Kŕčové žily: príznaky, príčina a liečba

Kŕčové žily (niekedy nazývané aj ako varixy alebo mestky) sú predĺžené a často zvlnené žily, ktoré sa vyskytujú prevažne v dolných končatinách. Tento stav komplikuje fungovanie systému chlopní žíl, ktorý pomáha krvi prúdiť späť k srdcu. Ide o bežný zdravotný problém – vo veku nad 60 rokov ním trpia dve tretiny žien a tretina mužov. Často sa ale objavuje aj u výrazne mladších ľudí. Napriek početnosti výskytu nie sú kŕčové žily bezvýznamná alebo len kozmetická záležitosť; dokážu spôsobiť mnoho nepríjemností a vo vážnejších prípadoch dokonca vyžadujú operatívny zákrok.

pilulka

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Kŕčové žily môžu vznikať z celého radu dôvodov. Veľakrát sa jedná o kombináciu viacerých faktorov. Medzi najčastejšie patria:

 

  • Genetická predispozícia: Náchyl­nosť k vzniku kŕčových žíl je dedičná. Ak sa vyskytnú u jedného z rodičov problémy so žilami (kŕčové žily alebo mikrovarixy – pavúčkovité rozšírené žilky), potom je vysoká pravdepodobnosť, že sa vyskytnú aj u potomkov (až v 80 %). V prípade, že sa vyskytnú u oboch rodičov, potom kŕčové žily postihujú potomkov až 90 %.
  • Hormonálne zmeny: Ženy majú vo všeobecnosti vyššie riziko kŕčových žíl ako muži. Hormonálne zmeny počas tehotenstva, menštruácie, pri menopauze a pri užívaní hormonálnej antikoncepcie môžu hrať úlohu v ich vzniku.
  • Stojúci alebo sedavý spôsob života: Ľudia, ktorí majú zamestnanie, ktorý vyžaduje dlhodobé státie alebo sedenie, majú zvýšené riziko vzniku kŕčových žíl kvôli nevyváženému pohybu.
  • Nadváha a obezita: Nadmerná telesná váha spôsobuje tlak na žily v nohách a zvyšuje riziko kŕčových žíl. Bežne môžu vznikať kŕčové žily v tehotenstve alebo pri nadmernej fyzickej záťaži.
  • Vek: Kŕčové žily sú častejšie u starších ľudí, pretože s rastúcim vekom dochádza k zhoršovaniu pružnosti žilových stien a chlopní.
  • Zdravotné problémy: Medzi rizikové faktory tiež patria niektoré zdravotné komplikácie, ktoré zaťažujú cievny systém. Medzi tieto zdravotné komplikácie patria ďalej napr. kardiovaskulárne ochorenia, trombózy, zranenia, opakujúca sa zápcha alebo ďalšie problémy, ktoré spôsobujú tlak v brušnej oblasti a tým ovplyvňujú tok krvi v končatinách.

Symptómy a prejavy

Kŕčové žily sú spravidla viditeľné pod kožou. Majú vydutú podobu v modrej alebo vo fialovej farbe. Tiež často bývajú pokrútené. Objavujú sa vo väčšine prípadov na oboch nohách, avšak môžu byť aj len na jednej. Ďalej sa môžu tiež vyskytnúť teleangiektázie (pavúčie žily), žilový ekzém so svrbením, červené alebo biele škvrny na koži. Špecifickým problémom, pre ktorý vyššie spomínané symptómy ale neplatia, sú vnútorné kŕčové žily, ktoré nad povrch nevystupujú. O to závažnejšími komplikáciami sú, pretože sú horšie dostupné pre lekársky zákrok a častejšie v nich v dôsledku poškodenia dochádza k rôznym nežiaducim javom, ako sú krvné zrazeniny.

Okrem vizuálnych príznakov ľudia s kŕčovými žilami často pociťujú nepríjemný pocit bolesti alebo ťažkosti v dolných končatinách. Pocitovo sa jedná o tupú bolesť, ktorá sa častejšie objavuje alebo sa zvyšuje s dlhým státím či sedením. Nohy s kŕčovými žilami sa tiež ľahšie unavia. Typické sú aj opuchy. Tie sa spravidla zhoršujú počas teplých letných dní.

Niektorí jedinci môžu trpieť pulzovaním v nohách až brnením a kŕčmi v dôsledku poruchy plynulého krvného obehu alebo kožnými problémami, ako sú zápaly a vredy – tieto symptómy sa ale nevyskytujú vždy a sú typické skôr pre pokročilé štádiá kŕčových žíl. Naopak začiatok kŕčových žíl je väčšinou bezpríznakový (prí­padne len vizuálne viditeľný či sprevádzaný miernymi ťažkosťami) a neobmedzuje vás v živote. Z tohto dôvodu vznik kŕčových žíl spočiatku mnoho ľudí podceňuje a nevyhľadá liečbu včas.

