So zvyšujúcou sa teplotou rastie pravdepodobnosť výskytu prehratia a úpalu. Či už celý deň pracujete na slniečku alebo v horúcej nevetranej miestnosti alebo využívate voľné chvíle a chytáte bronz, je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré vás ochránia pred nepríjemnými stavmi. Ľudské telo má skvelý obranný mechanizmus – potenie, ktoré však pri nadmernom vystavovaní sa vysokým teplotám nestačí telo dostatočne ochladzovať. Prehriatie aj úpal majú podobné príznaky, líšia sa však príčinou vzniku.
Základný rozdiel medzi prehriatím a úpalom je taký, že prehratie je spôsobené vysokou teplotou, zatiaľ čo úpal vznikne z pobytu na slniečku. V niektorých prípadoch ľahko rozlíšite, o ktorý z týchto variantov ide. Ak ste celý deň neboli na slniečku, ale boli vo vysokých teplotách v práci, bude to prehratie. Keď ste celý deň ležali na slniečku bez pokrývky hlavy či slnečníka, pravdepodobne vás postihol úpal.
Čo je to prehratie? Ide o tepelné prehriatie organizmu vznikajúce v okamihu, keď vaše telo dlhší čas čelí vysokým teplotám, vysokej vlhkosti a nedostáva sa mu dostatok čerstvého vzduchu (možná príčina je aj slnečné žiarenie).
Čo je úpal? Stav spôsobený dlhotrvajúcim vystavením sa slnečnému žiareniu. Nastáva len po pobyte vonku na slnku, nikdy v miestnosti.
Hoci v tom, či ste prehrati alebo máte úpal rozdiel je, liečba prebieha rovnako, nie je teda potrebné zisťovať, čo z toho vás naozaj stretlo.
Aký je rozdiel medzi prehriatím a úpalom, čo sa týka príznakov? Niektoré príznaky prehratia a úpalu sú rovnaké, pretože v oboch prípadoch na telo pôsobia vysoké teploty, či už priamo zo slnečného žiarenia alebo z prostredia, v ktorom sa nachádzate.
Ako spoznať prehriatie? Príznaky začnete pozorovať už pri pôsobení vysokej teploty. Je to bolesť hlavy, horúčka, suchá koža bez potu, nevoľnosť a zvracanie. Ako rozlíšiť prehriatie od úpalu? Podľa dezorientácie, svalových kŕčov, mdlôb až straty vedomia. Prehratie u detí má rovnaké prejavy ako u dospelých, je teda nutné byť obozretný u všetkých členov rodiny. Teraz, keď už viete, ako prebieha prehriatie, nabudúce nič nepodceníte a naozaj sa donútite dostatočne piť.
Ako spoznať úpal? Na rozdiel od prehriatia sa príznaky môžu začať prejavovať až s odstupom niekoľkých hodín po pobyte na slniečku. Tiež ide o bolesť hlavy, horúčku, nevoľnosť a zvracanie. Vzhľadom na to, že vinníkom je slnečné žiarenie, má úpal príznaky, ktoré súvisia s kožou. Pokožka je suchá a horúca, môže byť spálená a bolestivá na dotyk. Vyskytuje sa aj stuhnutie šije.
Najjednoduchšou radou, ako predísť prehriatiu alebo úpalu, je nevystavovať sa dlhodobo slnečnému žiareniu a vysokým teplotám. Nie vždy je to však možné. Miestnosti bez klimatizácie vetrajte, aby ste zaistili prísun čerstvého vzduchu. Nikdy nenechávajte deti v zaparkovanom aute, na ktoré svieti slnko a teplota vnútri sa rýchlo zvyšuje.
V letných horúčavách je ideálne nosiť pokrývku hlavy a voľné oblečenie z prírodných priedušných materiálov, ako je bavlna a ľan. V období medzi 11. a 15. hodinou, keď je slnečné žiarenie najintenzívnejšie, sa odporúča pobyt na slnku čo najviac obmedziť. Kožu ochránite okrem oblečenia aj opaľovacím krémom s vysokým SPF faktorom.
Zabrániť prehriatiu aj úpalu pomôže dostatočný pitný režim. Stavte na čistú vodu bez sladidiel alebo bylinkové čaje. Obyvatelia teplých krajín nedajú na teplý čaj dopustiť. Jeho konzumácia totiž spustí potenie a organizmus sa ochladzuje, zatiaľ čo sa pot vyparuje z pokožky. Vo výsledku teda pomôže viac ako chladený nápoj s ľadom. Ďalším variantom sú iontové nápoje obsahujúce elektrolyty (najčastejšie sodík a draslík). Predávajú sa už hotové, pripraviť si ich však môžete aj doma. Postačí vám 1 hrnček pitnej vody, 2 lyžice šťavy z citróna a štipka soli.
Teplé dni lákajú na skúšanie rôznych športov s priateľmi a rodinou, niekedy však môžu priniesť viac škody ako úžitku. Po náročnej aktivite sa schovajte do tieňa a oddýchnite si.
„K úpalu a úpalu dochádza pokiaľ telo nie je schopné pomocou termoregulácie odviesť z tela dostatočné množstvo tepla. Pri úpale sa k problémom pridáva ešte erytém a spálená pokožka od slniečka. Najviac sú ohrození deti, seniori a obézni ľudia. Počas horúcich dní je dôležité dbať na dostatočnú hydratáciu. Pokiaľ ste v uzavretej miestnosti je dôležité dostatočne vetrať a zvoliť vhodné oblečenie.
