Anorexia: komplexný prehľad o psychickom ochorení

Anorexia je veľmi závažné duševné ochorenie s účinkami aj na fyzické zdravie, netýka sa len dospievajúcich dievčat, ale môže sa vyskytnúť u kohokoľvek. Často sú s ňou spojené aj iné psychické problémy, liečba je náročná a je potrebná úprimná podpora okolia. V poslednom čase sa v médiách otvorene hovorí o anorexii a iných poruchách príjmu potravy (PPP) a menia sa aj ideály krásy od štíhlych modeliek k zdravým ženám.

Definícia anorexie

Anorexia nervosa, často označovaná skratkou anorexia, je závažná porucha príjmu potravy (PPP) charakterizovaná extrémnym obmedzením príjmu potravy, intenzívnym strachom z priberania a skresleným vnímaním vlastného tela. Jedinci trpiaci anorexiou často vnímajú svoje telo ako obézne, aj keď sú výrazne podvyživení. Najčastejšie sa vyskytuje u dospievajúcich dievčat a mladých žien, menej často u chlapcov a mužov. Vzhľadom na povahu ochorenia sa s anorexiou často vyskytuje úzkosť, depresia a zneužívanie návykových látok.

Príznaky a prejavy

hubnuti

Výrazný úbytok hmotnosti

Osoby s anorexiou často chudnú rýchlejšie, než sa považuje za zdravé. Nie je možné určiť konkrétnu hmotnosť, ktorá je už nebezpečná, ale zvyčajne ide o zmenu, ktorá je viditeľná na prvý pohľad.

strach

Strach z priberania

Anorexia je charakterizovaná strachom z priberania na váhe. Je obzvlášť nebezpečná pre ženy, ktorých hmotnosť kolíše počas menštruačného cyklu, čo je úplne prirodzený proces, ale pre anorektičky nežiaduci.

vnimani-tela

Skreslené vnímanie tela

Majú tendenciu považovať sa za tučných, hoci skutočnosť je iná. Ide o čisto subjektívne pocity, ktoré sa nedajú logicky vyvrátiť, pretože sú o tom presvedčení.

obmedzenia - doprava

Obmedzenie potravín

Vyhýbajú sa konzumácii mnohých druhov potravín a často majú veľmi prísne diéty, ktoré nestačia ani na uspokojenie základných energetických potrieb. Keď si vyberajú potraviny, ktoré jedia, vyberajú si hlavne nízkokalorické potraviny s veľkým objemom, aby naplnili svoj žalúdok.

cviceni

Intenzívne cvičenie

Niektorí jedinci s anorexiou často intenzívne a dlhodobo cvičia, aby spálili kalórie prijaté počas dňa a schudli. Je to nebezpečné z mnohých dôvodov, ktoré pramenia najmä z toho, že telo nemá dostatok energie ani na pokrytie základných telesných funkcií, nieto ešte na cvičenie.

Príčiny anorexie

Presné príčiny anorexie nie sú úplne jasné. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu rôznych faktorov. Genetická predispozícia zoh­ráva úlohu v tom, že ľudia s rodinnou anamnézou anorexie alebo iných psychických porúch majú väčšiu pravdepodobnosť jej vzniku. Môže k tomu prispieť aj spoločenský tlak na „dokonalosť“ a ideálnu telesnú hmotnosť. Často je to v estetických športoch, kde sa športovci pravidelne vážia a prípadný nárast hmotnosti je nevhodne komentovaný ich trénermi, alebo vo vzpieračských športoch, kde sa súťaží vo váhových kategóriách. Našťastie je to téma, ktorá sa v poslednom čase často otvára, a mnohé známe osobnosti sa podelili o svoje príbehy o poruchách príjmu potravy, aby ukázali, že sa nemusia hanbiť požiadať o pomoc a že v živote je veľa dôležitejších vecí, než byť čo najštíhlejší.

Rizikové faktory:

  • Samostatné dietovanie, pri ktorom je osoba povzbudzovaná pozitívnymi hodnoteniami zo strany okolia a to ju núti pokračovať v diéte a chudnutí.
  • Puberta, čo je obdobie, keď je človek zraniteľný a chce sa zapáčiť svojmu okoliu.
  • Životné zmeny, ako je zmena zamestnania, školy, bývania, uzavretie manželstva a pod.
  • Povolanie alebo kariéra, napríklad športovci, gymnasti, krasokorčuliari, modelky, herci atď.

