Aké plienky
pre novorodencov?

Vyber výbavičky pre bábätko môže byť pre nastávajúcich rodičov dosť mätúcou záležitosťou, navyše keď nikdy vopred neviete, či naozaj všetko upotrebíte. Čo však potrebujú všetky bábätká bez výnimky, sú rozhodne plienky. Ani tu však nie je rozhodovanie také jednoduché. Na nasledujúcich riadkoch vám predstavíme rôzne varianty plienok, aby vám výber išiel trochu ľahšie.

pilulka

Aké plienky pre novorodencov?

V prvom rade je nutné si ujasniť priority: pôjdete radšej klasickou, pohodlnejšou cestou a zvolíte jednorazové plienky alebo sa vydáte menej praktickou, ale ekologickou a vo výsledku ekonomickejšou cestou s látkovými plienkami?

 

Či už si vyberiete akúkoľvek variantu detských plienok, oplatí sa urobiť si prieskum svojich možností. Majte pri tom na pamäti, že novorodenec sa prebaľuje aj desaťkrát denne, neskôr sa počet plienok ustáli na cca 6–7 kusoch denne.

plienky pre novorodencov
jednorazove plienky

Jednorazové plienky pre novorodencov

Jednorazové konvenčné aj ekologické plienky sú dnes štandardom v starostlivosti o najmenších. Ich výhody sú jasné - rýchle a pohodlné prebaľovanie, žiadne skladovanie špinavých plienok, žiadne plákanie, pranie a sušenie navyše. Medzi ich najväčšie nevýhody samozrejme patrí to, že nie sú priateľské k životnému prostrediu – jedna plienka sa rozkladá neuveriteľných 200–400 rokov. Výhodou ekologických plienok je predovšetkým to, že nie sú bielené chlórom a neobsahujú iné dráždivé látky, takže sú pre citlivú detskú pokožku veľmi šetrné. Tento druh plienok býva oveľa lepšie biologicky rozložiteľný.

Zo začiatku radšej kúpte po jednom menšom balení plienok od rôznych značiek, aby ste ľahko našli ten najlepší variant. Bábätká vám rastú pred očami, takže sa ani neoplatí hromadiť veľké zásoby.

Ako vybrať veľkosť plienok?

Veľkosť jednorazových plienok zvolíte najjednoduchšie podľa hmotnosti dieťaťa. U novorodenca je to spravidla veľkosť 0 (pre bábätká vážiace menej ako 3 kg) alebo veľkosť 1 (pre bábätká od 2 do 5 kg).

Aké plienky do pôrodnice?

Z praktického hľadiska je do pôrodnice jednoznačne najvýhodnejšie zaobstarať jednorazové plienky aj v prípade, že máte v pláne do budúcnosti používať látkové. Hneď po pôrode bude lepšie ušetriť si starosti s uchovávaním špinavých plienok a premýšľaním, ako to maličké bábätko zabaliť do látkovej plienky.

 

Pôrodnice väčšinou odporúčajú vziať si so sebou plienky s indikátorom vlhkosti – tento prúžok vám ukáže, či je dieťatko nutné prebaliť. U novorodencov je pri prebaľovaní tiež treba dávať pozor na pahýľ pupočnej šnúry, plienka sa vždy musí zahnúť dovnútra, aby nedráždila túto citlivú oblasť. Avšak niektoré značky majú u svojich najmenších veľkostí výkroj pre pupok, a vďaka takým plienkam má mamička o starosť menej.

plienky do porodnice

Nebojte sa nechať bábätko bez plienky

Či už sa rozhodnete pre látkové alebo jednorazové plienky, nebojte sa medzi prebaľovaním bábätko čo najčastejšie nechávať na podložke nahé. Dieťatká sa tak môžu ešte lepšie rozvíjať a objavovať svet okolo seba. Váš pediater vám tiež určite odporučí bábätko čo najčastejšie otáčať na chvíľku na bruško, aby posilňovalo chrbtové svaly a snažilo sa zdvíhať hlavičku. Tento čas na brušku je najlepší práve bez plienky – dieťatku sa potom zbytočne nedvíha panva.

pilulka
latkovanie novorodenca

Látkovanie novorodenca

Počiatočná investícia do látkovacej výbavy je pomerne veľká, nezabudnite však, že vám vydrží až do doby, kým dieťa zvládne chodiť na nočník.

