Dermatitída/ekzém: komplexný sprievodca

Dermatitída, je pomerne časté kožné ochorenie, ktoré postihuje ľudí každého veku a má mnoho podôb. Cieľom tohto článku je poskytnúť hlbšie informácie o tomto ochorení, jeho formách, liečbe a možnej prevencii a pomôcť tak na ceste k lepšej starostlivosti o pokožku.

Čo je dermatitída

Dermatitída je termín používaný na označenie viacerých kožných ochorení, ktoré sa prejavujú zápalom kože. Vo všeobecnosti sa prejavuje červenými, svrbivými a niekedy pľuzgierovitými vyrážkami. Tieto kožné ochorenia môžu mať rôzne príčiny a prejavy, avšak mnohé formy dermatitídy majú spoločné príznaky, ako je suchá koža, začervenanie a svrbenie. Závažnosť a trvanie príznakov sa môže líšiť od miernych a prechodných až po závažné a dlhotrvajúce.

 

Príčiny dermatitídy

Príčiny dermatitídy môžu byť veľmi rôznorodé a príčina nie je vždy hneď zrejmá. Môže ísť o genetické faktory, kontaktné alergény, faktory životného prostredia a imunitné reakcie. Medzi bežné spúšťače patria alergény, ako je peľ, zvieracia srsť, niektoré potraviny alebo dokonca niektoré kozmetické prípravky či šperky (napríklad tie, ktoré obsahujú nikel). Stres a hormonálne zmeny môžu tiež významne prispieť k vzniku alebo zhoršeniu stavu. 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Dermatitída je zápal kože, ktorý sa najčastejšie prejavuje začervenaním a svrbením. Existuje niekoľko typov dermatitídy, pričom najčastejšie sa vyskytujú ekzémy a kontaktné dermatitídy. Príčinami dermatitídy môžu byť alergické reakcie, vystavenie chemickým látkam alebo autoimunitné poruchy. Ak máte kožné problémy, neváhajte navštíviť lekára, ktorý určí príčinu a liečbu podľa vašej anamnézy, vzhľadu kože a vykonaním kožných testov. 

 

Počas liečby je potrebné neškrabať svrbiacu pokožku a suché miesta mazať krémami. Lekár môže predpísať kortikosteroidy. Pri kontaktnej dermatitíde alebo alergickej dermatitíde sa treba vyhýbať vyvolávajúcemu faktoru.“

 

Typy dermatitídy

Existuje niekoľko typov dermatitídy, z ktorých každý má svoje špecifické príznaky a príčiny:

 

  • Atopický ekzém je najčastejšia forma dermatitídy, často spojená s rodinnou anamnézou alergií a astmy a sennou nádchou, prejavuje sa najmä u detí.
  • Kontaktná dermatitída vzniká priamym kontaktom kože s alergénom alebo dráždivou látkou, ako sú niektoré chemické látky, kovy (nikel a chróm), parfumy alebo latex. Postihnuté sú tie časti kože, ktoré sú v kontakte s alergénom, najčastejšie ruky. Kontaktná dermatitída je jednou z uznaných chorôb z povolania. 
  • Seboroická dermatitída často sa vyskytuje na miestach s väčším množstvom mazových žliaz, ako je hlava a tvár. Vyznačuje sa červenými, mastnými vyrážkami a vyšším výskytom lupín.
  • Dyshidrotická dermatitída je charakterizovaná svrbivými, popraskanými pľuzgiermi na rukách a nohách. Pľuzgiere môžu byť naplnené čírou tekutinou a hnisom.
  • Kumulatívna dermatitída je charakterizova­ná guľovitými, ohraničenými vyrážkami, ktoré sa často objavujú na končatinách a trupe. Vyrážka nesvrbí. 

 

Príznaky a diagnostika

Príznaky dermatitídy môžu zahŕňať suchú kožu, svrbenie, začervenanie, vyrážku a v závažnejších prípadoch olupovanie alebo krvácanie kože. V závislosti od typu dermatitídy sa príznaky môžu líšiť formou a umiestnením. Atopická dermatitída sa napríklad zvyčajne prejavuje na lakťoch a kolenách, zatiaľ čo kontaktná dermatitída sa objavuje predovšetkým v mieste kontaktu s alergénom alebo dráždivou látkou.

Diagnostika dermatitídy sa zvyčajne zakladá na klinickom vyšetrení a anamnéze pacienta. V niektorých prípadoch môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia, napríklad kožné testy na alergie alebo biopsia, aby sa vylúčili možné iné kožné ochorenia. Pri stanovovaní diagnózy je dôležité zvážiť aj rodinnú anamnézu alergií alebo astmy, ktoré môžu naznačovať predispozíciu k atopickej dermatitíde.

