Ryžové proteíny (11 produktov)
K budovaniu a rysovaniu svalov nestačí len tvrdá drina a kvalitný tréning, nesmieme zabúdať na dostatočnú dávku bielkovín, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou všetkých organizmov a bez nich by naše úsilie nemalo žiadaný efekt. Proteínové nápoje, …
K budovaniu a rysovaniu svalov nestačí len tvrdá drina a kvalitný tréning, nesmieme zabúdať na dostatočnú dávku bielkovín, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou všetkých organizmov a bez nich by naše úsilie nemalo žiadaný efekt. Proteínové nápoje, koktaily, tyčinky, kaše a ďalšie doplnky podporujú budovanie a rast svalov a ich regeneráciu. Nájdete ich v sekcii športová výživa. Proteínové nápoje nepoužívame ale len pred alebo po cvičení na budovanie a udržiavanie svalovej hmoty, ale aj pri diétach, kedy prijímame málo bielkovín (zdroj esenciálnych aminokyselín) z bežnej stravy do tela. Naše telo nevie bielkoviny samo vytvárať a ukladať ako napríklad tuky, prijímame ich len z bežnej potravy a to vo forme živočíšnej a rastlinnej. Medzi zdroje živočíšnych bielkovín patrí mäso, vajcia a mliečne výrobky, medzi zdroje rastlinných bielkovín radíme hlavne strukoviny, obilniny, orechy a semená.
Výhody živočíšnych zdrojov bielkovín:
- Vysoký obsah bielkovín
- Všetky obsahujú esenciálne aminokyseliny
- Najvyššie využiteľné zdroje bielkovín pre človeka sú vajcia a mlieko
Nevýhody živočíšnych zdrojov bielkovín:
- Vysoký obsah tukov
- Nižší obsah esenciálnych mastných kyselín
- Pomalšia stráviteľnosť → hnilobné procesy v tele (riziko nádorových ochorení)
- Neobsahujú vlákninu
- Intolerancia laktózy
Výhody rastlinných zdrojov bielkovín:
- Bez zlého cholesterolu
- Zdroj esenciálnych mastných kyselín, vitamínov, minerálov, enzýmov a vlákniny
- Prevencia vzniku nádorových ochorení
- Lepšie ceny
Čo sú ryžové proteíny?
Ryžové proteíny sa radia medzi rastlinné proteíny a predstavujú kvalitný príjem bielkovín pre vegetariánov, vegánov, celiatikov a alergikov. Ide o plnohodnotnú náhradu bielkovín živočíšneho pôvodu (srvátkových proteínov) získavaných izoláciou bielkovín z bielej alebo hnedej ryže. Tento proteín je dobre stráviteľný s nízkym obsahom sacharidov. Je vhodný na užívanie pri naberaní svalovej hmoty, pri redukčných diétach k ochrane svalov alebo pre jedincov s intoleranciou na laktózu. Neobsahuje tuky ani cukry, je hypoalergénny a obsahuje prirodzené množstvo vlákniny, vitamínu B a E. Okrem toho môžeme ryžové proteíny využívať aj pri pečení alebo pridávať do smoothie. Ďalšou alternatívou medzi vegan proteínmi môžu byť konopné proteíny, sójové proteíny a hrachové proteíny.
Výhody ryžového proteínu:
- Vysoký obsah antioxidantov
- Hypoalergénny (bez lepku)
- Obsah vitamínov B a E a vlákniny
- Nedráždi žalúdok
- Dobrá biologická využiteľnosť
Nevýhody ryžového proteínu:
- Horšia chuť než u srvátkových proteínov
- Vyššia cena
- Neobsahuje kompletné spektrum aminokyselín
Ako užívať a dávkovať ryžový proteín?
Pre dostatočnú regeneráciu a rast svalovej hmoty je odporúčaná denná dávka ryžového proteínu okolo 1 - 1,5 g na kilogram telesnej hmotnosti ako dostatočný príjem. Aktívny športovci užívajú ryžový proteín v kombinácii s hrachovými proteínom pre kvalitnú regeneráciu a rast svalovej hmoty. Oba tieto proteíny je možné užívať pred tréningom aj tesne pred spaním. Určiť všeobecne presné dávkovanie proteínov nemožno. Musíme prihliadať k niekoľkým faktorom, ako je váha, vek, diéta a športová aktivita, ak sme rekreačným alebo silovým / vytrvalostným športovcom. Prihliadnuť musíme tiež na množstvo prijatých bielkovín v bežnej strave, nezabúdajte na hydratáciu a či ide o tréningové alebo netréningové dni. Hlavným kľúčom k účinnosti všetkých proteínov je načasovanie, rozdeľte si dávkovanie bielkovín na pravidelný príjem počas celého dňa.
Zákazníci hodnotia najlepšie rady BrainMax. Najlepšie hodnoteným výrobkom je BrainMax Vegan protein jahoda 1000 g.