1

ÚNIK MOČU

Viete, že na Slovensku trpí rôznymi formami inkontinencie viac než 30 % ľudí? To je takmer pol milióna mužov a žien, ktorí trpia ochorením, o ktorom sa tak neradi rozprávame. Poďme to zmeniť!! #mysahovoritne­bojime

1
31. 8. 2020 vyberieme tú najodvážnejšiu z vás, ktorá získa 180€ na svoje nákupy v PILULKA.SK DRUHY INKONTINENCE
Viete, že… Inkontinencia sa nezlepšuje, keď znížime objem tekutín. Naopak! Nízky príjem tekutín spôsobuje podráždenie močového mechúra.

STRESOVÁ INKONTINENCIA

Tento typ inkontinencie býva diagnostikovaný najčastejšie. Môžu za ňu ochabnuté panvové svaly a zvýšený tlak v brušnej dutine. Tie sú najčastejšie oslabené kvôli pôrodu, hormonálnym zmenám alebo pri obezite. Stresová inkontinencia sa prejaví vo chvíľi, kedy sa zvýší tlak v brušnej dutine – napríklad počas športu, pri zdvíhaní ťažkých bremien, pri kašli, kýchaní alebo smiechu.

1
1

URGENTNÁ INKONTINENCIA

V tomto prípade úniku moču predchádza náhle a nezvládnuteľné nutkanie na toaletu a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich varovných signálov. Príčinou môžu byť močové kamienky, zápal močových ciest či hyperaktívny močový mechúr, ktorý o sebe dá vedieť vo chvíli, kedy ešte nie je úplne plný.

PARADOXNÁ INKONTINENCIA

Známa tiež pod názvom inkontinencia z preplnenia. Môže sa objavovať po prekonaných gynekologických operáciách alebo ochoreniach, kedy nádor tlačí na močovú trubicu. Prejavuje sa spontánnym odkvapávaním moču v dôsledku jeho preplnenia.

1
1

REFLEXNÁ INKONTINENCIA

Najčastejšie sa prejavuje u seniorov, ktorý trpia ochorením demencie. Ku vzniku tohto ochorenia môže dôjsť pri zlomeninách stavcov alebo v dôsledku ochorenia nervov. Ide o poruchu reflexu močenia – človek, ktorý trpí týmto ochorením nie je schopný močenie ovládať.

PSYCHOGÉNNA INKONTINENCIA
S týmto druhom inkontinencie sa môžeme najčastejšie stretnúť u starších pacientov. Ide o dočasnú poruchu ktorá
je spojená s pocitom úzkosti, strachu a stresu.

NÁVALOVÁ INKONTINENCIA
Týka sa najmä starších mužov a spôsobuje ju ochorenie prostaty. Zväčšená prostata utláča močovú trubicu a tým bráni k úplnému vyprázdneniu močového mechúra.

Stupne inkontinencie

Prejavy sa u tohto ochorenia líšia podľa stupňa inkontinencie. Keď hovoríme o ľahkej forme, moč uniká po kvapkách niekoľkokrát počas dňa. Pokiaľ ale dochádza k úniku v rozsahu 100‒200 ml za 4 hodiny, ide o stredný stupeň inkontinencie, ktorý je vhodné riešiť s lekárom. Tretí – najzávažnejší stupeň sa prejavuje ako nekontrolovateľný únik moču pri minimálnej fyzickej záťaži. Najčastejšie prejavy inkontinencie:
Pálenie a rezanie pri močení, neustále nutkanie na močenie, časté nočné močenie, zápach a svrbenie v oblasti genitálií, podráždená koža a zapareniny, zápaly močových ciest.

1
1

Príznaky inkontinencie

  • Pálenie a rezanie pri močení
  • Neustále nutkanie na močenie
  • Časté nočné močenie
  • Zápach a svrbenie v oblasti genitálií
  • Podráždená koža a zapareniny
  • Zápaly močových ciest
1

Inkontinenčné vložky

Používajú sa pri malom úniku moču. Sú dostupné vo variante pre mužov aj ženy.

1
1

Inkontinenčné nohavičky

Inkontinenčné nohavičky sú vhodné najmä na noc pre kľudný a pohodlný spánok. Sú dostupné aj v pánskej verzii.

Inkontinenční plienky

Inkontinenčné nohavičky sú vhodné najmä na noc pre kľudný a pohodlný spánok. Sú dostupné aj v pánskej verzii.

1
1

Inkontinenčné hygienické pomôcky

Existuje veľké množstvo ošetrujúcich kozmetických prípravkov, ako napríklad čistiace peny, emulzie alebo krémy.

Inkontinenční podložky

Pre ochranu matraca a postele.

1