Bolesti krížov: príčiny a liečba

Špatne sa hýbete a pociťujete bolesť v krížoch? Máte sedavé zamestnanie a bolesti chrbta sú už súčasťou vášho každodenného života? Akútna alebo chronická bolesť môže byť spôsobená mnohými príčinami a každá si vyžaduje iné riešenie. Najlepším riešením je vždy prevencia. Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli bolesti spodnej časti chrbta?

tvár

Akútna vs. chronická bolesť chrbta

Akútna bolesť chrbta sa objavuje náhle a často je veľmi intenzívna. Často stačí nesprávny pohyb a zrazu dostanete „zápal“. Chronická bolesť sa vyvíja postupne a trvá dlhšie. Zvyčajne vzniká pri dlhšom sedení, státí alebo pri nesprávnom spôsobe pohybu.

Príčiny bolesti v krížoch

Bolesti krížov majú rôzne príčiny, od postihnutia nervových koreňov až po svalové kŕče, blokády kĺbov alebo problémy s medzistavcovými platničkami. Niekedy signalizuje vážnejšie problémy s obličkami, močovým mechúrom alebo gynekologické problémy. Bolesť spodnej časti chrbta môže byť dôsledkom zlého držania tela, dlhodobého sedenia alebo nesprávneho zdvíhania ťažkých predmetov.

Najčastejšie príčiny sú: 

  • Mechanické príčiny: preťaženie svalov, degeneratívne zmeny na chrbtici, vyskočená platnička.
  • Zápalové ochorenia: ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída
  • Traumy: zlomeniny stavcov, natiahnutie svalov a väzov, poranenia mäkkých tkanív. 
  • Kompresia miechových koreňov, ischias
  • Bolesti prenášané z vnútorných orgánov (gynekologické ochorenia, obličkové kamene, pankreatitída).  
muskuloskeletálne poruchy

Poruchy pohybového aparátu

Muskuloskeletálne príčiny, ako je nadmerné používanie svalov, natiahnutie svalov alebo natrhnutie, sú častými príčinami bolesti chrbta a patria medzi najčastejšie. Bolesť často súvisí s nesprávnym postavením tela, nedostatkom pohybu alebo naopak ťažkým zaťažením alebo dlhodobým zotrvávaním v jednej polohe, čo vedie k stuhnutiu a bolesti v bedrovej oblasti.

mechanicka bolest

Mechanická bolesť v krížoch

Bolesti pohybového aparátu vznikajú v dôsledku problémov s pohybovým aparátom, ako je napríklad prítomnosť vyskočenej platničky, tlačenie nervov alebo degenerácia stavcových platničiek. Tieto problémy vedú k akútnej alebo chronickej bolesti chrbta, ktorá býva intenzívna a obmedzujúca.

bolesť vnútorných orgánov

Bolesť v krížoch z vnútorných orgánov

Bolesti v krížovej oblasti nemusia vždy pochádzať z pohybového aparátu. Bolesti v sakrálnej oblasti môžu vzniknúť aj z problémov s vnútornými orgánmi, ako sú obličkové kamene, gynekologické ochorenia, napríklad endometrióza, myómy, tehotenstvo a príčiny ochorenia tráviaceho traktu. Tieto problémy spôsobujú bolesť, ktorá vyžaruje do bedernej oblasti. Tento typ bolesti sa označuje ako viscerálna bolesť a má iné charakteristiky ako mechanická bolesť chrbtice. Bolesti bývajú tupé, hlboké a ťažko lokalizovateľné. Zvyčajne sa vyskytujú aj ďalšie príznaky (horúčka, nepohodlie, zvracanie alebo poruchy močenia).

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

"Bolesti krížov sú jedným z najčastejších problémov pohybového aparátu, ktoré postihujú širokú populáciu bez ohľadu na vek alebo povolanie. Ide o multifaktoriálny problém, ktorý si vyžaduje komplexný prístup vrátane farmakologických, fyzioterapeutických a preventívnych stratégií na jeho riešenie. Prevencia zahŕňa udržiavanie správneho držania tela, pravidelné cvičenie a ergonomickú úpravu pracovného prostredia.

