Kožné molusky: prenos, príznaky a liečba

Kožné molusky sú pomerne bežnou kožnou infekciou spôsobenou vírusom. Sú to okrúhle, pevné a nebolestivé hrbolčeky. Ak sa poškriabete alebo poraníte, infekcia sa môže rozšíriť na okolitú kožu. Ochorenie sa šíri kontaktom medzi ľuďmi a kontaktom s infikovanými predmetmi.

Čo sú kožné molusky?

Kožné moluskysú malé, perleťovo biele výrastky/pľuz­gieriky/ bradavičky s miernou jamkou uprostred a veľkosťou asi ako špendlíková hlavička (od 1 do 6 mm), ktoré sa môžu objaviť na koži postihnutých osôb. Po stlačení z výrastkov vyteká ľahká belavá tekutina. Molusky sa často objavujú na rukách, tvári, ramenách, nohách a intímnych oblastiach. Hoci zvyčajne nie sú bolestivé, často spôsobujú svrbenie alebo nepríjemné pocity.

Toto ochorenie spôsobuje vírus z čeľade Poxviridae, konkrétne Molluscum contagiosum. Táto infekcia sa najčastejšie vyskytuje u detí predškolského a školského veku, ale môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií, pričom atopicky sú na ňu obzvlášť náchylní ľudia s oslabeným alebo potlačeným imunitným systémom.

 

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Moluska je jednou z ďalších chorôb, ktoré sa ľahko šíria v detskom kolektíve. Vzhľadom na “netrénovanú imunitu” mladších pacientov a častý skupinový kontakt “bez zábran” predstavujú deti ľahší cieľ. Molusky nepredstavujú ohrozenie života, ale môžu byť dosť nepríjemné a pri boji s nimi musíte byť trpezliví. Platí to najmä pre atopikov a ľudí s oslabenou imunitou. 

 

Molusky privádzajú rodičov a ich ratolesti do dermatologickej ordinácie, kde sa dajú ľahko odstrániť ostrými nástrojmi alebo laserom či zmrazením. Pre menších a citlivejších pacientov sú k dispozícii mastičky a iné lieky, ktoré sú síce menej účinné, ale lepšie sa znášajú. Dôležité je poučiť pacientov a rodičov o priebehu liečby a predviesť liečbu.“

Prenos a šírenie

Vírus molluscum contagiosum je vysoko nákazlivý. Prenáša sa priamym kontaktom s kožnými výrastkami alebo nepriamym kontaktom prostredníctvom kontaminovaných povrchov (bazén, sauna, sprcha) alebo predmetov, ako sú uteráky, toaletné potreby, žínky, hračky alebo oblečenie. K infekcii môže dôjsť aj v dôsledku trenia kože o kožu, ktoré je bežné napríklad pri športových aktivitách alebo pri pohlavnom styku. Vnútorný sekrét (nazývaný molusky) je obzvlášť infekčný, pretože je plný ďalších vírusov, ktoré šíria infekciu. Táto belavá hmota vyteká v dôsledku škrabania, ktorému sa kvôli svrbeniu ťažko bránia najmä malé deti.

Dôležité je poznamenať, že podobne ako pri kiahniach je človek infekčný počas celého výsevu pľuzgierov. Pri dodržiavaní hygienických zásad nie je potrebné vylúčenie z kolektívu, ale treba sa vyhýbať návštevám bazénov a sáun. 

 

Príznaky a diagnostika

Prvé príznaky kožných znamienok sa zvyčajne objavia 2 až 12 týždňov po vystavení vírusu. Výrastky môžu byť jednotlivé a osamotené alebo sa môžu vyskytovať v skupinách.

Ako už bolo spomenuté, kožné molusky zvyčajne nespôsobujú bolesť, ale často svrbia. To býva dobrým diagnostickým vodítkom, pretože bradavice, pľuzgiere a iné zameniteľné kožné ťažkosti zvyčajne nesvrbia. Imunitný systém môže reagovať zápalovou reakciou, a preto môže byť oblasť okolo pľuzgierov začervenaná a opuchnutá. U pacientov s oslabeným imunitným systémom môžu byť výrastky väčšie, nepríjemnejšie a menej typické.

Diagnostika molusiek sa zvyčajne vykonáva klinickým vyšetrením postihnutej oblasti. Lekár ich zvyčajne ľahko identifikuje, prípadne odoberie vzorku na potvrdenie diagnózy.

 

 

Liečba kožných molusiek

Mnohé prípady kožných molusiek sa spontánne vyriešia do 6 až 12 mesiacov bez liečby. V niektorých situáciách, najmä ak výrastky spôsobujú nepohodlie alebo kozmetické problémy a je potrebné zabrániť ich ďalšiemu šíreniu, je však vhodné začať liečbu. Existuje niekoľko možných liečebných metód na zbavenie sa kožných mousiek, možno ich rozdeliť na invazívne a neinvazívne:

  1. Chirurgická liečba: znecitlivenie postihnutého miesta (najmä u detí lokálnym anestetikom) a zoškrabanie výrastkov ostrým lekárskym nástrojom alebo pinzetou. Najinvazívnejšia, ale najúčinnejšia metóda. Chirurgická liečba zvyčajne nemá výrazné kozmetické následky, ale môže zanechať malú jazvu. 
  2. Laser: Rovnaký princíp ako chirurgická liečba, ale menej invazívny. Laserové odstránenie môže byť bolestivé. Okrem toho túto metódu zvyčajne nehradí poisťovňa.
  3. Kryoterapia: Zmrazenie výrastkov tekutým dusíkom.

