Zaobstarali ste svojmu bábätku látkové plienky a neviete si rady, ako ich správne a dostatočne vyprať? Látkové plienky sú svojimi vlastnosťami pomerne špecifické, a preto je potrebné dodržiavať správne postupy, aby boli po praní skutočne čisté a dieťaťu len prospievali.
Najskôr odstráňte „prekvapenie“, potom môžete škvrny na plienke natrieť žlčovým alebo olivovým mydlom. Následne môžete plienku premiestniť do bielizne alebo koša na plienky. Pokiaľ používate separačné plienky, stačí vyhodiť alebo vybrať iba túto medzivrstvu.
Látkové plienky perte vždy na 60 ° C a využívajte čo najdlhší program (kľudne aj 2 hodiny). U slabších programov totiž hrozí, že sa nezlikvidujú všetky baktérie. V prípade črevnej infekcie alebo zaparenín môžete využiť aj program na 90 ° C, aby sa plienky dezinfikovali. Neperte ich však na takto vysokú teplotu pravidelne, to už by nevydržali.
Pri praní je základom použiť dostatočné množstvo vody. Dávajte si pozor na eko programy, ktoré síce šetria vodu, ale plienky poriadne nevyperú. Pokiaľ môžete, použite tiež predpierku alebo zadajte na koniec programu plákanie navyše, aby sa z plienok dostal všetok prací prostriedok. Práčku neprepĺňajte, pretože sa môže stať, že v nej nebude dostatok vody.
Pred prvým použitím je potrebné všetky plienky najskôr vyprať, nielen kvôli hygiene, ale aj na zvýšenie ich savosti. Vrchné nohavičky vyrobené z PUL materiálu (polyester) stačí vyprať len raz. Náročnejšie je to však s bambusovými či bavlnenými materiálmi. Bavlnené látkové plienky perte aspoň 3× pre maximálnu savosť. Bambusové plienky sa však odporúča prať viac, niekedy je treba až 10×. Pri týchto programoch však stačí zvoliť nižšiu teplotu, napr. 30–40 °C.
Pri praní detských plienok nepoužívajte aviváž, pretože môže znížiť savosť plienky a vyvolať u bábätka alergiu. Perte iba v klasickom pracom prášku alebo géle, a v prípade, že chcete pracie plienky zmäkčiť, môžete pridať 10–15% roztok octu či kyseliny citrónovej. V prvých mesiacoch bábätka môžete využiť šetrnejší prací prostriedok, ktorý neobsahuje dráždivé zložky.
„Detské pracie prostriedky sa líšia od bežných pracích prostriedkov predovšetkým svojim zložením, ktoré je špeciálne navrhnuté tak, aby bolo šetrné k citlivej detskej pokožke. Obsahujú menej agresívnych chemikálií, parfumov a farbív, ktoré môžu spôsobiť podráždenie alebo alergické reakcie. Namiesto toho využívajú jemnejšie ingrediencie a často sa pýšia hypoalergénnymi vlastnosťami. Detské pracie prostriedky sú tiež dôkladne testované, aby zabezpečili, že neobsahujú žiadne látky škodlivé pre malé deti. Tým je zaistené, že sú bezpečné pre pranie detského oblečenia a posteľnej bielizne, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s citlivou detskou pokožkou.“
Ideálnym spôsobom ako vybieliť plienky je sušenie na slniečku, tým sa bez práce vybieli väčšina škvŕn. Pokiaľ však slniečko nezabralo, môžete na handrové plienky použiť soľ na škvrny, tekuté odstraňovače škvŕn či perkarbonát sodný, ktorý pôsobí na báze peroxidu.
Škvrny však nemusia nevyhnutne znamenať problém. Po správnom postupe prania by mala byť plienka čistá a pripravená na použitie, aj keď je na nej stále niečo vidieť. Nemusíte si s tým hneď lámať hlavu, niekedy škvrny vyblednú samé v priebehu ďalšieho prania.
Kôš na plienky sa postará o oddelenie použitých plienok a minimalizovanie zápachu. Slúži najmä na uskladnenie látkových plienok do doby, než ich vyperiete – preto je vhodné vyberať kôš s vekom. Do koša môžete vložiť aj praciu sieťku, ktorá vám pomôže s jednoduchším vyťahovaním všetkých plienok naraz. Vďaka tomu sa nemusíte prehrabávať špinavými plienkami, ale len rýchlo všetky hodíte do práčky.
Spôsob prania látkových plienok sa môže líšiť v závislosti od výrobcu alebo typu plienky, preto si vždy skontrolujte pokyny od výrobcu. Pre správne pranie je dôležité tiež dodržiavať váhové maximum podľa návodu na práčke, pretože savé plienky práčku výrazne zaťažia.
Pre bábätko je práve obdobie nosenia plienok jedno z najdôležitejších. Keďže trávia v plienkach väčšinu času, je potrebné dbať o správne látkovanie. Môže sa to zdať ako veda, ale spôsoby, ako správne prať látkové plienky, si osvojíte veľmi rýchlo – všetko je len o zvyku.
Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.