Ako sa zbaviť akné?

20 najčastejších otázok o akné

ako sa zbaviť akné, ako na akné, akné

 

 

 

 

Čo je to akné, akné

Čo je to akné?

Akné je jedno z najbežnejších kožných ochorení. Patrí medzi neinfekčné ochorenie. Zvyčajne sa prejaví najvýraznejšie v puberte, a preto sa spája s dospievaním. Môže sa však prvýkrát objaviť aj v dospelosti alebo dokonca u bábätiek. Vplyvov na vznik akné je totiž veľa, vek je len jedným z nich. Ďalšími sú hormonálne zmeny, typy pleti, vplyv prostredia, nevhodná starostlivosť o pleť a ďalšie, ktoré v tomto sprievodcovi vysvetlíme.

A

 

 

 

 

Ako sa akné tvorí?

Akné je výsledok zanietenia a upchatia mazových folikulov, čiže pórov. Presnejšie sú póry malé otvory mazových folikulov v pokožke, cez ktoré prúdi na povrch kožný maz (sebum), produkovaný mazovými žľazami. Kožný maz je potrebný, aby sa pokožka nevysúšala, ale jeho nadbytok sa v póroch začne hromadiť. Navyše naša pokožka potrebuje zhadzovať odumreté kožné bunky – maz ich môže držať na pleti, alebo sa ich tvorí príliš veľa a nestíhajú opadávať. Nánosom buniek a mazu sa vytvorí zátka, ktorá pór upchá a spôsobí zápal. Spočiatku je len mikroskopický, pod kožou, nakoniec sa však objaví ako pupienok.

Ako sa akné tvorí

 

 

 

 

jak na akne
príčiny vzniku akné

Aké sú príčiny vzniku akné?

Pri akné hrá často rolu genetika, rodinný výskyt akné je veľmi častý. Ďalšou príčinou sú hormóny, ktoré začnú najviac vyčíňať počas dospievania, a preto sa v tomto období akné prejavuje najviac. Hormonálna aktivita má vplyv aj mimo pubertu, čo môže odštartovať akné u žien počas tehotenstva alebo menštruácie. Zvýšená hladina androgénov, t. j. mužských hormónov, rozširuje mazové žľazy a tie produkujú viac kožného mazu ako je pre pleť nutné. Nadbytočná mastnota vedie k vzniku akné, preto majú ľudia s mastným typom pleti akné častejšie ako tí so suchou pleťou.

 

 

 

 

jak na akne

Aké sú vonkajšie vplyvy spôsobujúce akné?

Dedičnosť a hormonálne zmeny sú vnútorné faktory, na tvorbu pupienka však môžu prispievať aj vonkajšie vplyvy. Patrí medzi ne napríklad fajčenie, ktoré pleť vystavuje oxidačnému stresu a vedie nielen k rýchlejšiemu starnutiu, ale aj k možnému zapáleniu pórov. Ďalším vplyvom môžu byť niektoré lieky, ako sú antidepresíva alebo steroidy. Veľkým faktorom je aj mechanické dráždenie trením alebo tlakom. Akné sa tak môže tvoriť napríklad tam, kde sa úzke časti oblečenia trú o kožu a zadržiavajú na nej pot, ako napríklad v prípade podprseniek alebo čiapok. Pri škrabaní môžete preniesť baktérie na pleť a spôsobiť zanietenie, preto je dôležité na problematickú pleť siahať iba čistými rukami a neškrabať jednotlivé pupienky.

vplyvy spôsobujúce akné

Aké sú druhy akné?

Akné sa delí podľa typu pupienkov, ktorými sa prejavuje.
Čierne bodky

Čierne bodky (otvorené komedóny)

Keď sa kožný maz nahromadí v póroch, upchá ich a vplyvom vzduchu sčernie, vyzerá ako malá tmavá bodka.

Biele bodky

Biele bodky (uzavreté komedóny)

Upchaté póry, ktoré sú uzavreté vyvýšeným hrboľom, ale nie sú červené.

Pupienky

Pupienky

Vyvýšené a červené hrbolčeky vyplnené hnisom, môžu byť mierne bolestivé. Skrátka to, čo si väčšina ľudí predstaví pod slovom pupienok.

Papuly

Papuly

Malé, jemné hrbolčeky bez hnisu, červené a zapálené.

Cysty

Cysty

Vznikajú pri zápaloch, keď praskne stena folikulu a hnis sa hromadí hlboko pod kožou.

Pustuly

Pustuly

Názov pre zhoršený stav klasického pupienka, keď je väčší a má viac hnisu.

Mierne akné

Mierne akné

Mierne akné (acne comedonica) sa prejavuje čiernymi a bielymi bodkami, občas sa objavia papuly. V prípade tohto typu je pomerne nízke riziko tvorby jaziev.