Pri mechanickom odstraňovaní sa často používajú len lokálne lieky: krémy alebo mastičky aplikované priamo na výrastky. Tieto prostriedky pomáhajú odstrániť znamienka alebo zmierniť svrbenie.

U menších detí volíme tzv. neinvazívne postupy v domácom prostredí. Ich spektrum je široké a zahŕňa: leptadlá s kyselinou salicylovou alebo mliečnou, roztok hydroxidu draselného, alkoholovú alebo jódovú dezinfekciu, éterické oleje s protivírusovými účinkami (napr. austrálsky čajovník) alebo pasty s obsahom zinku. Vždy je vhodné poradiť sa so svojím lekárom a lekárnikom, pretože mnohé z týchto výrobkov nie sú vždy plne dostupné. 

Na zmiernenie svrbenia možno použiť perorálne podávané antihistaminikum.

Alternatívnou prírodnou liečbou môže byť posilnenie imunity. Na to možno použiť vitamín C, vitamín D, prípravky bohaté na beta-glukány, krátkodobo echinaceu alebo niektoré liečivé huby, napríklad reishi.

Pred začatím akejkoľvek liečby je dôležité poradiť sa s dermatológom alebo iným lekárom. 

 

Prevencia

Aj keď je ťažké úplne sa vyhnúť vystaveniu vírusu Molluscum contagiosum, existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko nákazy:

  • Osobná hygiena: Pravidelné umývanie rúk a kúpanie môže znížiť riziko šírenia vírusu.
  • Vyhýbajte sa priamemu kontaktu: Vyhýbajte sa dotyku molusiek, či už na svojom tele alebo na tele inej osoby.
  • Držte pokožku suchú: Vlhké prostredie môže podporovať šírenie vírusu.
  • Nezdieľajte osobné predmety: Uteráky, hračky alebo oblečenie môžu byť kontaminované, ak prišli do kontaktu s infikovanou pokožkou.
  • Zdravá strava, dostatok tekutín: Dbajte na dostatok vitamínov, minerálov, vyváženú stravu a dostatok tekutín. Netreba zanedbávať ani dostatok spánku. 

 

Rizikové skupiny

Niektoré skupiny ľudí sú náchylnejšie na infekciu vírusom Molluscum contagiosum:

Deti

Predovšetkým u detí vo veku 1–10 rokov je pravdepodobnosť výskytu molusiek vyššia, pretože ich imunitný systém ešte nie je úplne vyvinutý.

Osoby s oslabeným imunitným systémom

Osoby s HIV/AIDS, pacienti po transplantácii alebo užívajúci imunosupresívne lieky majú vyššie riziko infekcie.

Športovci

Osoby, ktoré sa venujú kontaktným športom, ako je zápasenie, môžu byť vystavené vyššiemu riziku infekcie z dôvodu častého fyzického kontaktu.

Osoby s ekzémom

Zranená, atopická alebo zapálená pokožka môže byť náchylnejšia na infekciu.

Dôležité je, aby ľudia z rizikových skupín dbali na zvýšenú starostlivosť a pravidelne si kontrolovali pokožku, či sa u nich neprejavujú príznaky.

 

Možné komplikácie

Aj keď kožné molusky zvyčajne nespôsobujú závažné komplikácie, niektoré problémy sa môžu vyskytnúť, najmä ak je koža poranená alebo ak má osoba oslabený imunitný systém:

  • Infekcia: Ak sa znamienka otvoria alebo poškriabu, koža môže byť náchylná na bakteriálnu infekciu.
  • Jazvy: Hoci menej časté až zriedkavé, ošetrenie znamienok alebo ich odstránenie môže zanechať jazvu.
  • Rekurzivné molusky: Aj keď molusky vymiznú, neplatí pravidlo doživotnej imunity ako pri kiahňach. Budú sa objavovať častejšie, najmä ak imunitný systém nie je schopný účinne bojovať s vírusom.
  • Šírenie na iné časti tela: Existuje vysoké riziko šírenia na iné časti tela kontaktom a škrabaním. 

 

Záver

Kožné molusky sú častým dermatologickým problémom, najmä u detí. Hoci zvyčajne nie sú závažné a vyriešia sa samé, môžu spôsobovať nepríjemné pocity a môžu pôsobiť kozmeticky rušivo. Našťastie existuje niekoľko možností liečby pre tých, ktorí chcú výrastky odstrániť alebo zmierniť príznaky. Pred začatím liečby je vždy dôležité poradiť sa s dermatológom alebo iným odborníkom. Kľúčom k obmedzeniu šírenia vírusu je prevencia vrátane dobrej osobnej hygieny a vyhýbania sa priamemu kontaktu s infikovanými osobami alebo predmetmi.

 

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza konzultáciu s odborníkom. Pri podozrení na molusky je vždy najlepšie poradiť sa s dermatológom alebo iným lekárom.

 

Zdroje

https://www.le­karnickekapky­.cz/nemoci-onemocneni/mo­lusky.html

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2011/01/12.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2015/05/10.pdf

https://www.he­althline.com/he­alth/molluscum-contagiosum

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2020/04/14.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.