Proteiny

Čo je proteín?

Proteíny, čiže bielkoviny, tvoria v ľudskom tele základný stavebný kameň, ktorý nájdeme prakticky v každej našej bunke. Skladajú sa z aminokyselín. Náš organizmus si však bielkoviny nedokáže ukladať do zásoby, a preto je nutné ich neustále dopĺňanie najmä u športovcov, ktorí majú zvýšený výdaj pri športovej záťaži. Príjem kvalitnej bielkoviny je tak úplne zásadný pre obnovu a tvorbu novej svalovej hmoty, výživu tkanív a celkovú regeneráciu po fyzickej námahe.

syrovátkový protein

Koľko bielkovín potrebujem?

Pri doplňovaní bielkovín je nutné zohľadniť vašu fyzickú aktivitu, fázu tréningu a v neposlednom rade nezabudnúť ani na počítanie bielkovín, ktoré prijmete z bežnej dennej stravy. Pokiaľ ste vo fáze intenzívneho tréningu, je vhodné začať s proteínovými výživovými doplnkami. Všeobecne odporúčaný príjem u športovcov sa pohybuje medzi 2 – 3 gramami bielkoviny na kilogram telesnej hmotnosti.

Kedy je najlepší čas na proteín?

V podstate kedykoľvek počas dňa. Ráno a dopoludnia je vhodný rýchlo stráviteľný srvátkový proteín, najlepšie v kombinácii s jedlom. Pred tréningom sú, naopak, žiaduce bielkoviny s pomalým trávením, po tréningu stavte na kombináciu rýchlo a pomaly sa tráviaceho proteínu pre pozitívnu dusíkovú rovnováhu. Pred spaním zvoľte tzv. nočný proteín – micelárny kazeín, ktorý sa do tela vstrebáva postupne až 8 hodín.

Bílkoviny
nejlepší protein

S čím miešať proteín?

Tekutina, v ktorej sa proteín najrýchlejšie vstrebáva do organizmu, je voda. Ideálne je túto kombináciu použiť najmä hneď po tréningu, keď je rýchla vstrebateľnosť veľmi žiaduca. Naopak, pomalšie sa vstrebáva v kombinácii s mliekom. Vhodné využitie je najmä ako náhrada niektorého jedla počas dňa. Ďalšou možnosťou na spestrenie chuti je zmiešanie s mandľovým mliekom. Chutné jedlá a nápoje získate, keď proteín pridáte napr. do svojej obľúbenej ovsenej kaše, palaciniek, smoothie alebo tvarohu.

Ako spoznám, ktorý proteín si mám vziať?

Dôležité je mať stanovený svoj fitnes cieľ a odpovedať si na niekoľko otázok. Chcem naberať svalovú hmotu? Alebo len zredukovať tukové zásoby? To všetko zohráva podstatnú úlohu pri správnom výbere. Nech už si nakoniec vyberiete akýkoľvek proteín, tak sa vždy nezabudnite riadiť presnými inštrukciami na dávkovanie, ktoré uvádza výrobca na obale.
Proteíny delíme na nasledujúce druhy:

  • Živočíšne (tzv. plnohodnotné): Obsahujú vyšší podiel esenciálnych aminokyselín, ktorých negatívom je často vyššie množstvo choresterolu a tuku.
  • Rastlinné (tzv. neplnohodnotné): Sú, naopak, nízkotučné a zároveň fungujú ako bohatý zdroj vlákniny a ďalších prospešných rastlinných látok. Neobsahujú však všetky dôležité aminokyseliny.

Proteínové koncentráty sú tzv. plnohodnotne „čisté“ a sú používané ako výživový doplnok k prirodzeným zdrojom bielkovín. Ich najväčšou výhodou je jednoduchá a rýchla príprava. Obsahujú minimálne množstvo tukov, sacharidov a cholesterolu.

whey protein

Medzi športovcami najobľúbenejším proteínom na rast svalovej hmoty je jednoznačne srvátkový proteínový koncentrát (Whey Protein Concentrate). Ten obsahuje spravidla od 60 % – 80 % proteínu a ďalej sa ešte delí podľa druhu výroby. Je vhodný, ako pre začínajúcich športovcov, tak aj pre kulturistov v objemovej fáze. Má malý podiel umelých sladidiel a je vhodný nielen po fyzickej záťaži, ale aj kedykoľvek počas dňa. Navyše sa vyznačuje dobrou chuťou. Ďalším vhodným proteínom do objemovej a udržiavacej fázy je Cross Flow Micromikrofil­tration. Tento srvátkový koncentrát je vyrobený nechemickou metódou, ktorá umožňuje zachovať vysokú biologickú hodnotu výstupnej suroviny.

protein na hubnutí

Ak ste vo fáze redukčnej diéty alebo si len chcete vyrysovať svaly, je ideálne zvoliť srvátkový proteínový izolát. Jeho obsah proteínu sa pohybuje medzi 75 % – 90 % a navyše má menší obsah tuku, rýchlo sa vstrebáva, a preto je vhodný hlavne po tréningu. Ďalším proteínom na chudnutie je srvátkový proteínový hydrolyzát. Obsah proteínu sa v jeho prípade pohybuje od 70 % – 90 %. Neobsahuje žiadne cukry a ide o najrýchlejšie vstrebateľný proteín. Vhodný je opäť hlavne po tréningu. Vďaka absencii cukrov a, naopak, značnému množstvu umelých sladidiel nie je jeho chuť úplne ideálna.

 Noční proteiny

Za tzv. „nočný proteín“ je považovaný micelárny kazeín. Zabraňuje katabolizácii svalov, ku ktorej dochádza cez noc, keď telo neprijíma žiadne živiny. Ide o proteínový doplnok získaný z mlieka, ktorý do organizmu postupne uvoľňuje bielkoviny až 8 hodín, a preto sa odporúča užívať hlavne pred spaním.

vegan protein

Pre vegánov aj vegetariánov je na trhu niekoľko proteínových alternatív rastlinného pôvodu. Obľúbený a cenovo dostupný je sójový proteín, ktorý si môžete dať pred aj po tréningu. Z dlhodobého hľadiska však nie je vhodný pre mužov. Kvôli obsahu estrogénu, pri ktorom hrozí riziko vzniku gynekomastie (zväčšenie prsných žliaz u mužov). Ďalšou alternatívou je konopný proteín, ktorý má strednú dobu stráviteľnosti a po konzultácii s lekárom ho môžu užívať deti aj dojčiace ženy. Ak ste vo fáze naberania svalovej hmoty alebo aj v redukčnej diéte vyskúšajte ryžový proteín, ktorý je bez cholesterolu, tuku a cukru. Okrem iného je aj hypoalergénny, takže v prípade neho nehrozí podráždenie žalúdka. Posledný, dobre stráviteľný proteín je hrachový proteín zo žltého hrachu. Ten obsahuje 60 % – 80 % bielkovín a je ideálny bezprostredne hneď po tréningu.

svaly

 

Autor článku

Samuel Černý

Záujem o témy ohľadom zdravia sa ma držia už od strednej školy. Na univerzite som sa začal venovať aj písaniu článkov a obe činnosti spájam dohromady už 4 roky. Okrem práce rád trávim čas v prírode alebo chodím s kamarátmi na stenu.

Všetky články od autora