Látkovanie ponúka ohromné množstvo možností, preto pre začiatok býva najvýhodnejšie zaobstarať si najrôznejšie druhy plienok a vrchných nohavičiek. Niektoré značky ponúkajú menšiu výbavičku práve pre novopečených rodičov, aby si ujasnili, čo im a dieťatku najviac vyhovuje. Pri kupovaní prvej látkovacej výbavy nezabudnite vždy zaobstarať novorodeneckú veľkosť plienok, neskôr ich budete môcť vymeniť za veľkosť univerzálnu.

Pokiaľ máte jasno v tom, aký systém látkovania budete používať, nakúpte dostatočné množstvo kusov, pretože zo začiatku bábätka vylučujú v podstate neustále. Všeobecne sa odporúča mať v zásobe cca 25 kusov, aby ste plienky stihli včas vyprať a usušiť.

Novorodenecký sklad - návod

Novorodeneckému skladu sa hovorí aj novosklad a využijete ho, ak ste sa rozhodli pre bábätko používať klasické štvorcové látkové plienky.

  1. Štvorcovú plienku zložte na štvrtinu, potom vytiahnite pravý vrchný cíp tak, aby vznikol trojuholník.
  2. Plienku opatrne otočte na druhú stranu, aby bol vzniknutý trojuholník naspodku. Teraz vezmite ľavý kraj plienky a zložte ju na tretiny tak, že vo výsledku budete mať silný prostredný pruh.
  3. V tejto chvíli máte hotový novorodenecký sklad. Ďalej môžete na strednú časť vložiť ďalšiu plienku, poskladanú na osminy a na nej separačnú plienku.
  4. Na bábätku najskôr zahnete spodnú časť (najsilnejší stredný pruh) a potom bočné cípy.
  5. Takto zabalenú plienku môžete poistiť špeciálnou sponkou. Nakoniec dieťatku natiahnete vrchné nohavičky.
novorodenecky sklad, novosklad

Skladanie plienok pre novorodencov

Okrem novorodeneckého skladu môžete využiť aj sklad s názvom minitrojuholník alebo minidrak.

Minitrojuholník:

  1. Plienku preložte na polovicu tak, aby vznikol veľký trojuholník a potom ešte raz na menší trojuholník.
  2. Vrchol trojuholníka máte smerom k sebe a dovnútra môžete vložiť ďalšiu savú a separačnú plienku.
  3. Okolo vloženej plienky potom ohnete okraje (tieto ohnuté okraje potom budú okolo nožičiek bábätka). Cípy, ktoré sú hore a pozerajú von, ohnite dovnútra.
  4. Položte bábätko na plienku, priložte mu cíp trojuholníka na bruško, potom priložte bočné cípy, zaistite sponkou a pretiahnite vrchné nohavičky.

Video návod nájdete napr. tu.

Minidrak:

  1. Založte cípy do stredu plienky tak, že vám vznikne menší štvorec.
  2. Ľavý a pravý cíp priložte k sebe, vznikne vám tvar papierového draka. Vrchný cíp preložte dovnútra.
  3. Podľa toho, akú dlhú chcete plienku mať, založíte spodný cíp dovnútra.
  4. Do stredu môžete dať vkladaciu a na ňu separačnú plienku.
  5. Položte bábätko na plienku, spodnú časť mu priložte k brušku, potom priložte aj bočné cípy.
  6. Opäť zaistite sponkou a pretiahnite vrchné nohavičky.

Video návod nájdete napr. tu.

 

pilulka

Čo hovorí k téme na záver náš odborník?

Pri výbere novorodeneckých plienok sa v prvom rade rozhodujete, či pôjdete cestou jednorazových plienok alebo látkovania, teda používania látkových plienok či ich kombinácie. V prípade, že si zvolíte jednorazové plienky, je na trhu niekoľko možností. Od bežných plienok, po rôzne ekologické varianty. Ekologické plienky sú šetrnejšie k detskej pokožke a navyše sú lepšie rozložiteľné. Pri nakupovaní prvých plienok je vhodné kúpiť viac druhov a skúšať, aké budú vášmu bábätku najviac vyhovovať. Tiež nie je potrebné si robiť veľké zásoby, pretože bábätko rýchlo rastie.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.