Prichádza na vás jesenný splín, jarná únava alebo sa len v poslednom čase necítite vo svojej koži? Pre zlepšenie nálady v pochmúrnom počasí najlepšie využijete populárny koncept hygge – o čo ide, a ako si ďalej môžete privodiť záplavu hormónov šťastia?
Prezident Inštitútu pre výskum šťastia a slávny autor Meik Wiking
opisuje hygge ako útulnú atmosféru, pocit domova a
útočisko či vedomé prežívanie šťastia pomocou
všetkého, čo nás upokojuje. Preto je hygge tak účinnou zbraňou proti
jesennému smútku.
Slovo hygge (výslovnosť hjúgə) pochádza z nórčiny a označuje
pocit duševnej pohody. To je zároveň najkratší spôsob,
ako koncept hygge vysvetliť – veci a metódy, ktoré zaručene navodzujú
duševnú pohodu a útulnú atmosféru. Vytváranie si týchto momentov, keď si
odpočinieme od uponáhľanosti moderného sveta a doprajeme si veľa
príjemných vecí naraz, potom vedie k celkovo šťastnejšiemu životu.
Aspoň podľa Dánov.
Hoci naše zimy nebývajú také intenzívne ako na severe, môžete sa pripraviť na pochmúrne počasie jesene a zimný mráz vytvorením vlastného hygge kútika (v dánčine hyggekrog). Je to pohodlné miestečko s mäkkými vankúšmi a dekami, kam sa môžete schovať pred jesenným splínom pekne do tepla.
Bez sviečok jednoducho nie je hygge. Príjemné osvetlenie je jedno zo základných princípov hygge a plamienky sviečok alebo oheň v kozube okamžite zútulnia každú miestnosť. Namiesto silne žiariaceho lustra rozsvieťte lampy rozostavané rôzne po dome alebo skúste menšie svetielka. Doplňte ich svetlom niekoľkých sviečok naraz a užívajte si šíriacu sa vôňu.
Na chvíľku sa pohodlne usadiť so šálkou horúcej kávy, čaju alebo kakaa nám pomáha cez deň trochu spomaliť. Rovnako si môžete užiť chvíľku pohody doma, po návrate z ponurého jesenného počasia. Horúce nápoje neodmysliteľne patria k hygge, dokonca sú tou prvou vecou, ktorú si Dáni s hygge spájajú (a druhou sú sviečky). Stačí si uvariť, čo máte najradšej, zabaliť sa do deky a prehriať celé telo.
Čokolády, sladké pečivo a ďalšie sladkosti zlepšujú náladu a zvyšujú produkciu endorfínov. Zobnúť si trochu čokolády k horúcemu nápoju je rýchly spôsob, ako si vylepšiť deň. Bojíte sa prebytočných kíl? Potom sa pozrite do našej sekcie na zdravé maškrtenie, aby ste sa zbavili pocitu, že „hrešíte“.
Spokojne ležať pod dekou môžete aj sami. K hygge však patrí aj pospolitosť a trávenie času s vašimi najmilšími, ktorých prítomnosť vám sama o sebe zlepšuje náladu. Odložte telefóny, vypnite upozornenia na správy a venujte sa čisto len odpočinku. Ideálne hygge činnosti sú spoločenské hry alebo sledovanie obľúbených seriálov a filmov.
Občas je skrátka jesenný deň blbec. Začína vás škrabať v krku, zmokli ste, zo studeného vetra vám celý deň slzia oči. Pre tieto prípady sa odporúča vytvoriť akúsi hygge krabičku prvej pomoci, ktorá je pripravená vás rozveseliť a upokojiť práve v takéto dni.
Majte v zásobe obľúbenú sviečku alebo príjemnú vôňu. Instantné hygge.
Nechajte si nejakú kvalitnú čokoládu či domácu marmeládu bokom pre prípady núdze.
Huňaté teplé oblečenie pomôže proti zime, ale aj k maximálnemu pohodliu.
Schovajte si menšiu zásobu obľúbeného čaju, aby bol vždy k dispozícii.
To nevadí, že ste to čítali/videli päťkrát. Keď vám to robí radosť, je čas sa znova ponoriť do obľúbeného príbehu.
Rovnako ako oblečenie aj poriadne huňatá a mäkká deka je vaším štítom proti jesennému splínu.
Veľa hygge rád zároveň zvyšuje hladiny tzv. hormónov šťastia. Tie okrem iného regulujú našu náladu vrátane navodzovania pocitu šťastia a spokojnosti. Patria medzi ne:
Pri nasledujúcich aktivitách sa preukázalo, že pomáhajú zvýšiť produkciu hormónov šťastia. Je možné nimi zmierniť stres, zlepšiť náladu a pomôcť si k úsmevu v dni, keď sám od seba skrátka neprichádza. Nejde len o rady, ako sa lepšie uvoľniť, toto vám radí vedecký výskum!
Cvičenie je nesporným zdrojom endorfínov, preto sa pohyb odporúča na úľavu od stresu a úzkostných a depresívnych pocitov. Na zlepšenie nálady sa zamerajte na typ cvičenia, ktorý vás najviac baví a uvoľňuje, aj keď napríklad nie je taký efektívny na chudnutie alebo iné ciele. Pointa je sa skrátka hýbať.
Počas masáže sa uvoľňuje niekoľko hormónov šťastia zároveň s fyzickými účinkami, ako je uvoľnenie stuhnutých svalov. Stuhnutú tvár si môžete uvoľniť aj sami doma, a to vďaka masážnym valčekom a pomôckam gua sha.
Dať si po dlhom mrazivom dni horúci kúpeľ je klasika na uvoľnenie a relax. Navyše to kombinuje koncepty, o ktorých sa tu bavíme – kúpeľ uvoľňuje endorfíny, a keď si k nemu pridáte sviečky alebo obľúbenú knihu, tak je to hygge.
Eufória pri milovaní je vlastne obrovské uvoľnenie hormónov šťastia, predovšetkým endorfínu a oxytocínu. Okrem krásnych momentov s partnerom či partnerkou záplava hormónov po sexe navyše znižuje stres a výrazne zlepšuje náladu. Veď to poznáte.
Na jeseň sa slniečko „posunie“ až veľmi. Práve nedostatok slnečného svetla je jedna z hlavných príčin jesenného smútku. Len čo zasvieti, vydajte sa von. Slnečné žiarenie pomáha telu produkovať vitamín D a zvyšuje produkciu serotonínu a melatonínu. Výsledkom sú lepšia nálada, viac energie a kvalitnejší spánok.
Nedostatok spánku rozhádže úrovne hormónov, hlavne dopamínu. Táto nerovnováha ovplyvňuje náladu aj naše fyzické zdravie, pretože telo sa potrebuje cez noc regenerovať. Spať 7 – 9 hodín je ideálne na stabilizáciu hormónov, navyše získate energiu a pokojnejšiu myseľ. Ak máte problémy so zaspávaním, skúste naše tipy pre kvalitný spánok. Zvýšiť hladinu melatonínu vám pomôžu aj vhodné výživové doplnky.
Keď sa ochladí, začnú sa všade číhajú bacily a zrazu sú všetci prechladnutí, majú angínu, kašlú… Vybavte sa dopredu alebo si prečítajte, ako so zákernými chorobami najlepšie zatočiť.