Otázka z 1. 12. 2023

Nedostatočný účinok clotrimazolu a Femigelu, časté močenie - aké ďalšie lieky alebo opatrenia mi môžete odporučiť pred návštevou gynekologičky?

Choroby a príznakyZdravie a prevencia
Používam klotrimazol už týždeň, ale nevidím žiadne zlepšenie. Môj lekár je momentálne mimo pracovnú dobu. Včera v noci som tiež vyskúšala Femigel. Často chodím močiť, aj keď príliš nepijem. Môžete mi poradiť, aké iné lieky alebo metódy by som sa mohla skúsiť, aby som sa cítila lepšie, kým nebudem môcť navštíviť svojho gynekológa? Ďakujem.
Na otázku odpovedá:

Mgr. Dominika Zourková

Dobrý deň,

podľa spomínaných problémov nedokážem určiť či za pôvod ťažkostí je zodpovedná vaginálna alebo bakteriálna mykóza. Rozlíšenie medzi vaginálnou mykózou a bakteriálnou znamená kľúčový rozdiel v správnom diagnostikovaní a liečbe. Tieto dve ochorenia majú odlišné príčiny a vyžadujú špecifický prístup.

Bakteriálna mykóza: Príčinou sú baktérie. Prejavuje sa vodnatým, mliečnym, bielym alebo šedým lepkavým výtokom, ktorý nesie charakteristický zápach po rybách. Prekvapivo však pálenie a svrbenie väčšinou nie sú prítomné. Konzultácia s lekárom je nevyhnutná.

Mykotická mykóza: Pôvodcom sú kvasinky. Prejavuje sa lokálnym začervenaním, hustým, tvarohovitým (hrudkovitým) bielym výtokom, ktorý však nie je sprevádzaný pálením, svrbením ani rybím zápachom.

V prípade vaginálnej mykózy sú najčastejšie používané antimykotiká s účinnou látkou klotrimazol, ekonazol a nystatín. Konkrétne sa jedná napr. o prípravky známe pod obchodným názvom ako Globulus cum natrio tetraborico, Rosalgin a Ginexid. Pokiaľ preferujete prípravky prírodného pôvodu, je vhodný napr. Femigel. Ďalšou možnosťou je tiež zvýšenie kyslosti prostredia buď pomocou canesbance, lactofeel alebo lactobacilov (Fermalac, Gynimun, Idelyn). Doplnením laktobacilov podporíte zvýšenie kyslosti prostredia a tým vrátite pošvové pH do pôvodného stavu. Ich rast podporíte prebiotikami, ktoré sa často nachádzajú už súčasťou liekov.

Pokiaľ však príznaky pretrvávajú alebo sa opakujú, je dôležité konzultovať problém so svojím gynekológom. Lekár môže predpísať silnejšie lieky. Tiež je možné u lekára vykonať ďalšie testy na určenie presnej príčiny, aby mohol byť liečený priamo spúšťač. V prípade samoliečenia sa v dávkovaní konkrétnych prípravkov poraďte s lekárnikom.

Prajem pekný deň,

Zourková

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyChoroby a príznakyZdravie a prevenciaBolesťDoplnky stravyŽenské zdravieVitamíny a minerályKožaZažívanieLiekové interakcieDetiInfekciaAlergiaVýživaTehotenstvoDuševné zdravieDermokozmetikaBylinkyStarostlivosť o teloImunitaPohybový systémOči a ušiIntímne problémyProbiotikáÚsta a zubyVzťahy a sexMagnesiumNervový systémAntikoncepciaDýchacia sústavaKĺbyMočové cestyChrípka a prechladnutieCholesterol a krvný tlakŽily a cievyVitamín DKašeľStarostlivosť o pleťMužské zdravieHomeopatiaDojčenieErekciaAntibiotikáVlasy a nechtyMenštruáciaLaktobacilyBolesť v krkuKontraindikácieChudnutieDetoxikaceRegeneráciaSpánokDetské chorobyEkzémPrvá pomocVitamín CVaginálna infekciaReceptyOmega 3-6-9SuperpotravinyNespavosťKŕčové žilyMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaIntímna hygienaHorúčka, zvýšená teplotaKoronavírusSvalyRiedenie krviNadúvanieDezinfekciaDiabetesNádchaDetská výživaCestovanie a výletyZápchaOparOpaľovanieDomácnosťPestrecObehový systémNáplastiInkontinenciaDopyt na lekárneAlkoholKozmetika pre mužovŠportVegáni a vegetariániPrírodná kozmetika

Podobné otázky

Najnovšie otázky

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.