Dvojité videnie: príčiny, liečba a prevencia

Dvojité videnie (diplopia) je zdravotný stav, pri ktorom človek vidí dva obrazy jedného objektu. Tento jav môže byť dočasný alebo trvalý a môže mať rôzne príčiny, od relatívne neškodných až po vážne zdravotné problémy. V tomto článku sa budeme zaoberať možnými príčinami dvojitého videnia, rôznymi typmi dvojitého videnia a dostupnými možnosťami liečby a prevencie.

Dvojité videnie

  1. Príčiny dvojitého videnia
  2. Typy dvojitého videnia
  3. Príznaky dvojitého videnia
  4. Diagnostika dvojitého videnia
  5. Liečba dvojitého videnia
  6. Prevencia dvojitého videnia
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Príčiny dvojitého videnia

Príčiny dvojitého videnia môžu byť rôzne. Patria medzi ne dočasné faktory, ako je únava žmurkanie po dlhom sledovaní obrazovky, ale aj rôzne zdravotné stavy. Medzi možné príčiny patria:
 

  • neurologické poruchy (napríklad skleróza multiplex alebo mozgová príhoda)
  • poranenie alebo ochorenie očných svalov
  • poškodenie nervov, ktoré ovládajú očné svaly
  • problém so šošovkou, rohovkou alebo sietnicou
  • poranenie hlavy
  • diabetes a iné systémové ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť nervy alebo svaly potrebné na správne fungovanie očí

Typy dvojitého videnia

Dvojité videnie možno rozdeliť na niekoľko typov v závislosti od jeho príčiny a charakteristík. Medzi hlavné typy patria:

Monokulárna diplopia

Dvojité videnie na jedno oko, ktoré sa nestratí, keď je druhé oko zakryté.

Binokulárna diplopia

Dvojité videnie sa vyskytuje len vtedy, keď sa používajú obe oči, a mizne, keď je jedno oko zakryté.

Fyziologická diplopia

Dočasná forma dvojitého videnia, ktorá sa môže objaviť pri extrémnej únave alebo strese.

Patologická diplopia

Dvojité videnie spôsobené zdravotným problémom, ako je škúlenie, neurologická porucha alebo úraz oka.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Niektorí ľudia dokážu vedome posúvať oči od seba a k sebe alebo vedome rozmazávať obraz, ktorý vidia. Zvyčajne je možné vidieť dva obrazy pri súčasnom sledovaní vzdialeného a blízkeho objektu (napr. položenie prsta pred tvár v zornom poli a súčasné čítanie textu na obrazovke počítača). V tomto prípade nie je dvojité videnie nebezpečné ani škodlivé, naopak, pre niektorých môže byť zábavné.

Príznaky dvojitého videnia

Sprievodné príznaky dvojitého videnia sa môžu líšiť v závislosti od jeho typu a príčiny. Okrem samotného videnia dvojitých obrazov teda môže zahŕňať:
 

  • bolesť očí alebo bolesť hlavy
  • Zmeny vo vnímaní hĺbky a priestoru
  • Problémy s rovnováhou a koordináciou
  • Nejasné videnie alebo zhoršené videnie na jedno oko
  • Náhle alebo postupné zhoršovanie videnia

Diagnostika dvojitého videnia

Diagnostika dvojitého videnia zahŕňa komplexné vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať vyšetrenie zraku, vyšetrenie očného pozadia a v prípade potreby aj neurologické vyšetrenie. Lekár si môže vyžiadať aj zobrazovacie vyšetrenia (CT, MRI) na zistenie prípadných abnormalít v oblasti mozgu alebo očí.

Dôležitým krokom pri diagnostike je určenie, či je dvojité videnie monokulárne alebo binokulárne, čo môže pomôcť určiť príčinu problému.

Liečba dvojitého videnia

Liečba dvojitého videnia závisí od jeho príčiny. Ak je dvojité videnie spôsobené refrakčnými chybami, môžu pomôcť dioptrické brý­le alebo kontaktné šošovky. V prípade zdravotných problémov, ako je cukrovka alebo vysoký krvný tlak, je opäť dôležitá kontrola týchto stavov.

V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia, napríklad v prípade žmurkania alebo niektorých typov neurologických porúch. Liečba môže zahŕňať aj rehabilitačné cvičenia pre oči alebo terapiu zameranú na zlepšenie funkcie očných svalov.

Prevencia dvojitého videnia

Prevencia dvojitého videnia zahŕňa opatrenia proti faktorom, ktoré môžu spôsobiť dvojité videnie. Je dôležité pravidelne navštevovať očného lekára, najmä ak existujú rizikové faktory, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak alebo ak sa v rodine vyskytli očné problémy.

Dôležité je tiež chrániť oči pri športe a fyzickej práci a zabezpečiť primeranú ochranu očí pri používaní potenciálne nebezpečných chemikálií alebo v prostredí s vysokým rizikom poranenia.

Záver

Dvojité videnie môže byť znepokojujúcim a obmedzujúcim stavom, ale pri adekvátnej diagnostike a liečbe možno jeho príznaky výrazne zmierniť alebo úplne odstrániť. Je dôležité nepodceňovať prvé príznaky a vyhľadať odbornú pomoc, aby sa predišlo možným komplikáciám. Prístup k prevencii a včasná intervencia sú kľúčom k zachovaniu dobrého zrakového zdravia a kvality života.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://stanfor­dhealthcare.or­g/medical-conditions/eyes-and-vision/double-vision/causes.html

https://www.y­alemedicine.or­g/conditions/dou­ble-vision

https://www.web­md.com/eye-health/double-vision-diplopia-causes-symptoms-diagnosis-treatment

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/170634

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/22203-diplopia-double-vision

https://www.me­dicinenet.com/dou­ble_vision/ar­ticle.htm

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.