Pri podozrení na alergickú dermatitídu alebo kontaktnú dermatitídu sa vykonávajú takzvané epikutánne testy.Podozrivé látky a alergény sa nanesú na kožu, najčastejšie na chrbát, a po určitom čase sa vyhodnotí stav kože a prejavy alergickej reakcie.

 

Liečba

Liečba dermatitídy sa líši podľa jej typu a závažnosti príznakov. Vo všeobecnosti sa zameriava na zmiernenie príznakov, zabránenie vzniku nových vyrážok a minimalizáciu exacerbácií (návrat ťažkostí po vyliečení). Vyrážku je potrebné udržiavať v čistote a neškrabať ju. Pri miernych prípadoch môže niekedy stačiť len hydratácia pokožky a zmeny životného štýlu, napríklad vyhýbanie sa známym spúšťačom a alergénom.

 

Pri ťažších formách môže byť potrebná liečba kortikosteroidnými krémami alebo masťami, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a svrbenie. Antihistaminiká môžu byť predpísané aj na zmiernenie svrbenia v prípade alergie. V prípade chronických alebo veľmi závažných prípadov môže byť potrebná systémová liečba pomocou perorálnych kortikosteroidov alebo imunomodulačných liekov, ktoré však môžu mať významné vedľajšie účinky. Je preto dôležité zdôrazniť, že liečba dermatitídy by sa mala vždy vykonávať pod lekárskym dohľadom a vždy zohľadňovať individuálnu situáciu každého pacienta.

Prevencia a svojpomoc

Existujú kroky, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko vzniku alebo zhoršenia ochorenia. Je dôležité udržiavať pokožku hydratovanú vhodnými krémami a obmedziť kontakt s dráždivými látkami a alergénmi. Pomôcť môže aj jemné čistenie pokožky pomocou jemných, nedráždivých mydiel a výrobkov. Suchú pokožku môžete premazať masťou na báze lanolínu alebo vazelíny. 

Takisto sa odporúča nosiť oblečenie z prírodných materiálov, ako je bavlna, a vyhýbať sa tesnému a dráždivému oblečeniu. Redukcia stresu a vyvážená strava môžu mať tiež pozitívny vplyv na stav pokožky.

 

Obvyklé mýty o dermatitíde

Dermatitída je len kozmetický problém.
Realita: Dermatitída je zdravotný stav, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu života pacienta, spôsobuje bolesť a nepohodlie a ovplyvňuje aj duševné zdravie.

Dermatitída je nákazlivá.
Realita: Dermatitída nie je infekčná, a preto sa nemôže šíriť z človeka na človeka kontaktom.

Dermatitída je spôsobená nedostatočnou hygienou.
Realita: Dermatitída nie je spôsobená nedostatočnou hygienou. V skutočnosti môže príliš časté alebo agresívne umývanie zhoršiť stav kože.

Dermatitída vždy odchádza s vekom.
Realita: Aj keď sa niektoré typy, napríklad atopický ekzém u detí, môžu vekom skutočne zlepšiť, niektorí ľudia zostávajú citliví na vyrážky po celý život.

Vyrážka na tvári

Vyrážka na tvári
Vyrážka na tvári

Záver

Dermatitída je komplexné ochorenie s rôznymi príčinami, typmi a liečebnými postupmi. Je dôležité pochopiť, že každý prípad dermatitídy je jedinečný a vyžaduje si individuálny prístup k liečbe a starostlivosti. Dodržiavanie správnej rutinnej starostlivosti o pokožku spolu s vyhýbaním sa známym spúšťačom môže výrazne pomôcť zmierniť príznaky. V prípade závažnejších alebo pretrvávajúcich príznakov je dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa zabezpečila správna diagnóza a liečba. Informovanosť a pochopenie tohto ochorenia môže pomôcť zlepšiť kvalitu života ľudí trpiacich dermatitídou.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://dermnet­nz.org/topics/der­matitis

https://www.web­md.com/skin-problems-and-treatments/un­derstanding-dermatitis-basics

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/der­matitis-eczema/symptoms-causes/syc-20352380#:~:t­ext=Prehľad,%2­C%20ooze%2C%20crus­t%20alebo%20fla­ke.

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/4089-dermatitis

https://www.he­althline.com/he­alth/dermatitis

https://www.med­parkhospital.com/en-US/disease-and-treatment/der­matitis

https://natio­naleczema.org/ec­zema/types-of-eczema/contact-dermatitis/

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2018/01/12­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.