Čo jesť a čo nejesť počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa odporúča jesť vyváženú a pestrú stravu, ktorá obsahuje dostatočné množstvo vitamínov. Ideálne je do jedálneho lístka zaradiť viac ovocia a zeleniny, ďalej potraviny bohaté na živočíšne a rastlinné tuky.

Optimálna výživa môže pomôcť budúcej mamičke splniť zvýšené fyzické nároky počas tehotenstva a pomôcť vývoju plodu. Niektoré jedlá a nápoje, ako sú alkohol a zrejúce syry, však môžu mať zlý vplyv na zdravie tehotnej ženy, prípadne na zdravie jej dieťaťa. V tomto článku vysvetlíme, čo jesť počas tehotenstva a čomu sa, naopak, vyhnúť.

Čo zaradiť počas tehotenstva do jedálnička?

  • Ovocie a zeleninu – ideálny denný príjem je 2,5 šálky zeleniny a 2 šálky ovocia.
  • Komplexné sacharidy – sú obsiahnuté v škrobovej zelenine (sladké zemiaky, maslová tekvica, pohánka a strukoviny). Pokiaľ je to možné, zvoľte radšej tieto ako rafinované sacharidy, ktoré sú v bielom pečive, cestovinách a ryži.
  • Tuky – príjem omega-3 polynenasýtených mastných kyselín je počas tehotenstva zásadný. Preto sa odporúča konzumácia tučných rýb (losos, sleď a pstruh), ľanových a slnečnicových semienok a vlašských orechov.
  • Bielkoviny – zamerajte sa ako na živočíšne, tak aj rastlinné bielkoviny v rámci vyváženej stravy.
  • Vlákninu – celozrnné potraviny, ako sú ovos, hnedá ryža, fazuľa a šošovica, ovocie a zelenina, sú bohaté na vlákninu. Tieto potraviny prispievajú k celkovému zdraviu čriev. Strava s vysokým obsahom vlákniny môže tiež znížiť riziko rozvoja komplikácií spojených s tehotenstvom, ako sú hemoroidy a zápcha.

Železo a tehotenstvo

Železo tvorí významnú časť hemoglobínu. Hemoglobín je krvné farbivo prenášajúce kyslík a zároveň hlavný proteín v červených krvinkách. Počas tehotenstva sa množstvo krvi v tele zvýši takmer o 50 %. Na vytvorenie dodatočného hemoglobínu v krvi tak telo potrebuje viac železa.

Bohatým zdrojom železa sú nasledujúce potraviny:

  • Chudé mäso
  • Hydina
  • Losos
  • Pečeň
  • Strukoviny
  • Tmavozelená zelenina
  • Ovocie (marhule, slivky, hrozienka)
  • Sója

Doplnky so železom

Aké vitamíny brať?


Počas tehotenstva a dojčenia potrebuje žena viac vitamínov rozpustných vo vode a v tukoch. Patrí sem okrem iného folát (kyselina listová), cholín a vitamíny B12, A a D. Lekári odporúčajú užívať vitamínové doplnky pred, počas a po tehotenstve, aby si telo udržalo zdravú hladinu živín.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Kyselina listová má zásadný význam pre prevenciu vzniku vrodených chýb nervovej trubice a hrá kľúčovú úlohu v procese bunkového delenia a je nevyhnutná pre rast a vývoj plodu. Dostatočný príjem folátu podporuje zdravie placenty a môže pomôcť predchádzať niektorým komplikáciám spojeným s tehotenstvom.

 

Z týchto dôvodov sa ženám plánujúcim tehotenstvo často odporúča začať užívať doplnky kyseliny listovej už niekoľko mesiacov pred počatím a pokračovať v jej užívaní aspoň do konca prvého trimestra tehotenstva. Odporúčaná denná dávka pre tehotné ženy je zvyčajne 400 až 800 mikrogramov, ale v niektorých prípadoch môže byť potrebná vyššia dávka.“

Akým potravinám sa počas tehotenstva vyhnúť?

  • Morským plodom obsahujúcim ortuť – vyhnite sa alebo obmedzte príjem na absolútne minimum u žralokov a mečiarov.
  • Tepelne neupravenému alebo čiastočne tepelne upravenému mäsu.
  • Tepelne neupraveným mäkkýšom – pre riziko bakteriálnej alebo vírusovej kontaminácie, ktorá môže spôsobiť otravu jedlom.
  • Surovým vajciam – vyhnite sa týmto a všetkým potravinám, ktoré ich obsahujú.
  • Mäkkým, plesňovým zrejúcim syrom – syry, ako sú brie a hermelín, predstavujú riziko kontaminácie listériou. Listéria je skupina baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekcie u tehotných žien a ich detí.

Čo nejesť v tehotenstve

Čo nejesť v tehotenstve surové vajcia

Surové vajcia

Čo nejesť v tehotenstve surové a čiastočne tepelne upravené mäso

Surové a čiastočne tepelne upravené mäso

Čo nejesť v tehotenstve mäkký, plesňový zrejúci syr

Mäkký, plesňový zrejúci syr

Vitamíny pre tehotné

Kyselina listová

tehotenstvi

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.