Bambus: zdravotné výhody a využitie v domácnosti

Bambus sa často považuje za symbol Ázie, ale jeho prítomnosť a využitie je celosvetové. S viac ako 1 400 druhmi, ktoré sa nachádzajú v rôznych ekosystémoch od chladných horských oblastí až po horúce tropické lesy, predstavuje úžasnú prispôsobivosť a rozmanitosť. Táto rastlina je cenená nielen pre svoju estetickú hodnotu v záhradách a v parkoch, ale aj pre vysoký obsah vitamínov a minerálov.

História a pôvod

História bambusu siaha tisíce rokov do minulosti, kedy bol využívaný v rôznych oblastiach ľudského života, najmä v Ázii. V mnohých kultúrach má symbolický význam; v Číne sa považuje za symbol dlhovekosti a odolnosti, zatiaľ čo v Indii je spájaný s priateľstvom. Jeho história je rovnako bohatá ako samotná rastlina a odhaľuje hlboké vzťahy medzi človekom a prírodou.

Využitie bambusu

Bambus sa používa v mnohých rôznych oblastiach, od funkčných textílií po rozložiteľný jednorazový príbor. V posledných rokoch popularita bambusu rastie vďaka jeho lepšej udržateľnosti. Detské bambusové plienky, ktoré sa dajú prať a ako bonus sú zvyčajne pestrofarebné, vďaka čomu je výmena plienky pre rodičov aj deti mimoriadnym zážitkom. Ak chcete urobiť niečo pre planétu, vyskúšajte bambusové zubné kefky.

Bambus a zdravie

Čerstvé bambusové výhonky obsahujú vitamín B1, B3 a B6 pre zdravie nervového systému, vitamín A k udržaniu normálneho stavu zraku, pokožky a imunitného systémuvitamín E chrániaci pred voľnými radikálmi a zvyšujúcu obranyschopnosť organizmu.

Extrakty z bambusu sa používajú v tradičnej čínskej medicíne pre svoje protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Bambusové vlákna sú zase vhodné na použitie v textilnom priemysle pre ľudí s citlivou pokožkou so sklonom k alergickým vyrážkam.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Z bambusu sa dá vyrobiť takmer všetko, napríklad hudobné nástroje, bicykle a dokonca aj auto. Vďaka svojej rýchlosti rastu je bambus zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najrýchlejšie rastúca rastlina na svete. Za deň môže narásť až o 91 centimetrov, čo predstavuje rýchlosť 0,00003 km/h. V stredoveku sa bambus používal na výrobu zbraní v Číne (a nedávno aj vo Vietname) a mnohých ďalších nástrojov.“

Bambus v kuchyni

Bambusové výhonky sú cenenou ingredienciou v mnohých ázijských kuchyniach. Mladé výhonky sa vyznačujú jemnou štruktúrou a mierne sladkou chuťou, ktorá pripomína kukuricu. Sú bohaté na vitamíny a minerály a možno ich použiť do širokej škály jedál – od šalátov cez hlavné jedlá až po polievky.

Bambus sa v kuchyni používa nielen na varenie, ale aj na servírovanie. Od prvého detského riadu a dosiek na krájanie až po jednorazové príbory.

Záver

Bambus je vďaka svojej neuveriteľnej prispôsobivosti, rozmanitosti a širokej škále využitia viac ako len rastlina, je symbolom udržateľnosti a harmónie s prírodou. Jeho význam v modernom svete neustále rastie, od stavebníctva cez ekologickejšie textílie až po bambusové výťažky a výhonky.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4897­250/

https://www.web­md.com/diet/he­alth-benefits-bamboo

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-585/bamboo

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/S092422441­7305198

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.