Leidenská mutácia je vrodené ochorenie spojené s vyššou zrážanlivosti krvi – trombofíliou. Ide o mutáciu génu pre zrážavý faktor V. Jedná sa o najbežnejšiu formu dedičnej trombofílie. Osoby s touto mutáciou majú zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín, najmä hlbokých žilových trombóz (DVT) a pľúcnych embólií.
Leidenská mutácia bola prvýkrát identifikovaná v roku 1994 v meste Leiden v Holandsku, odkiaľ tiež dostala svoje meno.
Leidenská mutácia je pomerne častá genetická abnormalita, najmä v európskych populáciách. Odhaduje sa, že 3–8% ľudí s európskym pôvodom sú nosičmi tejto mutácie. Miera výskytu však môže byť v rôznych populáciách veľmi odlišná. V skupinách s nízkym rizikom trombózy, ako sú napríklad Aziati, je výskyt Leidenskej mutácie oveľa nižší .
Dôležité je poznamenať, že nie u všetkých osôb s Leidenskou mutáciou sa objaví vznik krvných zrazenín. Existujú ďalšie genetické a životné faktory, ktoré môžu výrazne ovplyvniť riziko vzniku trombózy.
Príčinou Leidenovej mutácie je vrodená porucha krvného zrážkového systému. Je to zvýšená aktivita tohto systému, a tým vzniká riziko vzniku krvných zrazenín spôsobujúcich upchnutie ciev. Leidenská mutácia sa prenáša z generácie na generáciu. Rozlišujeme:
Nebezpečenstvo Leidenskej mutácie spočíva v tom, že sa prakticky neprejavuje. Prvým príznakom je vznikajúca krvná zrazenina, ktorá sa prejavuje bolesťou končatín a opuchom. Riziko vzniká, ak by sa trubka odtrhla a odcestovala do ciev zásobujúcich jednotlivé orgány. To spôsobuje komplikácie ako hlboká cievna trombóza, pľúcna embolia alebo cievny mozgový záchvat. Hlavnými faktormi, ktoré zvyšujú riziko vzniku zrazenín u osôb s Leidenskou mutáciou, zahŕňajú tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie, fajčenie, chirurgické zákroky a dlhodobú imobilizáciu.
Je dôležité konzultovať s lekárom ohľadom osobného rizika a vhodných opatrení na jeho zníženie.
Osobitná pozornosť sa musí venovať Leidenskej mutácii počas tehotenstva. Vzhľadom na hormonálne zmeny je riziko vzniku krvnej zrazeniny oveľa vyššie, a taktiež sú vystavené vyššiemu riziku potratov alebo iných komplikácií, ako je vysoký krvný tlak alebo preeklampsia. Pacientky s Leidenskou mutáciou sú počas tehotenstva sledované lekárom a podľa typu mutácie sa následne rozhodne, kedy sa preventívne použijú lieky na riedenie krvi.
Na potvrdenie prítomnosti Leidenskej mutácie je možné vykonať genetické testovanie. Bežne sa na to využíva metóda polymerázovej reťazovej reakcie (PCR). Vzorkou pre test môže byť krv alebo iný typ tkaniva. Testovanie môže byť odporučené osobám, ktoré mali nevysvetlené epizódy krvných zrazenín alebo u tých, ktorí majú rodinnú anamnézu Leidenskej mutácie.
Zo zdravotného poistenia je test hradený iba u osôb so žiadankou od lekára, pokiaľ je vyšetrenie indikované.
Liečba Leidenskej mutácie nie je možná. Môžeme iba predchádzať vzniku trombózy u indikovaných osôb so zvýšeným rizikom, ako je vek, tehotenstvo alebo ak už niekedy ku krvnej zrazenine došlo. K tomu sa využívajú lieky na riedenie krvi:
Prevencia pri Leidenskej mutácii je veľmi dôležitá, ale nie vždy je možná, pretože Leidenská mutácia sa sama o sebe nemusí pomerne dlho prejaviť a jej nositelia o nej vôbec nevedia. Tu uvádzame niekoľko odporúčaní pred vznikom trombózy:
Niektorým osobám s vysokým rizikom trombózy môže byť odporučené krátkodobé užívanie antikoagulantov v situáciách, keď je riziko trombózy zvýšené, napríklad po chirurgickom zákroku alebo počas tehotenstva.
Leidenská mutácia je dôležitým genetickým faktorom prispievajúcim k trombofílii. Hoci nesie zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín, u mnohých nosičov k tomu nikdy nedôjde. Výskum v oblasti Leidenskej mutácie pokračuje s cieľom lepšie porozumieť rizikovým faktorom, optimalizovať liečebné stratégie a rozvíjať nové metódy prevencie.
https://www.mayoclinic.org/
https://rarediseases.info.nih.gov/
https://www.gennet.cz/trombofilni-mutácie
„Leidenská mutácia je vrozené ochorenie, ktoré spôsobuje zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín. Táto mutácia sama o sebe spôsobuje problémy len veľmi zriedkavo, ale môže spôsobiť problémy v kombinácii s ďalšími rizikovými faktormi, ako je fajčenie a užívanie hormonálnych antikoncepcií.
Zvýšená pozornosť sa musí venovať tehotným ženám, ktoré sú sledované v hematologickom oddelení a v závislosti od typu mutácie, či ide o heterozygotnú alebo homozygotnú, sa rozhodne o liečbe a následnej preventívnej podaní liekov na riedenie krvi.“
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.