Tetanus

Tetanus je závažné, ale zriedkavé ochorenie spôsobené baktériou, ktorá sa dostane do rany. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia tetanom, neboli očkovaní alebo neabsolvovali úplný očkovací program.

Tetanus: nebezpečná baktéria

Tetanus, známy aj ako trizmus alebo zášklby, je závažné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku infekcie baktériou Clostridium tetani. Táto baktéria produkuje jed, ktorý môže spôsobiť silné svalové kŕče, záchvaty a potenciálne ohroziť život postihnutého jedinca. Je dôležité si uvedomiť, že tetanus je potenciálne smrteľné ochorenie, ale včasnou liečbou a prevenciou možno riziko nákazy znížiť.

 

Príčiny tetanu

Výskyt tetanu je rizikom najmä v rozvojových krajinách v dôsledku nedostatočných hygienických podmienok. Baktéria Clostridium tetani sa prirodzene vyskytuje v tráviacom trakte ľudí a zvierat (hovädzí dobytok, kone atď.) a do tela sa zvyčajne dostáva kontaktom s otvorenými ranami alebo popáleninami.

 

Príznaky tetanu

Inkubačná doba tetanu je od 3 dní do troch týždňov, príznaky môžu byť veľmi závažné a zahŕňajú:

  • Bolesti v rane
  • Svalové kŕče, najmä v oblasti tváre a krku
  • Nadmerné svalové napätie
  • Zvýšená citlivosť na svetlo a hluk

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Tetanus (alebo stuhnutý krk) je závažné ochorenie spôsobené toxínmi (jedmi) produkovanými baktériou Clostridium tetani. Spóry baktérie, ktorá spôsobuje tetanus, sa nachádzajú predovšetkým v kultivovanej pôde (hnoji) a bežne sú prítomné vo výkaloch rôznych zvierat (najmä koní), ale aj ľudí. Malé a veľké rany kontaminované pôdou sú vstupnou bránou infekcie. V rozvojových krajinách je bežná forma tzv. novorodeneckého tetanu, pri ktorej dochádza k infekcii cez pupočný pahýľ.

 

Tetanus sa neprenáša z človeka na človeka. Každý, kto nie je chránený proti tetanu očkovaním, vrátane novorodencov, je vystavený zvýšenému riziku nákazy tetanom. Očkovanie proti tetanu je v Slovenskej republike súčasťou povinného očkovania a je plne hradené. Deti sa očkujú proti tetanu spolu s ďalšími ochoreniami v rámci kombinovaných vakcín. V dospelosti je povinné pravidelné preočkovanie každých 10–15 rokov. U neočkovaných osôb je pri akomkoľvek podozrení na úraz nevyhnutné podať sérum proti tetanu (antitoxín).”

 

Diagnostika tetanu

Diagnóza tetanu sa stanovuje na základe klinických príznakov a anamnézy pacienta. Lekár vykonáva aj krvné testy na potvrdenie prítomnosti Clostridium tetani, ktoré však nie sú príliš presvedčivé.

 

Liečba tetanu

Liečba tetanu je nevyhnutná pre zotavenie. Možnosti liečby sú nasledovné:

  • Antibiotiká: Antibiotická liečba je nevyhnutná na potlačenie bakteriálnej infekcie. Často sa používa penicilín alebo metronidazol.
  • Imnoglobulíny: Podávanie ľudských imunoglobulínov pomáha neutralizovať tetanový jed a zlepšiť imunitnú odpoveď pacienta.
  • Podporná liečba: Pacienti s tetanom môžu vyžadovať intenzívnu starostlivosť kvôli závažným svalovým kŕčom a záchvatom. Cieľom je zabrániť poškodeniu dýchacieho systému; v niektorých prípadoch môže byť na udržanie dýchania potrebná mechanická ventilácia.

 

Prevencia tetanu

Prevencia tetanu je kľúčovým krokom a dodá vám istotu, že ste urobili všetko, čo ste mohli, aby ste sa pred ochorením ochránili. Hlavným preventívnym opatrením je očkovanie:

Vakcína proti tetanu

Vakcína proti tetanu je súčasťou bežnej očkovacej schémy a odporúča sa pre všetky vekové skupiny. Dospelí by mali byť preočkovaní každých 10 až 15 rokov.

Ošetrenie rán

Dôkladné ošetrenie každej rany alebo popáleniny je dôležité, aby sa zabránilo infekcii tetanom. To zahŕňa vyčistenie rany dezinfekčnými prostriedkami a v prípade potreby podanie obnovovacej vakcíny proti tetanu.

Komplikácie tetanu

Komplikácie tetanu môžu byť závažné a zahŕňajú dlhodobé poškodenie svalov, dýchacie a neurologické problémy. Riziko komplikácií sa minimalizuje včasnou liečbou a prevenciou. Naopak, neliečenie môže viesť k úmrtiu.

Záver

Tetanus je závažné ochorenie, ktoré vyžaduje okamžitú liečbu a starostlivosť. Našťastie je jeho výskyt v Slovenskej republike zriedkavý, ale nezabúdajte na preventívne opatrenia v podobe očkovania a dôkladnej starostlivosti o rany. Ak máte podozrenie na tetanus, obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

https://www.oc­kovacicentrum­.cz/cz/tetanus

https://www.nzip­.cz/clanek/39-tetanus

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.