Diagnostika bolesti v krížoch

Diagnostika bolesti krížov zahŕňa anamnézu (charakter bolesti, sprievodné príznaky atď.), klinické vyšetrenie, zobrazovacie metódy a prípadne laboratórne testy, ak je podozrenie na zápalové alebo metabolické ochorenie. Klinické vyšetrenie pozostáva z testov pohyblivosti chrbtice a neurologického vyšetrenia. Zo zobrazovacích metód sa najčastejšie volí rentgenové vyšetrenie na vylúčenie štrukturálnych zmien, magnetická rezonancia alebo CT (na posúdenie mäkkých tkanív a medzistavcových platničiek).

Liečba bolesti v krížoch

Kľúčom k účinnej liečbe je správna diagnóza a individuálny prístup. Liečba sa zvyčajne delí na konzervatívnu a intervenčnú a chirurgickú. 

Konzervatívna liečba

  • Farmakoterapia: zahŕňa nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká, myorelaxanciá.
  • Fyzioterapia: cvičenia zamerané na posilnenie hlbokého stabilizačného systému, mobilizačné techniky a v prípade potreby posturálna korekcia.
  • Kondičná liečba: striedanie tepla a chladu je vhodné na zníženie zápalu a uvoľnenie svalov. 

Intervenčná a chirurgická liečba

  • Injekcie: injekčné podanie kortikosteroidov a lokálnych anestetík do bolestivých oblastí. 
  • Rádiofrekvenčná terapia: cielené ošetrenie nervových zakončení v postihnutej oblasti.
  • Chirurgické zákroky: pri závažných degeneratívnych zmenách.

Prevencia bolesti v krížoch

Prevencia bolesti v krížoch zahŕňa pravidelné cvičenie, správne držanie tela a zvládnutie techniky zdvíhania bremien. Úprava životného štýlu zahŕňa cvičenia zamerané na posilnenie svalov podporujúcich chrbticu, vyhýbanie sa dlhodobému sedeniu a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti. Striedanie sedenia a státia a pravidelné prestávky môžu tiež pomôcť znížiť tlak na chrbticu.

Ak máte v práci nastaviteľnú stoličku a stôl, nastavte si oboje, aby ste predišli bolesti. Vaše predlaktia by mali byť voľne položené na stole, nohy by nemali visieť vo vzduchu a mali by ste sedieť na sedacích hrboľoch (dve kosti v spodnej časti zadku).

Záver

Bolesti chrbta sú častým problémom spôsobeným viacerými faktormi vrátane porúch pohybového aparátu, problémov s vnútornými orgánmi alebo zlého držania tela. Prevencia zahŕňa pravidelné cvičenie, správne držanie tela a zdravý životný štýl. V závislosti od príčiny sa používa fyzioterapia, lieky a v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok. Nič nepodceňujte, problém je lepšie riešiť v momente, keď nad ním ešte môžete mávnuť rukou. Premýšľajte o tom, ako môžete zmeniť svoj životný štýl, aby ste predišli ďalším komplikáciám a bolesti.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://journal­s.lww.com/ajpmr/fu­lltext/2006/12000­/Sacroiliac_Jo­int_Pain__Ana­tomy,_Biomecha­nics,.12.aspx?ca­sa_token=6z6SlTop­dGQAAAAA:qwqQ8QbkAu­qv6W1pmfoNZIz­DfG1Iyju6tNbwKo7-uHAKdwojseSXPP4gtnCnW2Ir­jOTw_nkgGdLJSa_­G5oMyHA7nxcc

https://journal­s.lww.com/spi­nejournal/Fulltex­t/2002/02150/Sa­cral_Stress_Frac­tures__An_Unu­sual_Cause_of_Low­.23.aspx?casa_to­ken=gQB62aav6qU­AAAAA:acwgZLhC6-rkE11lk5UmZNTfNoT9Tz_8­mxqC22XMZ4BUY9BI­UoL_g0vFfo806­mxjOkjylD5QqX2W2J2Rf­X3BC3XGe8g

https://www.a­afp.org/pubs/af­p/issues/2019/0415­/p490.html

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.