Nemôžete alebo nechcete chytať bronz na slniečku? Opaľovanie je predsa len veľkou záťažou pre našu pokožku, ale našťastie si vytúžený bronz môžete dopriať kedykoľvek a úplne bezpečne vďaka samoopaľovacím krémom. Ako tieto prípravky fungujú, ako ich správne používať alebo ako dlho vám toto „opálenie“ vydrží?
Zdá sa to ako malý zázrak – namažete sa samoopaľovacím krémom a za pár hodín už máte pokožku krásne opálenú dohneda. Ako je to možné? Väčšina samoopaľovacích prípravkov obsahuje DHA (dihydroxyacetón). Táto látka vyvolá na vrchnej odumretej časti kože chemickú reakciu, vďaka ktorej pokožka zhnedne.
Pokiaľ sa samoopaľovaním ešte len začínate, je dobré si najskôr vybrať krém alebo iný prípravok, ktorý je skôr svetlejší, a až potom postupne môžete skúšať tmavšie odtiene. Naneste ho radšej v tenkej vrstve, aby ste vyskúšali, ako vaša pokožka bude reagovať a či sa vám podarí rovnomerné natretie.
Niektoré krémy sú biele, iné sú tmavo sfarbené – tieto obsahujú bronzery, takže sú pre vás ako začiatočníka vhodnejšie. Jasne totiž vidíte, či sa vám darí krém rovnomerne nanášať. Bronzer sa po prvej sprche z kože vymyje, ale nemusíte sa báť, pretože opálenie zostane.
Samoopaľovacie krémy a prípravky je vhodné aplikovať na noc, pretože zafarbenie sa môže postupne meniť aj 6–10 hodín, než sa ustáli. Pokožku pripravte kúpeľom a potom peelingom, pretože vďaka nemu ju zbavíte nečistôt, ostatných kozmetických prípravkov a mŕtvych kožných buniek aj mazu. Nie je potrebné ju ďalej hydratovať (okrem suchých miest na lakťoch, kolenách alebo pätách), pretože samoopaľovacie krémy najlepšie chytia na suchú a čistú kožu. Tieto prípravky navyše samy o sebe pokožku hydratujú a vyživujú.
Samoopaľovací krém by ste nemali nanášať na čerstvo oholenú pokožku, aby ste ju zbytočne nepodráždili. S aplikáciou teda počkajte aspoň 12 hodín po holení.
Samotnú aplikáciu vykonávajte krúživými pohybmi pomocou špeciálnej rukavice, prípadne suchými, dobre umytými rukami. Aby bolo opálenie rovnomerné, nezabudnite ani na lakte, kolená a päty. Po nanesení prípravku sa aspoň pol hodiny neobliekajte. Pred aplikáciou si vždy prečítajte návod konkrétneho výrobku.
Samoopaľovacie krémy sú známou klasikou, ich aplikácia však vyžaduje väčšiu dôkladnosť a je nutné ich nechať dlhšie zaschnúť. Mlieka sú krémom veľmi podobné, sú však viac hydratačné, ich zasychanie je rýchlejšie a niekomu sa môžu lepšie aplikovať. Samoopaľovacie peny nie sú vhodné na tvár, inak sa ale všeobecne lepšie nanášajú. Ďalej existujú samoopaľovacie spreje vhodné pre skúsených, pretože sa síce lepšie nanášajú na horšie dostupné miesta (napr. chrbát), ale je u nich vyššie riziko nerovnomernej aplikácie.
Niekedy sa môže stať, že ste aj napriek všetkej opatrnosti na svojom oblečení našli škvrny alebo mapy spôsobené samoopaľovacím prípravkom. Aby ste ich odstránili, nechajte škvrnu najprv odmočiť v perlivej vode. Potom zmiešajte trochu pracieho prášku s normálnou vodou na kašičku, ktorou fľak potrite, oblečenie opláchnite a ešte raz zopakujte. Nakoniec oblečenie vyperte tak, ako ste zvyknutí. Okrem tohto postupu môžete tiež skúsiť niektorý z prípravkov na odstránenie škvŕn.
Večer ste si aplikovali samoopaľovací krém a ráno ste zistili, že výsledok rozhodne nie je taký, ako ste si predstavovali? Existujú najrôznejšie babské rady, ako opálenie zmierniť alebo odstrániť. Najčastejším odporúčaním je rovnaký postup, ako v prípade prípravy pokožky na aplikáciu krému – teda teplý kúpeľ a následný peeling. Do vane pridajte pár kvapiek olejčeka a relaxujte aspoň dvadsať minút. Vďaka tomuto kúpeľu bude vaša pokožka zjemnená, a keď potom použijete na celé telo peeling, sfarbenie by malo zosvetliť a prípadné fľaky ustúpiť.
V prípade nevzhľadných fľakov môžete tiež použiť citrónovú šťavu alebo ocot, ktorý s pomocou vatového tampónu lokálne natierajte.
Efekt samoopaľovacích prípravkov vydrží bežne 3–7 dní podľa toho, ako opatrne sa o pokožku staráte. Aby vám bronz vydržal, nenavštevujte bazény či vírivky a miesto kúpania vo vani zvoľte radšej rýchlu vlažnú sprchu. Pokožku udržujte zvnútra aj zvonku hydratovanú – používajte hydratačné prípravky a pite veľa vody. Opálenie slnkom síce ide do hlbších vrstiev kože a vydrží tak oveľa dlhšie, avšak samoopaľovanie neprináša riziká spálenia, alergie, predčasného starnutia ani vzniku rakoviny, ako je to pri klasickom slnení.