Poznáte svoj typ pleti

Typ pleti je daný geneticky, avšak jej aktuálny vzhľad a stav závisia na pôsobení vnútorných faktorov, ako sú napríklad vek, hormonálna nerovnováha, farmakoterapia, a vonkajších faktorov, ako sú napríklad klíma či pracovné prostredie. Než zvolíte starostlivosť, ktorá bude zodpovedať potrebám vašej pleti, zistite, akému typu pleti zodpovedá. Určenie typu pleti je veľmi dôležité pre správnu voľbu kozmetických prípravkov.

Existujú 4 základné typy pleti:

 • Normálna pleť
 • Suchá pleť
 • Mastná pleť
 • Zmiešaná pleť

Sú rozlišované aj špecifické typy pokožky napríklad:

 • Starnúca a zrelá pleť
 • Aknózna pleť
 • Citlivá pleť
 • Ekzematózna pleť
Starostlivosť o pleť
Normálna pleť

Charakteristické znaky normálnej pleti sú jemné póry, hladký povrch, dobré prekrvenie s ružovkastou farbou a rovnomerná priesvitnosť. Normálna pleť nemá sklony k nedokonalostiam ani byť citlivá. Ide o optimálne vyváženú pokožku, tzv. eudermickú. Tvorba kožného mazu a hydratácia pokožky sú vyvážené.

Ako správne čistiť normálnu pleť

Aj keď je typ pleti normálny, záleží na tom, aký čistiaci prípravok zvolíte. Čistenie pleti má veľký význam pri odstránení nečistôt, kožného mazu a baktérií z pokožky. Pleť je vhodné vyčistiť každé ráno aj večer a raz týždenne použiť peeling, ktorý odstráni odumreté bunky z pleti. Pri čistení pleti je vhodné postupovať jemne a šetrne. Nemenej dôležité je, aby prípravky na čistenie pleti boli zvolené vzhľadom na váš vek.

Ako správne čistiť normálnu pleť
Starostlivosť o normálnu pleť

Starostlivosť o normálnu pleť

Po dôkladnom čistení je potrebné pleť upokojiť a zároveň hydratovať. Vzhľadom na normalizovanú tvorbu kožného mazu nie je vhodné pleť príliš premasťovať a zaťažovať výživnými hutným krémami. Hydratácia je veľmi dôležitá pre každý typ pleti, pretože je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako predchádzať starnutiu pleti a tvorbe vrások. Na bežnú starostlivosť o normálnu pleť sú vhodné predovšetkým ľahké hydratačné krémy.

Tipy pre normálnu pleť

Na noc a v zimnom období môžete zvoliť výživnejší a hutnejší krém, ktorý pleti poskytne správnu zimnú starostlivosť a podporí nočnú regeneráciu. Predísť starnutiu pokožky môžete tiež používaním krémov s ochranným faktorom. Aj normálna pokožka potrebuje hĺbkovú výživu vo forme pleťovej masky. Urobte si raz týždenne čas len pre seba a doprajte svojej pleti masku.

Normálna pleť
Suchá pleť

Suchá pokožka nevytvára dostatok kožného mazu, je tenká a krehká. Na každý negatívny podnet reaguje podráždením a začervenaním. To všetko súvisí s nízkou produkciou lipidov, teda tukov. Pleť má úzke póry a trpí silnými pocitmi pnutia a suchosti, je matná a bez jasu. Často sa na nej objavujú šupinky.

Ako správne čistiť suchú pleť

Aj suchá pokožka vyžaduje čistenie ráno a večer. Pri suchej až veľmi suchej pleti dávajte prednosť výrobkom s mastnou a bohatou textúrou. Nie sú vhodné prípravky, ktoré je potrebné umyť vodou. Aj keď to znie paradoxne, voda pokožku vysušuje a sťahuje ju. Pleť ošetrujte produktami s vysokým obsahom živín, ktoré ju zároveň chránia. Pri extrémne suchej pokožke vyskúšajte čistiace oleje, ktoré pleť i hydratujú.

Ako správne čistiť suchú pleť
Starostlivosť o suchú pleť

Starostlivosť o suchú pleť

Suchá pleť vyžaduje riadnu a pravidelnú starostlivosť. Nie je vhodné používať agresívne čistiace produkty, ktoré pleť pripravujú o jej prirodzené lipidy, čiže tuky. Je potrebné zvýšiť dennú i nočnú hydratáciu pleti. Pleť ošetrujte tými najjemnejšími prípravky. Skvelé sú mastnejšie krémy, ktoré sú určené priamo na suchú pleť.

