Ako napísať
dokonalú recenziu?

Predtým, sko sa pustíte do recenzovania produktov na Pilulke, si prečítajte našich pár dobrých rád. Zistíte, akým štýlom máte recenziu písať, aby oslovila čo najviac ľudí, dozviete sa, aké požiadavky musíte splniť, aby sme vašu recenziu schválili, a možno sa tie zlepšíte vo vašom vlastnom písaní.
recenze
dwwdewde

Akú recenziu by ste chceli čítať vy?

Predtým, ako sa do písania pustíte, sa najskôr pokúste zamyslieť nad tým, akú recenziu by ste chceli čítať vy sami.

O aké informácie stojíte? Podľa čoho sa pri výbere určitého druhu tovaru rozhodujete? Aký štýl recenzie preferujete? Keď si sami zodpoviete tieto otázky, máte dobrý predpoklad na vytvorenie kvalitnej a užitočnej recenzie.

recenze

Zvoľte chytľavý titulok a úvod recenzie

Zvoľte titulok, ktorý najlepšie vystihuje obsah a vyznenie vašej recenzie. Ideálne zvoľte taký titulok, ktorý v čitateľovi vzbudí záujem prečítať si celú vašu recenziu. Potom ho doplňte zaujímavým úvodným textom. Môžete v ňom zhrnúť svoj názor a celkové skúsenosti. Titulok a úvod sa budú zobrazovať hneď pod produktom, tak by mal nejako zaujať.

Nebuďte preto príliš doslovný, ale ani si nevymýšľajte – taká recenzia nebude pôsobiť vôbec dôveryhodne.

Príklad titulku:
Efektívne čistí a prevonia celú domácnosť
Čistiaci prostriedok s pomarančom (názov produktu)

dzig

Dokonalá recenzia by mala byť:

Konkrétna

Osobná

Vecná

Vyvarujte sa všeobecným tvrdeniam, ktoré možno aplikovať na akýkoľvek produkt. Namiesto toho sa pokúste byť čo najkonkrétnejší a nebojte sa uvádzať vlastné príklady a skúsenosti s používaním produktov.
Príklad:
Tento krém mi hydratuje pleť počas celého dňa a má šetrné zloženie bez dráždivých látok.
Tento krém je kvalitný a dobrý.

Vložte do svojej recenzie kus seba. Tým nemyslíme obvyklé klišé, iba zdôrazňujeme dôležitosť, akú má pre recenziu skutočná osobná skúsenosť. Podeľte sa o svoje zážitky alebo problémy s konkrétnym produktom. Nebojte sa pritom použiť konkrétne príklady alebo príhody, ktoré sa vám stali.
Príklad:
Hračka je naozaj odolná. Syn je ešte malý, takže ju často hádže alebo mu padá na zem. Napriek tomu vyzerá úplne ako nová.
Hračka je odolná, zatiaľ sa nerozbila.

– Zostaňte stále jednou nohou na zemi. Aj keď kladieme veľký dôraz na osobnú skúsenosť, stále je dôležité si udržať objektivitu a produkty hodnotiť vecne. Vaša recenzia tak bude pôsobiť dôveryhodnejšie a ďalším zákazníkom uľahčíte ich rozhodovanie.
Príklad:
Šampón vonia ako levanduľa. Moja obľúbená vôňa to práve nie je, ale veľa ľudí ju zbožňuje a tým by sa šampón určite veľmi páčil.
Šampón vonia ako levanduľa, čo úplne neznášam a nemôžem tak šampón vôbec odporučiť.

recenze

Pridajte kvalitné obrázky z používania

Zákazníci sa pri výbere produktu výrazne spoliehajú práve na obrázky a fotografie. Okrem tradičných produktových fotografií ich však zaujíma aj to, ako produkt vyzerá „v civile“.

Vyfotografuje, ako produkt používate, zmerajte ho svojou rukou a podobne. Z fotografií by produkt malo byť možné spoznať, preto fotografujte na dobrom svetle (napr. pri okne) a uistite sa, že fotografie nie sú rozmazané. Čím kvalitnejšie budú, tým lepšie.

vfdvf
recenze
recenze

Píšte rozšírené odpovede

Pri písaní recenzie odpovedáte na otázky týkajúce sa produktu. Snažte sa na ne neodpovedať jedným slovom alebo jednou vetou. Každá otázka je rozšírená o doplňujúce podotázky. Odpovedzte na tieto rozširujúce otázky alebo sami rozveďte svoju odpoveď.

Čím kvalitnejšie odpovede nám poskytnete, tým väčšiu budete mať šancu, že vašu recenziu schválime a vy dostanete sľúbenú odmenu.
Príklad odpovedí na otázku: „Majú tieto očné tiene dobrú výdrž?“
Tiene majú vynikajúcu výdrž, naozaj ma prekvapili. Nosím tiene bežne 8 až 10 hodín, takže som si to mohla spoľahlivo overiť. Vždy mi vydržia až do večera krásne sýte a takmer v rovnakom stave, ako keď ich ráno nanesiem. Mám zvlášť radosť, že aj trblietavé farby sa vydržia pekne lesknúť celý deň.
Áno, majú. Vydržia až 10 hodín.

Aj takto môžu vyzerať vaše recenzie:

Allergika Krém na očné viečka

Physiomer Baby Nosový sprej

Maybelline Lash Lift maskara

La Roche-Posay Hyalu B5 Sérum

Odpovede musia nadväzovať na hlavnú otázku

Pri písaní recenzií uvidíte vždy hlavnú (prvú) otázku tučným písmom. Pod ňou sú vedľajšie otázky a výzvy, ktoré vám majú napovedať, čo ešte pri produkte môžete spomenúť a zhodnotiť. V recenzii na webe sa zobrazí iba hlavná otázka. Pokiaľ teda budete rovno reagovať na vedľajšie otázky bez toho, aby ste ich uviedli, z pohľadu iného čitateľa nebude reakcia na zobrazenú hlavnú otázku dávať zmysel. Takú recenziu potom budeme považovať za nevhodnú na schválenie.

Príklad:
Aké má šampón vlastnosti? (hlav­ná otázka, zobrazí sa v recenzii)
Opíšte aj jeho vôňu. Páči sa vám táto vôňa? (vedľajšia, nezobrazí sa v recenzii, slúži ako nápoveda)

Šampón má odstraňovať lupiny a osviežiť mastné vlasy. Vonia trochu mentolovo. Hoci mám radšej kvetinové vône šampónov, nevadí mi to.
Áno, páči sa mi.

recenze