlouho.
Recenzia produktu: Feel Eco Prací gél color 5 l
5 / 1x
supwr
Recenzia produktu: Feel Eco Aviváž bavlna 1 l
5 / 3x
Krásná vůně.
Recenzia produktu: Feel Eco Aviváž Baby 1 l
5 / 1x
S aviváží jsem byla moc spokojená. Prádlo po vyprání je měkoučké a hebké. Aviváž není hodně parfémovaná, což pro čerstvě narozené miminko je vyhovující. Má velmi jemnou vůni. Aviváže není potřeba hodně, stačí půlka víčka na střední pračku. Takže tím pádem je na dlouho. S aviváží jsem byla velmi spokojená a koupila bych si jí znovu.
Recenzia produktu: Frosch Prací prostriedok na dojčenskú bielizeň EKO 1500 ml
5 / 6x
Nejoblíbenější prací gel na dětské prádlo, až jsem ho začala používat také. :-) Spolu s máchadlem od Frosche je to úžasná dvojka!
Recenzia produktu: Der Waschkönig Prací prášok Universal 6.5 kg
5 / 1x
Velká spokojnosť, používam aj pre detičky
Recenzia produktu: Frosch EKO Sprej na škvrny na dojčenskej bielizni 300 ml
5 / 3x
vyborni produkt, nedostatok je male balenie
Hore

Pozrite sa na produkty z kategórie Pranie zoradené od najlacnejších. V kategórii Pranie nájdete tovar poskladaný od najkvalitnejších kúskov. Tie najpredávanejších kúsky v kategórii Pranie nájdete medzi prvými.