Středně těžké akné

Stredne ťažké akné

Stredne ťažké akné (acne papulopustulosa) má predovšetkým papuly a pustuly, teda výrazne červenšie, viditeľne zapálené pupienky. Je vhodné používať aj prípravky na zmiernenie jaziev a hyperpigmentácie.

Těžké akné

Ťažké akné

Ťažké akné (acne conglobata) je, keď sa k predchádzajúcemu druhu pridajú ešte cysty, tzv. cystické akné. Tento typ akné je spravidla veľmi bolestivý a necháva hlboké jazvy, preto je dôležité sa pri jeho riešení obrátiť na lekára.

Má jedlo vplyv na tvorbu akné

Má jedlo vplyv na tvorbu akné?

Často sa ukazuje na mliečne výrobky a čokoládu ako na vinníkov, hoci neexistuje presvedčivý výskum o ich vplyve na tvorbu akné. Ak ich však podozrievate, skúste tzv. eliminačnú diétu a vyraďte ich na tri týždne z jedálnička. Potom ich postupne pridávajte späť a sledujte, či sa niečo zmenilo. Môžete tiež svojmu telu dodať viac omega-3 mastných kyselín a zinku, ktorých nedostatok sa môže na zdraví pleti prejaviť. Ďalej napríklad vitamíny A a E a prírodné antioxidanty môžu pleti pomôcť.

Mám akné len v jednej oblasti, znamená to niečo?

Akné sa prejavuje v oblastiach bohatých na mazové folikuly, najčastejšie tvár, horná polovica chrbta a a horná polovica trupu. Je však pravdepodobné, že akné limitované len v určitej oblasti na tele poukazuje na vonkajšie vplyvy.
jak se zbavit akné
Akné na čele

Akné na čele

Akné na čele môže byť spôsobené trením alebo zadržiavaním potu, napríklad čiapkou, helmou alebo ofinou.

Akné na tvářích

Akné na lícach

Akné na lícach sa môže zhoršiť napríklad poťahom na vankúš alebo podopieraním hlavy o líca. Zvlášť ak je vždy jedno líce horšie ako druhé, je vhodné častejšie meniť poťahy na vankúš a strážiť svoje ruky.

Akné ve vlasech

Akné vo vlasoch

Akné vo vlasoch ukazuje na nevhodnú vlasovú kozmetiku, ako sú kondicionéry, masky alebo stylingové prípravky. Pozrite si ich zloženie, či neobsahujú komedogénne látky.

Akné podél linie vlasů

Akné pozdĺž línie vlasov

Akné pozdĺž línie vlasov svedčí skôr o nedostatočnom čistení celej tváre, keď sa z krajov tváre poriadne nezmyjú zvyšky šampónu, stylingových prípravkov či inej kozmetiky.

Akné na bradě

Akné na brade

Akné na brade je spôsobené mnohými faktormi, pretože si bradu často podopierame a dotýka sa jej naše oblečenie, ako sú šály, rúška, zapínanie prilby. U žien sa navyše na brade prejavuje hormonálne akné, zvyčajne pár dní pred začiatkom menštruácie.

Akné na zádech

Akné na chrbte

Akné na chrbte a inde na tele väčšinou súvisí so silnejším potením, prípadne trením spoteného oblečenia o kožu. Skúste voľnejší odev a telovú kozmetiku proti akné (napr. vybrané sprchové gély).

Produkty na lokálne hojenie akné

Môže stres spôsobiť akné?

Stres sám o sebe akné nespôsobuje, ale môže mať vplyv na jeho zhoršenie. Stres narušuje náš metabolizmus a začne v tele reťazovú reakciu, ktorá cez výkyvy hormónov pôsobí na mazové žľazy. Nadmerná mastnota síce môže zhoršiť akné, ale stres ovplyvňuje zdravie pleti aj nepriamo. Môžete napríklad zle spať, stratiť záujem starať sa o pleť alebo si akné zhoršovať škrabaním. Tiež samotný stav pleti môže človeku privodiť stres, takže vplyv akné na psychiku sa nesmie podceňovať.

akné, stres
čo na akné

 

 

Ako sa zbaviť akné, čo na akné

Ako sa zbaviť akné?