Tipy pre suchú pleť

Peeling si doprajte 2× do mesiaca a zabúdať by ste nemali ani na pleťové masky určené na suchú pleť. Pokiaľ vás občas trápi len pár suchých miest na pleti, potom sú vhodné skôr hydratačné krémy na normálnu až suchú pleť. Krémy, ktoré sú určené na suchú až veľmi suchú pleť, by mohli byť pre vás zbytočne mastné.

RYOR Výživný krém Exclusive

Osvedčený, ľahký, výživný ochranný krém je obohatený olejom z čiernych ríbezlí, ktorý je zdrojom nenasýtených mastných kyselín a vitamínov.

 • Pre všetky vekové kategórie
 • Príjemne pleť zvláčňuje a regeneruje
 • Na každodenné nočné a denné použitie
 • Vhodný do mrazu
 • Na suchú i vysoko citlivú pleť

KÚPIŤ

RYOR Výživný krém Exclusive

Citlivá pleť


So suchou pleťou býva často spájaná citlivá pleť. Tá sa prejavuje začervenaním, hrubosťou, svrbením, pálením až napätosťou. Tieto príznaky sa objavujú na rôznych miestach tváre. Pleť je citlivá na dráždivé látky a nedokáže sa im brániť.

Vhodné je pleť čistiť veľmi jemne a produktami na citlivú pleť. Potom aplikovať prípravky na ňu určené. Na citlivú pleť používajte zvlášť šetrné krémy a regeneračné oleje s prírodnými emulziami, ktoré pleť upokoja a vyživia.

Suchá či dehydrovaná pleť

Suchá pleť a dehydrovaná pleť majú podobné prejavy, ale úplne odlišné potreby. Zámena týchto dvoch pojmov vedie k výberu nesprávnej celkovej starostlivosti o pleť, ktorá môže uškodiť. Suchá pleť je typ pleti, s ktorým sa človek už narodí a dehydrovaná pleť je stav kože, ktorý môže byť spôsobený mnohými faktormi.

Suchá a citlivá pleť
Mastná pleť

Aktívne mazové žľazy spôsobujú nadprodukciu kožných lipidov na povrchu pleti a nadmerné mastenie pokožky. Mastná pleť sa prejavuje rozšírenými pórmi a leskom. Nevýhoda mastnej pleti je, že sa často prejavuje výskytom akné, upchávaním pórov a vyrážkami. Tento typ pleti má však aj svoje výhody. Mastnejšia pokožka pomalšie starne a je prirodzene vlhkejšia, čo ju robí elastickejšou a menej náchylnou na tvorbu vrások.

Ako správne čistiť mastnú pleť

Dôležité je udržiavať mastnú pleť čistú a predchádzať tak tvorbe vyrážok a upchávaniu pórov. Mastná pleť má sklony k nedokonalostiam, a preto je do značnej miery odkázaná na pravidelné, dôkladné a hĺbkové čistenie. Pravidelným používaním produktov určených na mastnú pleť je obnovená biologická rovnováha pleti. Rozhodne sa vyhnite kozmetike obsahujúcej oleje, tie totiž pokožku ešte viac premastia.

Ako správne čistiť mastnú pleť
Starostlivosť o mastnú pleť

Starostlivosť o mastnú pleť

Po vyčistení pleti použite na pokožku ľahký hydratačný krém, emulziu či sérum, pretože aj mastná pleť potrebuje výživu a hydratáciu. Na mastnú pleť nie je vhodné používať krémy hutné, mastné a komedogénne. Dvakrát týždenne si doprajte peeling, ktorý na mastnú pleť pôsobí veľmi priaznivo. Pokožku vyčistí, stiahne póry a odstráni odumreté bunky. Venujte svojej pleti aj starostlivosť vo forme výživnej pleťovej masky určenej na mastnú alebo zmiešanú pleť.

