Bolesť Achillovej šľachy je nepríjemným problémom, ktorý môže postihnúť každého, od rekreačných bežcov až po profesionálnych športovcov. Tento nepríjemný pocit môže narúšať vaše každodenné aktivity a brániť vám v obľúbenom športe alebo v bežnom cvičení. Čo spôsobuje túto bolesť a ako ju možno účinne liečiť? V tomto článku sa dozviete, aké sú najčastejšie príčiny bolesti Achillovej šľachy, ako ju rozpoznať a aké kroky môžete podniknúť na jej zmiernenie a prevenciu.
Achillova šľacha je najsilnejšia a najväčšia šľacha v ľudskom tele, ktorá spája lýtkové svaly s pätovou kosťou. Bez nej by človek nemohol chodiť, behať ani skákať. Pri každom kroku sa Achillova šľacha napína a uvoľňuje, čo vedie k pohybu nôh. Táto šľacha je nielen silná, ale je aj náchylná na zranenia a nadmerné používanie, čo môže viesť k bolesti a nepohodliu.
Bolesť Achillovej šľachy môže byť dôsledkom rôznych faktorov. Jednou z najčastejších príčin je preťaženie, najmä u športovcov, ktorí sa venujú behu alebo skokom. Náhle zvýšenie intenzity alebo trvania tréningu šľachu preťaží, rovnako ako tvrdý povrch. Tento stav sa nazýva Achillova tendinopatia. Okrem toho k bolesti prispieva nevhodná obuv, ktorá nedostatočne podopiera chodidlo, alebo anatomické nepravidelnosti, ako napríklad disproporcia v dĺžke dolných končatín alebo zlé držanie tela. Ďalším faktorom je nedostatočné prekrvenie šľachy alebo zvyšujúci sa vek, ktorý so sebou prináša zníženie pružnosti a pevnosti šľachy.
Bolesť Achillovej šľachy sa zvyčajne prejavuje ako ostrá, pálivá alebo trhavá bolesť nad pätou, najmä pri chôdzi alebo behu. Môžete si všimnúť, že šľacha je citlivá na dotyk a môže ju sprevádzať opuch alebo stuhnutosť. Bolesti sú často horšie po fyzickej aktivite a môžu byť menej intenzívne po odpočinku alebo strečingu.
Diagnostika bolesti Achillovej šľachy zahŕňa klinické vyšetrenie, počas ktorého lekár zhodnotí oblasť bolesti, citlivosť a rozsah pohybu. V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať ultrazvuk alebo magnetickú rezonanciu na určenie rozsahu poškodenia šľachy.
Keď dôjde k prasknutiu, zistíte to buď hlasným buchnutím, alebo jednoduchým diagnostickým testom, ktorý si môžete urobiť doma. Položte holeň postihnutej nohy na stoličku, posteľ alebo gauč tak, aby členok a chodidlo viseli cez okraj. Potom stlačte lýtko; ak sa vám noha v členku nepohne, je veľká pravdepodobnosť, že máte natrhnutú Achillovu šľachu.
Achillodýnia, špecifický typ bolesti Achillovej šľachy, sa často vyskytuje u aktívnych jedincov a je charakterizovaná bolesťou v oblasti pätovej kosti (kde sa Achillova šľacha upína), ktorá sa zhoršuje počas a po fyzickej aktivite. Táto bolesť môže byť dôsledkom zápalu, mikroteary alebo degeneratívnych zmien v tkanive šľachy. Kľúčom k úspešnej liečbe achilodýnie je včasná diagnostika a prispôsobenie aktivity úrovni bolesti, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu. Medzi účinné metódy liečby patrí fyzikálna terapia, špecifické strečingové cvičenia a v prípade potreby protizápalové lieky.
„Bolesť Achillovej šľachy sa najčastejšie vyskytuje u športovcov, ale aj u žien, ktoré často nosia podpätky. Šľacha je zvyčajne postihnutá peritendinitídou, čo je zápalové ochorenie šľachového puzdra, alebo tendinózou, ktorá je spôsobená chronickým nadmerným používaním, keď sa mení štruktúra šľachy. Pri terapii je dôležité vedieť, že Achillova šľacha je miesto, ktorým sa lýtkový sval pripája k pätovej kosti. Pri liečbe teda budeme liečiť sval aj šľachu. Na túto terapiu môžete použiť tenisovú loptičku, valček alebo duoball, týmito nástrojmi môžete masírovať danú oblasť.“
Prevencia a liečba bolesti Achillovej šľachy sú zamerané na zníženie záťaže a zlepšenie podmienok na hojenie. Prevencia zahŕňa pravidelné strečingové cvičenia, používanie kvalitnej obuv, ktorá správne podopiera chodidlo, a postupné zvyšovanie intenzity cvičenia. Dôležité je tiež odstrániť biomechanické nepravidelnosti, ako je zlé držanie tela alebo nerovnováha v dĺžke dolných končatín. V prípade bolesti je nevyhnutné znížiť záťaž šľachy a poskytnúť jej dostatok času na zotavenie. Šľachy nie sú veľmi dobre prekrvené, preto ich hojenie trvá dlho a je potrebné to rešpektovať. Medzi metódy liečby patrí fyzikálna terapia, protizápalové lieky a v závažnejších prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok. Vždy je dôležité konzultovať plán liečby s odborníkom.
Bolesť Achillovej šľachy je častým problémom, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života. Väčšinou je za bolesťou nadmerné používanie, zlá obuv alebo chybné držanie tela. Keďže šľachy sa hojia pomaly, je potrebné im poskytnúť potrebný čas na vyliečenie. Dôležité je tiež včas vyhľadať odbornú pomoc a dodržiavať plán liečby. Správnymi preventívnymi opatreniami a účinnou liečbou môžete minimalizovať riziko problémov s Achillovou šľachou a pokračovať v aktívnom a zdravom životnom štýle.
https://journals.lww.com/co-rheumatology/fulltext/2001/03000/achilles_tendon_injuries.9.aspx?casa_token=ilDsuvl9tw4AAAAA:EIXKVRJJdNv2UXDKqqOoEE4wqWvjHc4hFE-fSHyFXMm8gC0PQ5qO1Rt18UfsFazot8XMWoN6lJCb5PmfYYAhfyv2UbI
https://www.foothealthfacts.org/conditions/achilles-tendon-disorders
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/4278
https://www.fyzioterra.cz/bolest-achillovy-slachy/
https://www.sportklinik.cz/2020/11/12/bolesti-achillovy-slachy/
https://fyzioterapie-online.cz/bolesti-achillovy-slachy-lapalie-ktera-postihuje-nejen-bezce-1-cast/
Vyštudovala som odbor zdravotnícke lýceum na Mendelovej strednej škole v Novom Jičíne. Rada vo voľnom čase chodím s kamarátmi von, športujem. Baví ma učiť sa novým veciam a mám veľmi blízko k zdravotníctvu.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.