Pretože ide o komplexné ochorenie s množstvom príčin, liečba akné nie je taká jednoznačná, ako začať brať nejakú tabletu a hotovo. Sú určité zásady, ktorých sa môžete začať držať pre zdravšiu pleť, a tie nájdete v tomto sprievodcovi. Ak vás trápi otázka, kedy ísť s akné k doktorovi, skúste určiť svoj druh akné a vyskúšať tipy odporúčané tu. Bolestivé a cystické akné by sa však malo s dermatológom riešiť čo najskôr, aby sa predišlo hlbokým jazvám.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Akné je jedno z najčastejších chronických problému s pleťou. Pri starostlivosti o pleť so sklonom k prejavom akné sa musí pristupovať obozretne. Je dôležitá dôkladná hygiena, pravidelné čistenie, zdravá strava a vhodné doplnky stravy

 

 

Pri výbere vhodnej kozmetiky, či už na čistenie alebo líčenie, je vhodné sa poradiť s kozmetičkou či dermatológom, tí Vám pomôžu vybrať vhodnú kozmetiku presne pre váš typ pleti a pre typ akné s ktorým sa stretávate.“

 

 

 

Liečba akné a starostlivosť o pleť

 

 

akné

Ako sa starať o problematickú pleť?

„V rukavičkách“, ako sa hovorí. Zbavte sa mylnej predstavy, že akné je spôsobené špinavou pleťou, zlou hygienou a že treba pleť poriadne čistiť. Problematická pleť je v podstate citlivá, vyžaduje šetrný prístup. Vaším cieľom bude starať sa o pleť tak, aby bola vystavená čo najmenej škodlivým vplyvom, či už z okolia alebo z kozmetiky.

Ako sa starať o problematickú pleť

Čistenie – účinné, ale šetrné

Hojivé aktívne látky – napr. kyselina salicylová

UV ochrana – ochrana pred vznikom jaziev

kozmetika na problematickú pleť, kozmetika na akné

Ako vybrať kozmetiku na problematickú pleť?

Kozmetika na akné je vaša prvá zastávka na ceste za peknou pleťou. Nestačí len kúpiť jeden krém na akné, ale udržiavať celú rutinu prispôsobenú pre tento typ pleti. Vyhľadajte šetrnú kozmetiku na čistenie a doplňte ju o cielenú starostlivosť na akné v podobe séra, tonika alebo krému. Uistite sa, že nemá komedogénne zloženie, tzn. neobsahuje látky s vysokou šancou na upchatie pórov. Zdá sa vám, že všetka kozmetika na akné je zameraná iba na mastnú pleť? Vyberajte aj z kozmetiky označenej pre citlivú pleť, máva hypoalergénne a nekomedogénne zloženie, ktoré môže prispieť aj k hojeniu akné a pleťovej bariéry. Pri voľbe vhodnej kozmetiky sa poraďte s dermatológom alebo kozmetičkou, ktorí Vám poradia vhodnú kozmetiku pre váš typ pleti.

A

 

 

 

 

Ako čistiť problematickú pleť?

Najprv vyberte čistiacu kozmetiku, ktorá v zložení nemá dráždivé surfaktanty, ako sú SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate). Síce vytvoria bohatú penu, ale môžu príliš vysušovať. Vytvorte na pleti kyslé prostredie voľbou čistiacich produktov s nízkym pH (5 – 6). Zdravá pokožka je prirodzene mierne kyslá a toto prostredie sa baktériám spôsobujúcim akné vôbec nepáči.

Ako čistiť problematickú pleť
jak na akné
f

chemický peeling, kyselinový peeling, AHA, BHA

Čo je to chemický peeling a ako pomáha na akné?

Chemický peeling je metóda, pri ktorej sa na pleť aplikujú AHA kyseliny. Tieto látky dokážu urýchliť opadávanie buniek a zabraňovať ich hromadeniu v póroch. Tým prispievajú k znižovaniu tvorby akné a fungujú preventívne. Jedna z najznámejších a najúčinnejších kyselín na akné je kyselina salicylová (beta-hydroxykyselina, BHA). Preniká cez mastnotu dovnútra pórov, otvára uzavreté komedóny a pomáha kontrolovať produkciu mastnoty. Alfa-hydroxykyseliny (AHA) ako kyselina glykolová alebo mliečna fungujú podobne, sú však vhodnejšie pre suchú pleť vďaka schopnosti vstrebávať a udržiavať v pokožke vodu.

d

 

 

 

 

Ako sa zbaviť čiernych bodiek?

Čierne bodky na nose nemusia byť nutne otvorené komedóny, iba obyčajné póry. Ak je bodka skutočne čierna a mierne vystúpená, je to otvorený komedón spôsobený nánosom kožného mazu. Zbavte sa čiernych bodiek pomocou kozmetiky s kyselinou salicylovou, kyselinou glykolovou alebo retinolom. Normálne póry majú skôr svetlý obsah a môžete ich udržiavať opticky menšie aj pomocou spomínaných kyselín, ílových masiek alebo kozmetikou s niacínamidom (vitamín B3).

Ako sa zbaviť čiernych bodiek, čo na čierne bodky, Ako odstrániť čierne bodky
d
f

mastná pleť, Zmiešaná pleť

Čo na mastnú pleť?