Mastná pleť a akné

Spôsob, ktorý by navždy odstránil akné, bohužiaľ, zatiaľ neexistuje. Pupienky možno však udržať pod kontrolou dôkladnou, pravidelnou a správnou starostlivosťou o pleť. Základom sú čisté ruky a nechty. Pozor na zlé mechanické odstraňovanie a vytlačovanie pupienkov. Je tu riziko vzniku jaziev. Na ošetrenie aknóznej pleti používajte prípravky na to určené.

Mastná pleť, akné
Zmiešaná pleť

Zmiešaná pleť sa vyznačuje spravidla kombináciou mastnej pleti s normálnou alebo suchou. Zmiešanú pokožku spoznáte podľa mastnej problematickej T-zóny (čela, nosa, brady) a suchších líc. V T-zóne sa vyskytuje väčšie množstvo mazových žliaz a rozšírené póry. Pokožka okolo nosa býva s čiernymi bodkami a akné. Líca sú náchylné na podráždenie, začervenanie a svrbenie, pokožka v tejto oblasti je suchá. Po umytí vodou môžete pociťovať pnutie pokožky na tvári a môžu sa na nej objavovať šupinky.

Ako správne čistiť zmiešanú pleť

Dá sa povedať, že čistenie zmiešanej pleti je výzva. T-zóna musí byť zbavená mastnoty, aby nedochádzalo k tvorbe čiernych bodiek a pupienkov, zatiaľ čo suché oblasti by mali zostať dostatočne hydratované. Pri zmiešanej pleti je dôležité, aby oblasť T-zóny nebola príliš mastná a lícne oblasti príliš suché. So správnymi kozmetickými prípravkami na zmiešanú pleť dosiahnete dokonalé zjednotenie a hebkú, zdravú pleť.

Ako správne čistiť zmiešanú pleť
Starostlivosť o zmiešanú pleť

Starostlivosť o zmiešanú pleť

Na zmiešanú pleť je lepšie zvoliť špecifické kozmetické prípravky prispôsobené ako suchým oblastiam na tvári, tak aj tým mastnejším. Aplikácia prípravkov určených priamo ma mastnú alebo suchú pleť často spôsobuje zhoršenie stavu pleti. Vhodné je používať prípravky pripravené špeciálne na zmiešanú pleť, ktoré vyrovnajú jej nedokonalosti. Cieľom je obmedzenie lesku a zmatnenie pleti a zároveň poskytnúť dostatočnú hydratáciu a upokojenie oblastiam, kde sa pociťuje pnutie a suchosť.

Tipy pre zmiešanú pleť

Aj zmiešaná pleť môže byť dehydratovaná a trpieť nedostatkom vody. Nezabúdajte ju v prípade potreby hydratovať krémom s ľahkou textúrou. Správne hydratačný produkty dodajú pleti vláčnosť a hebkosť a pôsobia preventívne proti tvorbe vrások. Nie je potrebné nanášať hutné mastné krémy, ktoré následne spôsobujú upchávanie pórov. Nezabúdajte tiež na pravidelný pitný režim, pretože pleť čerpá hydratáciu i zvnútra.

Zmiešaná pleť
Zrelá pleť

S pribúdajúcim vekom sa naša pleť mení a s tým aj starostlivosti o ňu. Správnou a cielenou starostlivosťou môžete proces starnutia pleti spomaliť. Starnutie pleti je individuálna záležitosť, ktoré závisí od vnútorných a vonkajších faktorov. Vnútorný faktor, ako je genetická predispozícia, nemôžeme ovplyvniť, avšak niektoré vonkajšie faktory áno (napr. opaľovanie, strava). Je všeobecne známe, že by každá žena vo veku od 25 rokov mala začať chrániť svoju pleť pred známkami starnutia.

V neskoršom veku pleť stráca objem a pružnosť, stáva sa tenšou, matnejšou a dochádza k tvorbe viditeľných vrások. Pravidelná starostlivosť zrelej pokožke svedčí a včasné používanie správnych kozmetických prípravkov môže vývoj starnutia pokožky oddialiť a vrásky vyhladiť.

Ako správne čistiť zrelú pleť

Samotná starostlivosť bez správneho čistenia zrelej pleti nestačí. Správne čistenie prispieva k jej zdravému vzhľadu. Nie je vhodné používať agresívne čistiace prípravky, ktoré pleť dráždia a vysušujú. Vhodné sú čistiace krémy, gély alebo oleje. K čisteniu pleti patrí aj pravidelný peeling. Ten slúži na odstránenie zrohovatených buniek pokožky. Peeling je vhodný používať jedenkrát týždenne.

