Anorexia je veľmi závažné duševné ochorenie s účinkami aj na fyzické zdravie, netýka sa len dospievajúcich dievčat, ale môže sa vyskytnúť u kohokoľvek. Často sú s ňou spojené aj iné psychické problémy, liečba je náročná a je potrebná úprimná podpora okolia. V poslednom čase sa v médiách otvorene hovorí o anorexii a iných poruchách príjmu potravy (PPP) a menia sa aj ideály krásy od štíhlych modeliek k zdravým ženám.
Anorexia nervosa, často označovaná skratkou anorexia, je závažná porucha príjmu potravy (PPP) charakterizovaná extrémnym obmedzením príjmu potravy, intenzívnym strachom z priberania a skresleným vnímaním vlastného tela. Jedinci trpiaci anorexiou často vnímajú svoje telo ako obézne, aj keď sú výrazne podvyživení. Najčastejšie sa vyskytuje u dospievajúcich dievčat a mladých žien, menej často u chlapcov a mužov. Vzhľadom na povahu ochorenia sa s anorexiou často vyskytuje úzkosť, depresia a zneužívanie návykových látok.
Osoby s anorexiou často chudnú rýchlejšie, než sa považuje za zdravé. Nie je možné určiť konkrétnu hmotnosť, ktorá je už nebezpečná, ale zvyčajne ide o zmenu, ktorá je viditeľná na prvý pohľad.
Anorexia je charakterizovaná strachom z priberania na váhe. Je obzvlášť nebezpečná pre ženy, ktorých hmotnosť kolíše počas menštruačného cyklu, čo je úplne prirodzený proces, ale pre anorektičky nežiaduci.
Majú tendenciu považovať sa za tučných, hoci skutočnosť je iná. Ide o čisto subjektívne pocity, ktoré sa nedajú logicky vyvrátiť, pretože sú o tom presvedčení.
Vyhýbajú sa konzumácii mnohých druhov potravín a často majú veľmi prísne diéty, ktoré nestačia ani na uspokojenie základných energetických potrieb. Keď si vyberajú potraviny, ktoré jedia, vyberajú si hlavne nízkokalorické potraviny s veľkým objemom, aby naplnili svoj žalúdok.
Niektorí jedinci s anorexiou často intenzívne a dlhodobo cvičia, aby spálili kalórie prijaté počas dňa a schudli. Je to nebezpečné z mnohých dôvodov, ktoré pramenia najmä z toho, že telo nemá dostatok energie ani na pokrytie základných telesných funkcií, nieto ešte na cvičenie.
Presné príčiny anorexie nie sú úplne jasné. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu rôznych faktorov. Genetická predispozícia zohráva úlohu v tom, že ľudia s rodinnou anamnézou anorexie alebo iných psychických porúch majú väčšiu pravdepodobnosť jej vzniku. Môže k tomu prispieť aj spoločenský tlak na „dokonalosť“ a ideálnu telesnú hmotnosť. Často je to v estetických športoch, kde sa športovci pravidelne vážia a prípadný nárast hmotnosti je nevhodne komentovaný ich trénermi, alebo vo vzpieračských športoch, kde sa súťaží vo váhových kategóriách. Našťastie je to téma, ktorá sa v poslednom čase často otvára, a mnohé známe osobnosti sa podelili o svoje príbehy o poruchách príjmu potravy, aby ukázali, že sa nemusia hanbiť požiadať o pomoc a že v živote je veľa dôležitejších vecí, než byť čo najštíhlejší.
Rizikové faktory:
Diagnostika anorexie zahŕňa posúdenie fyzického stavu pacienta, rozhovor o stravovacích návykoch a často aj psychologické vyšetrenie. Lekár môže vykonať aj krvné testy a iné testy na zhodnotenie vplyvu anorexie na fyzické zdravie pacienta. Najlepšie je však dospieť k diagnóze skôr, než anorexia stačí spôsobiť nezvratné zmeny v organizme.
„Najdôležitejším krokom, ktorý musí človek s anorexiou urobiť pred začatím liečby, je uvedomiť si, že naozaj potrebuje pomoc a že už nechce žiť takýto život. V dnešnej dobe existuje veľa alternatív, kam sa môžete obrátiť o pomoc a radu, napríklad na psychológov, centrá, ktoré sa špecializujú na poruchy príjmu potravy, atď. Nie je hanbou ani stratou priznať si, že to už sami nezvládnete, a prijať pomoc, kým nie je neskoro.“
Liečba anorexie je komplexná a často si vyžaduje multidisciplinárny prístup. Zahŕňa nutričnú terapiu, individuálnu a skupinovú psychoterapiu a v niektorých prípadoch liečbu antidepresívami. V závažných prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia, ktorá síce sama o sebe problém nevyrieši, ale pacienta povzbudí a postará sa o jeho fyzické zdravie.
Dôležité je oboznámiť okolie so situáciou a edukovať osobu s anorexiou, aby sa jej uľahčila už aj tak náročná cesta. V súčasnosti existujú podporné centrá, telefónne linky alebo online chaty, kde odborníci pomáhajú pacientom s anorexiou a vedú ich správnou cestou.
Prevencia anorexie zahŕňa vzdelávanie jedincov o zdravom stravovaní, podporu zdravého sebavedomia a sebaúcty. Nabudúce namiesto komentárov alebo komplimentov na adresu postavy uveďte povahové črty, ktoré na danej osobe obdivujete. Je dôležité čo najskôr rozpoznať a riešiť príznaky anorexie, aby ste sa vyhli vážnym zdravotným komplikáciám. Hoci ide o veľmi citlivú tému, na ktorú sa nemožno pýtať náhodne, postupné a empatické riešenie situácie môže zachrániť život.
Anorexia je závažná a potenciálne smrteľná porucha príjmu potravy (PPP). Pri včasnom zásahu a správnej liečbe môže mnoho jedincov dosiahnuť úplné zotavenie a viesť zdravý a plnohodnotný život. Prevencia a šírenie osvety o zdravom stravovaní a sebaprijatí je tu veľmi dôležité, rovnako ako pri iných PPP, ako sú bulímia a kompulzívne prejedanie sa.
https://www.nzip.cz/clanek/702-mentalni-anorexie-zakladni-informace
https://www.researchgate.net/profile/David-Garner/publication/15099252_Pathogenesis_of_anorexia_nervosa/links/5e595833a6fdccbeba0b2b59/Pathogenesis-of-anorexia-nervosa.pdf
https://journals.lww.com/nursing/fulltext/2019/10000/anorexia_nervosa_in_adolescents__an_overview.8.aspx
https://nepanikar.eu/co-je-to-anorexie/
Vyštudovala som odbor zdravotnícke lýceum na Mendelovej strednej škole v Novom Jičíne. Rada vo voľnom čase chodím s kamarátmi von, športujem. Baví ma učiť sa novým veciam a mám veľmi blízko k zdravotníctvu.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.