Mastnú pleť nie je potrebné „vysušiť“, preto odložte všetku kozmetiku s vysokým obsahom alkoholu. Hoci je na povrchu mastná, neznamená to, že nepotrebuje hydratáciu. Kozmetika s alkoholom a príliš silné čistenie dávajú, naopak, pleti signál, že potrebuje viac mazu. Dôležité teda je dodávať pokožke hydratáciu v ľahkej nemastnej forme, aby mohla obmedzovať tvorbu mazu. Zvoľte toniká alebo séra s kyselinou hyalurónovou, vyberte krémy s ľahšou gélovou konzistenciou a nezaťažujte pleť hutným maskami.

Má akné pouze mastná pleť

Má akné iba mastná pleť?

Nie! Suchá pleť môže pomalšie zhadzovať odumreté bunky, čím sa hromadia v póroch a upchávajú ich. Najčastejšie tak dôjde k vzniku uzavretých komedónov, na ktoré výborne pôsobia kyselina glykolová alebo kyselina mliečna.

Yves Rocher Antioxidačné obnovujúce sérum 30 ml

Môžete mať za 3 dni v pondelok 23. 9.
Akcia: 2+1 ZADARMO

La Roche-Posay Effaclar Sérum proti nedokonalostiam pleti a stopám po akné 30 ml

Môžete mať za 3 dni v pondelok 23. 9.
Akcia: 25% zľava pri nákupe dvoch vybraných produktov La roche Posay

La Roche-Posay Effaclar Sérum proti nedokonalostiam pleti a stopám po akné 30 ml

Môžete mať za 3 dni v pondelok 23. 9.
Akcia: 25% zľava pri nákupe dvoch vybraných produktov La roche Posay
Bioderma Sébium Night Peel jemný chemický peeling 40 ml

Bioderma Sébium Night Peel jemný chemický peeling 40 ml

Môžete mať za 3 dni v pondelok 23. 9.
e

 

 

 

 

Ako na jazvy po akné?

Aby toho nebolo málo, po zahojení pupienkov zvyčajne zostanú fľaky. Pigmentácia a jazvy po akné sa riešia rovnako – pomocou chemického peelingu s hydroxykyse­linami, kozmetikou s niacínamidom, retinolom alebo vitamínom C. Najdôležitejšie na zosvetlenie pigmentových škvŕn je však ochrana pred slnečným žiarením, teda opaľovací krém. Nová koža na zahojenom pupienku na slnku totiž veľmi rýchlo tmavne, preto je dôležité používať ochranný faktor aspoň SPF 15, v lete SPF 30 – 50. Chemický peeling a retinol navyše zvyšujú fotosenzitivitu, opaľovací krém je teda pri ich používaní nevyhnutný.

jazvy po akné, Hyperpigmentácia
d

 

 

 

 

 hormonálne akné

Ako na hormonálne akné?

Hormonálne akné sa prejavuje značným zhoršením (najčastejšie na brade) počas hormonálnej aktivity v tele, predovšetkým u žien. Mužom sa po puberte hormóny časom stabilizujú, ženám sa však môže spustiť akné v tehotenstve, pred menštruáciou a na začiatku menopauzy. V tehotenstve dochádza k veľkým výkyvom v hladine hormónov, preto často vyvolá akné aj u žien, ktoré sa s ním predtým nestretli. Poraďte sa so svojím lekárom, čo môžete s akné robiť a či je vaša kozmetika počas tehotenstva alebo dojčenia bezpečná.

 

akné

Ako riešiť novorodenecké akné?

Niektoré deti si môžu zažiť akné ešte pred pubertou ako novorodenci alebo batoľatá. Malo by zmiznúť po niekoľkých týždňoch až mesiacoch, nie je potrebné ho špeciálne liečiť. Môžete predísť jeho zhoršeniu používaním jemnej detskej kozmetiky zvlášť pri kúpaní. Prípadne sa poraďte s lekárom, ale určite na dieťatko nepoužívajte kozmetiku pre dospelých, ale kozmetiku určenú priamo pre nich.

Ako riešiť novorodenecké akné
akné

líčenie s akné, makeup, dekoratívna kozmetika

Ako sa líčiť pri problémoch s akné?

Liečba akné je dlhý proces. Aby ste pomohli svojmu sebavedomiu, môžete pupienky zakryť mejkapom. Rozhodne neplatí známa kritika, že líčenie akné automaticky zhoršuje a na problematickú pleť by sa nikdy nemalo nanášať. Stačí vybrať kvalitné líčidlá bez olejov a komedogénnych látok. Nanášajte mejkap či korektor v tenkých vrstvách a pridávajte iba na miesta, kde je to potrebné, nie jednu hrubú vrstvu na celú tvár. Nezabudnite sa večer dôkladne odlíčiť, aby nedošlo k zapáleniu pokožky.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.