Diagnostika

Diagnostika kŕčových žíl zahŕňa niekoľko krokov a metódy, ktoré lekári používajú na určenie, či trpíte na kŕčové žily a aký závažný daný problém je. Vďaka dobrej viditeľnosti kŕčových žíl je základom fyzikálne vyšetrenie. Dôležitá je tiež informácia o výskyte kŕčových žíl u rodičov alebo starých rodičov + ďalšie sprievodné príznaky (bolesť, ťažkosť nôh, opuchy, modriny atď.)

Najbežnejším diagnostickým postupom je dopplerova ultrasonografia. Ultrazvukový prístroj umožňuje lekárom vidieť žilové štruktúry a sledovať, ako nimi prúdi krv. Týmto spôsobom je možné identifikovať poruchy toku v krvi a určiť závažnosť problému.

Využiť sa tiež môže flebografie. To je pokročilejší diagnostický test, ktorý môže byť vykonaný, pokiaľ sú kŕčové žily veľmi závažné alebo ak je z iného dôvodu nutné podrobnejšie zobraziť žilové štruktúry. Počas tohto vyšetrenia je do žily vstreknutý kontrastný prostriedok a pomocou röntgenového žiarenia sú zhotovované snímky. Bez špeciálnej látky by cievne steny ako typické mäkké tkanivo na röntgene nebolo možné zobraziť. Na rozdiel od ultrazvukového vyšetrenia sa jedná o invazívnu metódu.

Liečba kŕčových žíl

Základným a prvým krokom pri začínajúcich problémoch je konzervatívna liečba. K nej patrí predovšetkým nosenie kompresných pančúch, ktoré pomáha zlepšiť krvný obeh v nohách a znižujú opuchy aj bolesti. Stiahnutie do určitej miery dokáže nahradiť oslabené svalstvo a žilové chlopne. Na trhu je možné zohnať kompresné pančuchy s rôznou mierou kompresie. Ich sila sa volí podľa závažnosti problémov. Sťahovacie materiály vyššej triedy predpísané lekárom dokonca prepláca poisťovňa. Pokiaľ by vám vzhľadovo vadilo klasické prevedenie, môžete zakúpiť aj kompresné legíny na kŕčové žily a ďalšie viac slušivé prevedenia.

Liečbu tiež možno doplniť uvoľňujúcimi masťami na kŕčové žily či tabletami, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť, opuchy a taktiež prispievajú k lepšiemu prietoku krvi. Uľaviť môžu aj chladné obklady či striedanie teplôt napríklad počas sprchovania.

Vážnejšie a rozvinuté problémy s kŕčovými žilami sa už riešia pomocou chirurgických metód. Medzi klasickú avšak pomerne invazívnu metódu patrí stripping, čo je operatívne odstránenie postihnutej žily. Spravidla sa v súčasnej dobe vykonáva o niečo citlivejší typ, tzv. invaginačný stripping, pri ktorej sa postihnutá žila vytiahne malým rezom v slabine.

Medzi všeobecne šetrnejšie metódy patrí endovaskulárna laserová terapia, kedy sa drobným vpichom zavedie do žily laseové vlákno, ktoré pôsobením tepla žilu uzavrie. Na rovnakom princípe funguje aj rádiofrekvenčné ošetrenie. Ďalšou možnosťou je aj skleroterapia. Ide o minimálne invazívnu a málo bolestivú procedúru, ktorá spočíva v injekčnej aplikácii sklerotizujúcej látky do kŕčových žíl, čo spôsobí, že sa postihnuté cievy postupne rozpustia. Vstrebanie prebehne do niekoľkých týždňov.

 

Moderné trendy v liečbe kŕčových žíl

Kŕčové žily sú veľmi častým problémom, ktorý trápi mnoho ľudí. Stále sa tak vyvíjajú nové metódy na čo najmenej invazívne ošetrenie. Medzi trendy v liečbe patria predovšetkým:

  • ClariVein (šetrná sklerotizácia): bezpečné, rýchle a bez nežiaducich modrín alebo jaziev. Vykonáva sa s lokálnou anestéziou. Všetko spočíva v zavedení rotujúcej kľučky dovnútra do žily, čo naruší vnútorný postihnutý povrch cievy a následne sa pomocou sklerotizačnej látky stiahne.
  • Venaseal: bezbolestné, nie je potrebná ani anestézia, funguje spoľahlivo na rôzne typy kŕčových žíl. Všetko spočíva v zlepení žíl pomocou špeciálneho lepidla, čo spôsobí ich uzavretie.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. hovorí:

„Kŕčové žily sú častým problémom najmä dospelej populácie. Pre úspešnú liečbu kŕčových žíl je nevyhnutná spolupráca pacienta, lekárnika a lekára. Pacient by mal vyváženou stravou a vhodnou a pravidelnou fyzickou aktivitou čiastočne brániť vzniku príp. zhoršenie kŕčových žíl. 

 

Z liečiv je dostupné veľké množstvo voľnopredajných prípravkov, mastí na kŕčové žily a doplnkov stravy na zosilnenie žilovej steny (za najlepší liek na kŕčové žily a domácu pomoc je považovaný Detralex alebo voľnopredajný Diozen) a prípadne na vzniknuté komplikácie kŕčových žíl (zápal, hematóm) – Lioton, Heparoid, Ibalgin Duo Effect. Odborný lekár (flebolog) môže liečbu doplniť o vhodnú kompresnú terapiu príp. rozhodnúť o ďalšom postupe.“

 

Prevencia

Chirurgickým zákrokom sa môžete vyhnúť alebo ich aspoň výrazne oddialiť či znížiť závažnosť problému pomocou poctivej prevencie. Dedičnú náchylnosť na kŕčové žily síce neovplyvníte, avšak výrazný podiel má aj vyvážený pohyb a dostatok fyzickej aktivity a správna životospráva. Na prevenciu kŕčových žíl je odporúčaná mierna aeróbna aktivita (chôdza, jazda na bicykli, beh). Z potravín je dôležitá strava bohatá na flavonoidy (väčšina ovocia a zeleniny – napr. cibuľa, cesnak, grepfruit, paradajky), ďalej sú dôležité vitamíny C a E, koenzým Q, ktoré sa vykytujú v ovocí, zelenine, popr. v doplnkoch stravy. Tieto látky sa radia často medzi prírodný recept na kŕčové žily, avšak je nutné myslieť na to, že v prípade závažného problému sú len podporenou liečbou a stav bez ďalšej pomoci nevyriešia. Medzi ďalšie babské rady na kŕčové žily patrí jablkový ocot, čierne korenie alebo gaštan konský. Veľký vplyv má taktiež vhodná obuv s pevným prevedením bez vysokých podpätkov a úzkych špičiek.

Kŕčové žily v tehotenstve možno minimalizovať na rozdiel od bežného stavu nie pohybom, ale naopak odpočinkom a šetrením sa pri zvýšenej záťaži na nohy. Ako prevenciu proti vzniku kŕčových žíl počas tehotenstva je možné používať aj kompresné pančuchy či sprchy, ktoré celkovo pomôžu znížiť opuch nôh.

Komplikácie kŕčových žíl

Okrem bolestivosti, opuchov, únavy a nepekného vzhľadu môžu kŕčové žily spôsobiť aj ďalšie komplikácie. Medzi najrizikovejšie patrí tromboflebitída, ktorá sa prejavuje tvorbou krvnej zrazeniny (trombu) v žilách a zápalom steny žily.

Ak je liečba kŕčových žíl zanedbaná a ochabovanie žíl prejde do pokročilejšej fázy, môže dôjsť k poškodeniu kože a vytvoreniu vredov. Silné kŕčové žily sú tiež náchylné na poškodenie a krvácanie – to je síce vzácny, ale závažný problém.

Záver

Kŕčové žily nie sú len kozmetický problém. Spôsobujú mnoho nepohodlia až bolesti a obmedzujú ľudí v plnohodnotnom živote. Pokiaľ sa stav zhorší, môžu vyvolať aj vážnejšie zdravotné komplikácie a je nutné ich chirurgické odstránenie. Našťastie už v súčasnej dobe existujú moderné a takmer neinvazívne metódy, ktoré nebolia a nezanechávajú jazvy. Napriek tomu je dôležitá prevencia – pomôže vyvážený pohyb, zdravý životný štýl a tiež používanie kompresných pančúch. Ak máte podozrenie, že kŕčovými žilami trpíte, neváhajte navštíviť lekára. Včasná diagnostika pomôže skorému zásahu.

 

Tento článok je informatívny a nenahrádza konzultáciu s lekárom.

 

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následne doktorandského študijného programu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Karlovej som pokračoval ďalej ako odborný asistent na Katedre sociálnej a klinickej farmácie. Tu som sa venoval výučbe študentov, publikovaniu odborných článkov a organizovaniu vedeckých konferencií. V súčasnosti pracujem vo verejnej lekárni, kde ma teší najmä dostatočný priestor na komunikáciu s pacientmi. Mimo pracovného času trávim voľný čas s rodinou, športom a maľovaním. Rád využijem svoje znalosti aj na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.