Tejpovanie zápästia: na čo pomáha a ako správne tejpovať

Tejpovanie zápästia je technika široko používaná pri liečbe a prevencii problémov so zápästím. Táto metóda je obľúbená u športovcov aj u ľudí pracujúcich na počítači, ktorí majú syndróm karpálneho tunela. Aké sú pravidlá používania tejpovacích pások a ako pomáhajú k rýchlejšiemu uzdraveniu alebo k zmierneniu bolesti?

 

Obsah

  1. Problémy so zápästím a tejping
  2. Prínosy tejpovania zápästia
  3. Typy tejpovacích pások
  4. Techniky tejpovania zápästia
  5. Zásady správneho tejpovania zápästia
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka
pilulka

Problémy so zápästím a tejping

Problémy so zápästím sú v populácii veľmi časté. Môžu byť spôsobené viacerými faktormi. Okrem akútnych poranení zápästia, spôsobených napríklad športom alebo pádom, je častým moderným problémom dlhodobo zlá poloha ruky pri práci na počítači alebo inej manuálnej práci, ktorá môže viesť k preťaženiu alebo vzniku karpálneho tunela.

Tieto akútne a chronické problémy so zápästím môžu viesť k bolestiam, obmedzenej pohyblivosti zápästia a poškodeniu svalov a šliach ruky. Tieto problémy môžu mať výrazný vplyv na každodenný život a prácu.

Prínosy tejpovania zápästia

Vďaka svojej schopnosti podporovať správne držanie ruky a rovnomernejšie rozložiť záťaž je tejpovanie účinným riešením mnohých problémov so zápästím. Táto metóda sa používa aj u ľudí trpiacich chronickou bolesťou zápästia alebo u tých, ktorí sa zotavujú z akútneho zranenia. 

Medzi hlavné účely tejpovania zápästia preto patria:

 

  • podpora a stabilizácia zápästného kĺbu
  • úľava od bolesti zápästia
  • pomoc pri rýchlejšom hojení poškodených svalov a šliach na ruke
  • prevencia úrazov pri športoch, ako je tenis, volejbal, hádzaná alebo vzpieranie

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Tejpovanie zápästia je metóda, ktorá poskytuje podporu, stabilizáciu a úľavu od bolesti zápästia. Používa sa pri stavoch, ako je vyvrtnutie, syndróm karpálneho tunela alebo pri nadmernom zaťažení zápästia. Okrem toho môže tejpovanie podporiť rehabilitáciu po zranení, napríklad pri natiahnutí šliach alebo zápale šliach.

Tejpovanie by nemalo obmedzovať pohyb, iba ho stabilizovať, a tak poskytovať podporu a stimuláciu krvného obehu. Ak máte problémy so zápästím, môžete sa obrátiť na fyzioterapeuta alebo osobu vyškolenú v kineziotapingu.“

Typy tejpovacíh pások

Existuje niekoľko typov pások, z ktorých každá má iné vlastnosti a použitie. Kineziologická páska je elastická a samolepiaca, umožňuje pohyb, zatiaľ čo tuhá páska poskytuje väčšiu oporu a stabilitu. Na zápästie sa však zvyčajne používa prvý typ.

 

Môže vás zaujímať aj:

Techniky tejpovania zápästia

Existuje niekoľko techník tejpovania zápästia, ktoré sa vyberajú na základe konkrétnych potrieb a odbornej diagnózy. V ideálnom prípade by sme prvé tejpovanie mali konzultovať s fyzioterapeutom, ktorý nás môže naučiť správny postup pre náš konkrétny stav. 

Uvádzame niektoré najčastejšie používané metódy:

 

  • Štandardná „I“ páska: Táto technika zahŕňa použitie dvoch kratších „I“ pások, ktoré sa aplikujú okolo zápästia najprv zdola a potom zhora. Tým sa zabezpečí základné spevnenie a podpora. Táto metóda je vhodná pri väčšine bežných problémov so zápästím.
  • Inhibičný tejping: Používa sa na uvoľnenie napätia vo svaloch a zníženie bolesti. Tento typ tejpovania je obzvlášť užitočný pri liečbe syndrómu karpálneho tunela.
  • Korekcia L väzov: Zameriava sa na podporu väzov v zápästí a je užitočná pri vážnych zraneniach alebo pre športovcov, ktorí potrebujú zvýšenú podporu.

Zásady správneho tejpovania zápästia

Nech už používate akúkoľvek techniku, je dôležité dodržiavať všeobecné zásady tejpovania zápästia:

  1. Pripravte si elastický tejp a ostré nožnice.
  2. Pred samotným tejpovaním je potrebné dôkladne si umyť a osušiť zápästia. Nemal by na ňom byť žiadny krém, mastnota ani pot. Na odmastenie pokožky možno použiť prípravok na báze alkoholu.
  3. V prípade chlpatých zápästí možno zvážiť aj oholenie, aby páska dobre priľnula.
  4. Akúkoľvek techniku zvolíte, vždy platí, že obviazané zápästie by malo byť fixované, ale stále dobre pohyblivé.
  5. Tejp nesmie nijako obmedzovať prúdenie krvi
  6. V prípade nepríjemných pocitov, brnenia alebo bolesti sa tejp okamžite odstráni.
  7. Jedna aplikácia tejpu na zápästie sa odporúča na obdobie maximálne 3 až 5 dní. Potom tejp odlepte, očistite pokožku a nechajte ju odpočívať.
     

Správna aplikácia zabezpečí maximálnu podporu a zároveň umožní prirodzený rozsah pohybu. Pri prvej aplikácii navštívte fyzioterapeuta, ktorý vám vyberie metódu šitú na mieru.

Záver

Tejp na zápästie je účinný nástroj na podporu a ochranu zápästia v rôznych situáciách. Či už ide o prevenciu zranení, liečbu existujúcich problémov alebo podporu počas športových aktivít, správna technika tejpovania môže priniesť výraznú úľavu od bolesti a zlepšenie funkčnosti. Je však dôležité poradiť sa s odborníkom, aby sa zabezpečila správna aplikácia.
 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0894113016300266

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0894113020300417

https://edisci­plinas.usp.br/plu­ginfile.php/4685304­/mod_folder/con­tent/0/bandagen­s%20%20rev%20-%20Kalron%202013­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.