Späť do poradne
Otázka z 19. 2. 2024

Chrumkanie / preskakovanie v kĺboch ​​- čo to môže byť?

Kĺby
Dobrý deň, už dlhšiu dobu sa stretávam s problémom chrumkania a preskakovania v kĺboch. Pôvodne to začalo v mojich kolenách a postupne sa rozšírilo aj do ostatných kĺbov. Napríklad pri otáčaní ramenom alebo bedrami počujem a cítim, ako tam v jednom okamihu niečo preskočí. Môžete mi prosím povedať, čo by to mohlo znamenať? Ďakujem za odpoveď.
Na otázku odpovedá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý deň,

preskakovanie v kĺboch, známe tiež ako subluxácia alebo klikanie kĺbov, je často spájané s pohybmi, ktoré vedú k momentálnemu oddeleniu kĺbových povrchov a následnému návratu do pôvodnej polohy.

Pokiaľ sú svaly okolo kĺbov oslabené, môže dôjsť k ich nedostatočnej stabilizácii, čo môže spôsobiť preskakovanie kĺbov. Poranenie v kĺbe, ako je výron, natrhnutie väzy alebo iné zranenie, môže viesť k nestabilite kĺbu. Niektorí ľudia majú anatomické rysy, ako sú napríklad voľné väzy, ktoré môžu prispieť k preskakovaniu kĺbov.

Chrumkanie môže tiež vznikať v dôsledku trenia kĺbových povrchov proti sebe. To môže byť spôsobené opotrebovaním kĺbovej chrupavky, ktorá môže byť dôsledkom starnutia alebo nadmerného zaťaženia kĺbu.

V praxi existujú tzv. látky zo skupiny SYSADOA (SYmptomatic Slow Acting Drugs Of osteoArthrosis), ktoré sa používajú na liečbu aj prevenciu osteoartrózy. Patria medzi ne chondroitín sulfát, glukosamín sulfát, diacereín, nezmydliteľná časť avokáda a sójových bôbov a kyselina hyalurónová, ale tá iba pri intraartikulárnom podaní (injekcia priamo do kĺbu). O vhodnosti kĺbovej výživy práve pre vás sa poraďte s lekárom.

Avšak, ak je váš zdravotný stav spojený s bolesťou, opuchmi alebo obmedzenou pohyblivosťou, je vhodné sa poradiť s lekárom, fyzioterapeutom, aby bola zistená príčina a zvážené ďalšie kroky.

S prianím pekného dňa, Martina Macfeldová

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyZdravie a prevenciaChoroby a príznakyBolesťDoplnky stravyŽenské zdravieVitamíny a minerályKožaLiekové interakcieZažívanieDetiInfekciaVýživaAlergiaDuševné zdravieTehotenstvoDermokozmetikaBylinkyPohybový systémStarostlivosť o teloImunitaOči a ušiIntímne problémyProbiotikáÚsta a zubyMagnesiumVzťahy a sexAntikoncepciaNervový systémDýchacia sústavaChrípka a prechladnutieVitamín DKĺbyMočové cestyCholesterol a krvný tlakŽily a cievyKašeľAntibiotikáMenštruáciaMužské zdravieHomeopatiaStarostlivosť o pleťDojčenieErekciaVlasy a nechtyBolesť v krkuLaktobacilyRegeneráciaPrvá pomocDetské chorobyKontraindikácieSvalyChudnutieDetoxikaceSpánokVitamín CEkzémReceptyVaginálna infekciaIntímna hygienaOmega 3-6-9NespavosťSuperpotravinyRiedenie krviKŕčové žilyMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaHorúčka, zvýšená teplotaKoronavírusNadúvanieDezinfekciaDiabetesŠportNádchaDetská výživaCestovanie a výletyZápchaOparOpaľovanieNáplastiDopyt na lekárneAlkoholDomácnosťPestrecObehový systémInkontinenciaKozmetika pre mužovVegáni a vegetariániPrírodná kozmetika

Podobné otázky

Najnovšie otázky

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky