Hormóny šťastia:
Ako si zlepšiť náladu (nielen) pomocou hygge

 

 

Prichádza na vás jesenný splín, jarná únava alebo sa len v poslednom čase necítite vo svojej koži? Pre zlepšenie nálady v pochmúrnom počasí najlepšie využijete populárny koncept hygge – o čo ide, a ako si ďalej môžete privodiť záplavu hormónov šťastia?

Hygge – šťastie na dánsky spôsob

Prezident Inštitútu pre výskum šťastia a slávny autor Meik Wiking opisuje hygge ako útulnú atmosféru, pocit domova a útočisko či vedomé prežívanie šťastia pomocou všetkého, čo nás upokojuje. Preto je hygge tak účinnou zbraňou proti jesennému smútku.

Slovo hygge (výslovnosť hjúgə) pochádza z nórčiny a označuje pocit duševnej pohody. To je zároveň najkratší spôsob, ako koncept hygge vysvetliť – veci a metódy, ktoré zaručene navodzujú duševnú pohodu a útulnú atmosféru. Vytváranie si týchto momentov, keď si odpočinieme od uponáhľanosti moderného sveta a doprajeme si veľa príjemných vecí naraz, potom vedie k celkovo šťastnejšiemu životu. Aspoň podľa Dánov.

hygge, co je to hygge
rozdělovač

Tipy, ako navodiť hygge atmosféru

Hoci naše zimy nebývajú také intenzívne ako na severe, môžete sa pripraviť na pochmúrne počasie jesene a zimný mráz vytvorením vlastného hygge kútika (v dánčine hyggekrog). Je to pohodlné miestečko s mäkkými vankúšmi a dekami, kam sa môžete schovať pred jesenným splínom pekne do tepla.

Sviečky a útulné osvetlenie

Bez sviečok jednoducho nie je hygge. Príjemné osvetlenie je jedno zo základných princípov hygge a plamienky sviečok alebo oheň v kozube okamžite zútulnia každú miestnosť. Namiesto silne žiariaceho lustra rozsvieťte lampy rozostavané rôzne po dome alebo skúste menšie svetielka. Doplňte ich svetlom niekoľkých sviečok naraz a užívajte si šíriacu sa vôňu.

hygge, svicky
rozdělovač
hygge, káva, čaj

Šálka s obľúbeným horúcim nápojom

Na chvíľku sa pohodlne usadiť so šálkou horúcej kávy, čaju alebo kakaa nám pomáha cez deň trochu spomaliť. Rovnako si môžete užiť chvíľku pohody doma, po návrate z ponurého jesenného počasia. Horúce nápoje neodmysliteľne patria k hygge, dokonca sú tou prvou vecou, ktorú si Dáni s hygge spájajú (a druhou sú sviečky). Stačí si uvariť, čo máte najradšej, zabaliť sa do deky a prehriať celé telo.

rozdělovač

Maškrtenie sladkých dobrôt

Čokolády, sladké pečivo a ďalšie sladkosti zlepšujú náladu a zvyšujú produkciu endorfínov. Zobnúť si trochu čokolády k horúcemu nápoju je rýchly spôsob, ako si vylepšiť deň. Bojíte sa prebytočných kíl? Potom sa pozrite do našej sekcie na zdravé maškrtenie, aby ste sa zbavili pocitu, že „hrešíte“.

hygge, zdrave sladkosti
rozdělovač
hygge, deskove hry

Spoločný odpočinok

Spokojne ležať pod dekou môžete aj sami. K hygge však patrí aj pospolitosť a trávenie času s vašimi najmilšími, ktorých prítomnosť vám sama o sebe zlepšuje náladu. Odložte telefóny, vypnite upozornenia na správy a venujte sa čisto len odpočinku. Ideálne hygge činnosti sú spoločenské hry alebo sledovanie obľúbených seriálov a filmov.

Hygge zásoby na zlé dni

Občas je skrátka jesenný deň blbec. Začína vás škrabať v krku, zmokli ste, zo studeného vetra vám celý deň slzia oči. Pre tieto prípady sa odporúča vytvoriť akúsi hygge krabičku prvej pomoci, ktorá je pripravená vás rozveseliť a upokojiť práve v takéto dni.

Sviečky a bytové vône

Majte v zásobe obľúbenú sviečku alebo príjemnú vôňu. Instantné hygge.

Kvalitné sladkosti

Nechajte si nejakú kvalitnú čokoládu či domácu marmeládu bokom pre prípady núdze.

vlnene ponozky

Vlnené ponožky alebo sveter

Huňaté teplé oblečenie pomôže proti zime, ale aj k maximálnemu pohodliu.

Obľúbený čaj

Schovajte si menšiu zásobu obľúbeného čaju, aby bol vždy k dispozícii.

hygge knihy

Knihy, seriály a filmy

To nevadí, že ste to čítali/videli päťkrát. Keď vám to robí radosť, je čas sa znova ponoriť do obľúbeného príbehu.