Ako správne čistiť zrelú pleť
Starostlivosť o zrelú pleť

Starostlivosť o zrelú pleť

Na dokonale očistenú pleť aplikujeme pred krémom sérum. Sérum má koncentrovanejšiu a väčšinou tekutejšiu textúru, ktorá sa dostáva do hlbších vrstiev pokožky, kde zaisťuje hydratáciu a spevnenie pleti. Sérum sa vstrebáva približne 3 minúty. Výživné denné a nočné krémy na zrelú pleť sú významné pre svoju ochrannú funkciu a tiež dôkladnú hydratáciu pokožky, a to bez ohľadu na typ pleti. Aktívne bojujú s prejavmi starnutia, ako sú vrásky alebo dehydratácia pleti. Dôležitou súčasťou starostlivosti o zrelú pleť sú očné krémy a pleťové masky.

VICHY Liftactiv Collagen Specialist

Vôbec prvýkrát sú peptidy proti starnutiu pleti + vitamín C kombinované s mineralizujúcou termálnou vodou Vichy na korekciu všetkých známok straty kolagénu v pleti.

Tento krém je odporúčaný ženám, ktoré hľadajú mimoriadne účinky proti starnutiu, dokonale zdravú pokožku a majú záujem o prírodné zložky.

KÚPIŤ

VICHY Liftactiv Collagen Specialist

Tip pre zrelú pleť

Pozor na vznik vrások a pigmentových škvŕn spôsobených UV lúčmi. Chráňte svoju pokožku pomocou krémov či mejkapu s ochranou proti slnku.

Zrelá pleť
Mužská pleť starostlivosť

Starostlivosť o pleť už dávno nie je len záležitosťou žien. Dnešní muži túžia vyzerať čo najlepšie a odďaľovať prejavy starnutia. Avšak bez pravidelnej starostlivosti o pleť to nedosiahnu. Používať by mali prípravky určené priamo na mužskú pleť, pretože medzi mužskou a ženskou pokožkou sú významné rozdiely.

Mužská pleť je mastnejšia, hutnejšia, pórovitejšia a pomalšie starne. Faktom je, že pri každodennom holení dochádza k podráždeniu pleti a ľahko sa tak objavujú drobné zápaly a precitlivenosť pokožky.

Ako správne čistiť mužskú pleť

Čistenie pleti by malo byť pravidelným procesom v starostlivosti o pleť mužov. Pravidelné čistenie pokožky je nutnosť a predchádza sa tým tvorbe vyrážok a ďalších nedokonalostí pleti. Samotné umývanie pokožky obyčajným mydlom môže viesť k jej vysušeniu a následnému vzniku nedokonalostí. Vhodné je používať produkty výhradne pre špeciálne potreby mužskej pleti. Peeling je vhodný 1× týždenne na vyhladenie pleti a prevenciu zarastania fúzov po holení.

Ako správne čistiť mužskú pleť
Starostlivosť o mužskú pleť

Starostlivosť o mužskú pleť

V súčasnosti je k dispozícií celé množstvo prípravkov určených špeciálne na mužskú pleť. Svoje produkty si vyberú muži s normálnou, problematickou či citlivou pleťou, ale aj tí, čo bojujú proti vráskam. Krém pre mužov by mal pleť optimálne hydratovať. Hydratačné krémy predchádzajú vysúšaniu a strate pružnosti pleti.

Holenie

Holenie narušuje ochranný kožný film a dráždi pokožku. Fúzy je vhodné holiť vždy v smere ich rastu. V opačnom prípade budú fúzy zarastať a môžu sa tvoriť nevzhľadné pupienky. Chráňte svoju pleť pri holení prípravkami, ktoré pomáhajú sklzu žiletky a chránia pred poranením pokožky. Produkty na holenie by mali plne vyhovovať typu mužskej pleti. Po holení je vhodné použiť hydratačný krém, ktorý sa ľahko vstrebe a zanechá pleť vyživenú.

Holenie
Mužská pleť

Čo ďalej ovplyvňuje zdravý vzhľad pokožky?

 • Strava a pitný režim
 • Spánok
 • Pohyb
 • Celková pohoda


Užite si relax >

Čo ďalej ovplyvňuje zdravý vzhľad pokožky?