Dopady na telo a psychiku

Účinky na fyzické zdravie

Vplyv na duševné zdravie

  • depresia
  • úzkosť
  • zvýšené riziko samovražedných myšlienok alebo pokusov o samovraždu

Diagnostika anorexie

Diagnostika anorexie zahŕňa posúdenie fyzického stavu pacienta, rozhovor o stravovacích návykoch a často aj psychologické vyšetrenie. Lekár môže vykonať aj krvné testy a iné testy na zhodnotenie vplyvu anorexie na fyzické zdravie pacienta. Najlepšie je však dospieť k diagnóze skôr, než anorexia stačí spôsobiť nezvratné zmeny v organizme.

Pilulka odborník Simona Tučková hovorí:

„Najdôležitejším krokom, ktorý musí človek s anorexiou urobiť pred začatím liečby, je uvedomiť si, že naozaj potrebuje pomoc a že už nechce žiť takýto život. V dnešnej dobe existuje veľa alternatív, kam sa môžete obrátiť o pomoc a radu, napríklad na psychológov, centrá, ktoré sa špecializujú na poruchy príjmu potravy, atď. Nie je hanbou ani stratou priznať si, že to už sami nezvládnete, a prijať pomoc, kým nie je neskoro.“

Liečba anorexie

Liečba anorexie je komplexná a často si vyžaduje multidisciplinárny prístup. Zahŕňa nutričnú terapiu, individuálnu a skupinovú psychoterapiu a v niektorých prípadoch liečbu antidepresívami. V závažných prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia, ktorá síce sama o sebe problém nevyrieši, ale pacienta povzbudí a postará sa o jeho fyzické zdravie.

 

Dôležité je oboznámiť okolie so situáciou a edukovať osobu s anorexiou, aby sa jej uľahčila už aj tak náročná cesta. V súčasnosti existujú podporné centrá, telefónne linky alebo online chaty, kde odborníci pomáhajú pacientom s anorexiou a vedú ich správnou cestou.

Prevencia anorexie

Prevencia anorexie zahŕňa vzdelávanie jedincov o zdravom stravovaní, podporu zdravého sebavedomia a sebaúcty. Nabudúce namiesto komentárov alebo komplimentov na adresu postavy uveďte povahové črty, ktoré na danej osobe obdivujete. Je dôležité čo najskôr rozpoznať a riešiť príznaky anorexie, aby ste sa vyhli vážnym zdravotným komplikáciám. Hoci ide o veľmi citlivú tému, na ktorú sa nemožno pýtať náhodne, postupné a empatické riešenie situácie môže zachrániť život.

Záver

Anorexia je závažná a potenciálne smrteľná porucha príjmu potravy (PPP). Pri včasnom zásahu a správnej liečbe môže mnoho jedincov dosiahnuť úplné zotavenie a viesť zdravý a plnohodnotný život. Prevencia a šírenie osvety o zdravom stravovaní a sebaprijatí je tu veľmi dôležité, rovnako ako pri iných PPP, ako sú bulímia a kompulzívne prejedanie sa.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/702-mentalni-anorexie-zakladni-informace

https://www.re­searchgate.net/pro­file/David-Garner/publica­tion/15099252_­Pathogenesis_of_a­norexia_nervo­sa/links/5e595833a­6fdccbeba0b2b59/Pat­hogenesis-of-anorexia-nervosa.pdf

https://journal­s.lww.com/nur­sing/fulltext/2019/10000­/anorexia_ner­vosa_in_adoles­cents__an_over­view.8.aspx

https://nepani­kar.eu/co-je-to-anorexie/

Autor článku

Simona Tučková

Vyštudovala som odbor zdravotnícke lýceum na Mendelovej strednej škole v Novom Jičíne. Rada vo voľnom čase chodím s kamarátmi von, športujem. Baví ma učiť sa novým veciam a mám veľmi blízko k zdravotníctvu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.