Ako vybrať parfum

Lepší život je voňavý

Parfumy sú nielen obľúbené darčeky, ale je to tiež spôsob, ako podčiarknuť svoju osobnosť. Vôňa s vami bude spojená, podporí váš prvý dojem a očarí okolie. Romantické kvety, hravé tóny ovocia alebo tajomné korenie – tá pravá vôňa čaká len na vás, stačí ju objaviť.
jak vybrat parfém

Parfumy podľa zložiek

Parfumy sú kompozíciami mnohých vonných zložiek. Ich tóny necítime všetky naraz, naopak, tradične sa uvoľňujú postupne v troch fázach tzv. parfumovej pyramídy.
parfémy, hlava

Hlava

Vôňa parfumu hneď po otvorení. Trvá zhruba 15 minút a určuje prvý dojem.

parfémy, srdce

Srdce

Postupné uvoľňovanie stredných tónov 2 – 3 hodiny. Určuje charakter vône.

parfémy, základ

Základ

Prelína sa s tónmi srdca, potom trvá niekoľko ďalších hodín. Určuje výdrž vône.

Pri výbere sa oplatí počkať

Vonné látky v hlave parfumu veľmi rýchlo vyprchajú. Môžu upútať vašu pozornosť a urobiť prvý dojem, ale nepovedia o parfume všetko. Preto sa pri výbere neponáhľajte. Dajte jednotlivej vôni čas sa rozvinúť na koži a spoznať tóny z fázy srdca, aby ste získali ucelenejšiu predstavu o parfume. Ak viete, aké vonné zložky máte najradšej, vyhľadajte ich práve vo fáze srdca a základu.

Druhy vôní v parfumoch

Vonné esencie, ktoré sa budú postupne uvoľňovať počas nosenia, sa dajú zoskupiť do tzv. rodín vôní. Parfumy patria k niektorej z rodín podľa toho, aké vonné zložky v nich prevládajú. Nie každá voňavka presne zapadá do jednej kategórie, ale toto označenie vám môže pomôcť s výberom.

  • Kvetinové – najpočetnejšia rodina vôní. Tóny ruže, jazmínu, ľalie, magnólie, konvaliniek, levandule a celej záhrady kvetín. Výsledná kombinácia môže byť jemná a jarná, alebo sa môže spojiť s exotickými a sladkými tónmi ovocia či drevín. Príklad: Salvatore Ferragamo Amo Ferragamo
  • Citrusové – typické sú vône citrónu, limetky, bergamotu, mandarínky, pomaranča a grapefruitu. Svieže a ľahké vône tvoria tieto letné parfumy pre dámy aj pánov. Príklad: Yves Rocher Toaletná Hoggar
  • Drevité – jesenné vône so základom hrejivých tónov dreva, ako sú cédrové, santalové alebo ružové drevo. S orientálnymi a kvetinovými tónmi vykúzlia bohatý exotický zážitok. Intenzívnejšie v pánskych parfumoch, jemnejšie tóny v dámskych. Príklad: Cameleonia´s Par­fum White
rodiny vůní, druhy vůní v parfémech
rodiny vůni, druhy vůní v parfémech

  • Orientálne – intenzívna aróma korenia ako vanilka, klinčeky, škorica a živica prestupuje orientálnymi parfumami. Osobité a vášnivé, vhodné na obdobie zimy. Skôr ťažšie, ale ak v nich nájdete svoju osobnosť, nebráňte sa im ani cez deň. Príklad: Angry Beards Jack Saloon
  • Fougèrové a chyprové – populárne v parfumoch pre moderných mužov. Základom je cyprus, paprade, ihličnan, labdanum a pačuli. Zvyčajne ich podčiarkujú tóny levandule a bergamotu. Voňajú intenzívne a ihneď zaujmú. Príklad: XerJoff Join the Club Don
  • Kožené – zmyselné a elegantné, tieto vône sa vyznačujú tónmi spojenými s kožou. Dopĺňa ich aróma dymu, tabaku, pižma či kadidla. Kombinujú sa s drevitými, fougèrovými aj kvetinovými esenciami vo výrazne mužských parfumoch. Príklad: Yves Rocher Cuir Vetiver.

Parfumy podľa intenzity vône

Nie je parfum ako parfum. Parfumy majú rôzne označenia podľa koncentrácie vonných zložiek. Vyšší podiel vonných esencií znamená silnejší vôňu, dlhšiu výdrž a vyššiu cenu.
parfém, extrait de parfum

Parfum (Extrait de Parfum – P)

Tiež nazývaný pravý parfum a parfumový extrakt. Tieto vône obsahujú najvyšší podiel vonných zložiek, medzi 15 – 40 %. Majú tri naj: sú najsilnejšie, najdlhšie vydržia a sú tiež najdrahšie. Často ich nájdete vo flakónoch s menším objemom ako ostatné parfumy, pretože stačí používať len pár kvapiek.

eau de parfum, parfémovaná voda

Parfumovaná voda (Eau de Parfum – EdP)

Toto je najpopulárnejší typ parfumu s podielom vonných zložiek okolo 8 – 15 %. Tieto parfumy vydržia voňať dlho, a to až 8 hodín, čiže sú vhodné na denné nosenie alebo večerné akcie.

toaletní voda, eau de toilette

Toaletná voda (Eau de Toilette – EdT)

Toaletné vody obsahujú 4 – 8 % vonných esencií a sú populárnou voľbou ako každodenné parfumy do práce alebo školy. Nižšia intenzita vône nebude prekážať vašim kolegom, ale budete ich musieť aplikovať znovu po 3 až 5 hodinách.

kolínská, eau de cologne

Kolínska (Eau de Cologne – EdC)

Koncentrácia vonných zložiek je 3 – 5 % a slúži skôr na osvieženie tváre, tela, oblečenia alebo vlasov. Kolínska je populárna u pánov ako voda po holení a vydrží voňať približne 2 hodiny.

Eau Fraîche, parfémovaný sprej

Eau Fraîche

S podielom 1 – 3 % vonných zložiek slúži eau fraîche skôr na jemné prevoňanie oblečenia, pretože z kože vyprchá už po hodine. Býva populárnou voľbou počas letných mesiacov a mnoho slávnych parfumov zároveň existuje aj v tejto odľahčenej verzii.

Drahé vs. lacné parfumy – v čom je rozdiel?

Všetky síce voňajú, ale niektoré stoja pár desiatok eur, iné pár stoviek eur. Cena ovplyvňuje všetky aspekty kvality parfumu. Lacné parfumy majú nízku koncentráciu vonných látok a rýchlo sa vyparia. Väčšinou obsahujú iba prchavé vrchné tóny, zatiaľ čo drahé vône sa premenia cez tri fázy a vydržia tak voňať oveľa dlhšie. Rozdiely v cenách parfumov drahšej kategórie už nie sú také zásadné. Niektoré vonné esencie sú drahšie, niekedy zase priplatíte za flakón a meno značky.

Dámske parfumy

Ako správne nosiť parfum?

Parfum vždy aplikujte na pokožku v miestach s pulzujúcou krvou – zápästie, krk či záhyby lakťov. Potom naň už nesiahajte. Roztieranie parfumu na pokožke ho iba oslabí alebo zmieša vonné zložky a ovplyvní ich uvoľňovanie. Na prevoňanie oblečenia sa hodia skôr kolínska a eau fraîche. Intenzívnejšie parfumy sa na látkach nerozvinú rovnako ako na koži. Pred aplikáciou parfumu si nezabudnite odložiť šperky, aby sa nepoškodili.

jak nosit parfém, jak správně nosit parfém

Pánske parfumy

Angry Beards Parfúm More Urban Twofinger 100 ml

Môžete mať už dnes
53,90 €
Bruno Banani Absolute Man Eau De Toilette 50 ml

Bruno Banani Absolute Man Eau De Toilette 50 ml

Môžete mať za 9 dní v stredu 5. 6.
Yves Rocher Toaletná voda Hoggar 100 ml

Yves Rocher Toaletná voda Hoggar 100 ml

Môžete mať už dnes
dětské parfémy

Detské parfumy – čo vybrať deťom?

Možno vás chcú napodobniť, možno len zatúžili mať tiež vlastnú voňavku. Detské parfumy mávajú jednoduché zloženie s nekomplikovanou, ľahkou vôňou. Voňavky pre malé slečny sú sladké a ovocné, malí páni zase zvolia športové a svieže vône. Zaujmú aj flakóny so slávnymi rozprávkovými postavami a drobnými darčekmi. Tieto voňavky sú prevažne toaletné vody alebo telové spreje.

Ako vybrať parfum ako darček?

Ak chcete staviť na istotu, kúpte darčekový poukaz a nechajte výber na obdarovávanej osobe. Môžete sa tiež dohovoriť na darčeku po vyskúšaní vzoriek.

Ak však trváte na prekvapení, potom je čas využiť informácie z tohto sprievodcu parfumami. Zistite, aké parfumy sa danej osobe páčili predtým. Vyhľadajte si ich kompozíciu a skúste zistiť, či majú niektoré vonné zložky rovnaké. Napríklad si odpovedzte na otázku, či sa objavuje v ich srdci a základe často vanilka a jazmín.

Myslite aj na hlavu parfumu, z ktorej sa získava prvý dojem. Nakoniec zvážte, akú intenzívnu vôňu vaša milá osoba nosí a či ju využije skôr príležitostne alebo na denné nosenie. Klasický parfum (Eau de Parfum) je všestranný, ale môžete vybrať ľahšiu toaletnú vodu (Eau de Toilette) pre tých, ktorým silné vône nevyhovujú.

parfémy

Autor článku

Klára Hausteinová

Písanie pre mňa nie je len koníček, ale hlavne spôsob, ako priniesť informácie všetkým, ktorí hľadajú inšpiráciu a rady – prevažne potom v oblasti zdravia a materstva. Keď práve netvorím, nájdete ma na cestách, ponorenú do fantasy knihy, alebo na výlete v prírode.

Všetky články od autora