Hrejivá deka

Rovnako ako oblečenie aj poriadne huňatá a mäkká deka je vaším štítom proti jesennému splínu.

rozdělovač

Ako ešte zlepšiť náladu – hormóny šťastia

Veľa hygge rád zároveň zvyšuje hladiny tzv. hormónov šťastia. Tie okrem iného regulujú našu náladu vrátane navodzovania pocitu šťastia a spokojnosti. Patria medzi ne:

  • Dopamín – navodzuje pocit radosti a potešenia z dosiahnutia vytúženého cieľa alebo získania odmeny, napr. radosť z nakupovania alebo robenia obľúbenej činnosti (koníčky). Nedostatok vedie k nízkej motivácii, strate záujmu a pocitu bezmocnosti.
  • Serotonín – ovplyvňuje celé telo vrátane stabilizovania nálady a kvality spánku. Nízka hladina sa spája s pocitmi úzkosti, nepokoja, problémami so spánkom a ťažkosťami sa sústrediť.
  • Endorfín – poskytuje prirodzenú úľavu od bolesti a vyvoláva pocity uspokojenia, radosti a celkovo dobrej nálady. Uvoľňuje sa ako reakcia na bolesť či stres, ale aj pri cvičení, konzumácii dobrého jedla alebo pri smiechu.
  • Oxytocín – hovorí sa mu hormón lásky, pretože sa uvoľňuje pri milostných hrách, maznaní a bozkoch s milovanou osobou. Pomáha tvoriť medziľudské putá a dôveru nielen medzi partnermi, ale aj medzi matkami a deťmi. Jeho nedostatok sa môže prejaviť zvýšenou nedôverou, vyhýbaním sa sociálnym situáciám a zníženou empatiou.
hormony stesti, jak zlepsit naladu

Tipy, ako doplniť hormóny šťastia

Pri nasledujúcich aktivitách sa preukázalo, že pomáhajú zvýšiť produkciu hormónov šťastia. Je možné nimi zmierniť stres, zlepšiť náladu a pomôcť si k úsmevu v dni, keď sám od seba skrátka neprichádza. Nejde len o rady, ako sa lepšie uvoľniť, toto vám radí vedecký výskum!

rozdělovač

Vstávať a cvičiť!

Cvičenie je nesporným zdrojom endorfínov, preto sa pohyb odporúča na úľavu od stresu a úzkostných a depresívnych pocitov. Na zlepšenie nálady sa zamerajte na typ cvičenia, ktorý vás najviac baví a uvoľňuje, aj keď napríklad nie je taký efektívny na chudnutie alebo iné ciele. Pointa je sa skrátka hýbať.

hormony stesti, cviceni, endorfin
rozdělovač
masaz

Skúste uvoľňujúcu masáž

Počas masáže sa uvoľňuje niekoľko hormónov šťastia zároveň s fyzickými účinkami, ako je uvoľnenie stuhnutých svalov. Stuhnutú tvár si môžete uvoľniť aj sami doma, a to vďaka masážnym valčekom a pomôckam gua sha.

rozdělovač

Relax vo voňavom kúpeli

Dať si po dlhom mrazivom dni horúci kúpeľ je klasika na uvoľnenie a relax. Navyše to kombinuje koncepty, o ktorých sa tu bavíme – kúpeľ uvoľňuje endorfíny, a keď si k nemu pridáte sviečky alebo obľúbenú knihu, tak je to hygge.

koupel, hormony stesti
rozdělovač
sex, hormony stesti, oxytocin

Oddajte sa milostným hrám

Eufória pri milovaní je vlastne obrovské uvoľnenie hormónov šťastia, predovšetkým endorfínu a oxytocínu. Okrem krásnych momentov s partnerom či partnerkou záplava hormónov po sexe navyše znižuje stres a výrazne zlepšuje náladu. Veď to poznáte.

rozdělovač

Slniečko, slniečko

Na jeseň sa slniečko „posunie“ až veľmi. Práve nedostatok slnečného svetla je jedna z hlavných príčin jesenného smútku. Len čo zasvieti, vydajte sa von. Slnečné žiarenie pomáha telu produkovať vitamín D a zvyšuje produkciu serotonínu a melatonínu. Výsledkom sú lepšia nálada, viac energie a kvalitnejší spánok.

slunce, hormony
rozdělovač
spanok, melatonin

Podpora kvalitného spánku

Nedostatok spánku rozhádže úrovne hormónov, hlavne dopamínu. Táto nerovnováha ovplyvňuje náladu aj naše fyzické zdravie, pretože telo sa potrebuje cez noc regenerovať. Spať 7 – 9 hodín je ideálne na stabilizáciu hormónov, navyše získate energiu a pokojnejšiu myseľ. Ak máte problémy so zaspávaním, skúste naše tipy pre kvalitný spánok. Zvýšiť hladinu melatonínu vám pomôžu aj vhodné výživové doplnky.

Zatočte s jesennými chorobami

Keď sa ochladí, začnú sa všade číhajú bacily a zrazu sú všetci prechladnutí, majú angínu, kašlú… Vybavte sa dopredu alebo si prečítajte, ako so zákernými chorobami najlepšie zatočiť.

Čo proti kašľu?

Čo pomáha proti bolesti v krku?

Ako liečiť angínu

Ako sa zbaviť nádchy?