Slniečku by sme sa mali vyhýbať medzi 11–15 hod, nosiť pokrývku hlavy a používať krémy s dostatočným SPF. Liečbu volíme podľa miery postihnutia. Pri extrémnom prehriatí je potrebné privolať lekársku pomoc, pri miernych formách stačí ochladzovanie organizmu a hydratácia.“
Prvá pomoc pri prehriatí spočíva v ochladení organizmu a zmene prostredia z horúceho na chladnejšie. Zároveň je nutné telo hydratovať, ale po malých množstvách, aby sa stav nezhoršil a nedochádzalo k zvracaniu. Vzhľadom na príznaky (dezorientácia, mdloby až bezvedomie) sa vždy uistite, že s chorým niekto je a jeho stav kontroluje. Na schladenie môže pomôcť aj vlažná sprcha (nie ľadová).
Prvá pomoc pri úpale prebieha rovnako, najdôležitejšie je však zamedziť ďalšiemu vystavovaniu pokožky slnečnému žiareniu s pokožkou. Po malých dávkach podávajte tekutiny a pokožku ochladzujte pomocou uterákov alebo chladnej sprchy.
Aká je liečba pri prehratí a úpale? Lieky proti prehriatiu a proti úpalu neexistujú, vzhľadom na to, že príčinou je prehriatie organizmu a nie vírus či baktérie. Dostupné lieky sú len symptomatické (zmierňujúce príznaky). Proti bolesti hlavy či žalúdočnej nevoľnosti sa vyskytujú lieky v každej domácnosti. Ich použitie má zmysel len vtedy, keď chorá osoba neustále nevracia, v tom prípade by lieky nestihli začať účinkovať. Skvelým pomocníkom sú rehydratačné roztoky, ktoré dodajú telu tekutiny a minerály rýchlejšie ako pitie obyčajnej vody. Či už ide o prehriatie alebo úpal, čas liečby je podobný. Keď sa vyhnete teplému prostrediu, ktoré všetko spôsobilo, do druhého dňa ste zdraví. Pri úpale trvá rekonvalescencia dlhší čas z dôvodu citlivej popálenej pokožky. Potom prichádzajú na rad prostriedky s pantenolom, ktoré kožu upokoja a podporia jej rýchlu obnovu.
Pokiaľ sa počas jedného dňa stav nezlepší alebo dokonca zhorší, je načase navštíviť lekára.
Keďže sú prehriatie aj úpal akútne ochorenia, ktoré do druhého (najneskôr tretieho) dňa prejdú, dlhodobých následkov z neposkytnutej liečby nie je veľa, ale rozhodne to nie sú žiadne banality. Keď vezmete do úvahy, ako sa prejavuje prehriatie, vyskytne sa niekoľko scenárov, ktoré môžu nastať, ako je napr. bezvedomie, a keď sa včas nezakročí, následky môžu byť fatálne. Hrozí porucha nervového systému alebo mozgu predovšetkým z dôvodu dehydratácie. Keď je človek malátny, ľahko sa tiež zraní, pokiaľ nie je pod dohľadom.
Vždy je potrebné poskytnúť prvú pomoc čo najskôr, odviesť osobu do chladnejšieho prostredia bez slnečného svitu a zaistiť príjem tekutín.
Najväčší rozdiel medzi deťmi a dospelými je schopnosť termoregulácie. Malé deti sa toľko nepotia, ľahko u nich dôjde k prehriatiu. Ďalší problém nastáva pri pitnom režime, na ktorý deti často v zápale hry zabúdajú, pretože nemajú pocit smädu. To sa stáva aj u dospelých, tí ale rozumejú závažnosti situácie. Detské prehratie môže byť spôsobené napríklad pobytom v horúcom nevetranom aute, kde rodičia dieťa na chvíľu nechajú, zatiaľ čo idú nakúpiť alebo niečo zariadiť.
Prehriatie aj úpal u detí majú rovnaké príčiny aj príznaky ako u dospelých. Rovnaká je aj liečba. Aké má konkrétne prehriatie u detí príznaky, ktoré si môžete rýchlo všimnúť, aby ste ihneď zasiahli?
Ako dlho trvá prehriatie u detí? Vysoká teplota klesne na normálnu teplotu v rámci jedného dňa, únava môže pretrvávať až dva alebo tri dni. Pokiaľ sa ťažkostí dovtedy nezbavíte, určite je na mieste kontaktovať lekára. Ako dlho trvá úpal u detí? Zlepšenie by malo nastať do pár hodín od konca pobytu na priamom slnku. Ďalej pretrváva popálená a citlivá koža, to ale vyriešia prípravky určené po opaľovaní s obsahom pantenolu.
Prehriatie u bábätka spôsobí aj príliš teplé oblečenie v horúcich dňoch, pretože sa samo neozve s tým, čo ho trápi, a ani nie je schopné sa dostatočne spotiť, aby sa ochladilo. Úpal u bábätka nebýva tak častý, pretože rodičia sú obyčajne svedomití a dbajú na nosenie pokrývky hlavy a zakrývanie kočíka slnečníkom alebo strieškou.
Najlepšie sa prehriatiu dieťaťa predíde, keď:
Pri diagnóze prehriatie či úpal u detí liečba prebieha na princípe pokoja, pobytu mimo priameho slnečného žiarenia a prehriatej miestnosti a dodávania tekutín po dúškoch. Vhodné sú chladné vlhké obklady alebo vlažná sprcha, ktorá prinesie úľavu. Keď si nie ste istí priebehom ochorenia, navštívte lekára.
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.