Samoopaľovacie prípravky sú skvelou alternatívou, ak túžite po bronzovo zafarbenej pokožke, ale zároveň sa chcete vyvarovať nebezpečenstva, ktoré sú spojené s opaľovaním na slnku alebo v soláriu.
Samoopaľovacie prípravky sú skvelou alternatívou, ak túžite po bronzovo zafarbenej pokožke, ale zároveň sa chcete vyvarovať nebezpečenstva, ktoré sú spojené s opaľovaním na slnku alebo v soláriu.
Vo väčšine z nich je obsiahnutý buď DHA (dihydroxyaceton) alebo erytrulóza, prípadne kombinácia oboch látok. V oboch prípadoch sa jedná o prírodné látky, ktoré sú v našom tele bežne prítomné. DHA je možné získať z cukrovej repy a cukrovej trstiny. Tieto látky farbia vrchnú vrstvu kože.
Bohužiaľ nie, DHA a erytrulóza reagujú na pokožke s aminokyselinami a proteínmi. Existuje asi 10-15% ľudí, ktorí na pokožke dané látky vôbec nemajú. Ak do tejto skupiny patríte, potom u vás k vytúženému efektu zhnednutia nedôjde.
Spravidla 3-4 dni. To preto, že vrchná vrstva kože sa neustále obnovuje (a jej malé čiastočky sa odlupujú). Opálenie môžete predĺžiť správnou aplikáciou prípravku.
Pomaly a postupne. Najlepšie iba s tenkou vrstvou nepríliš tmavého prípravku. To preto, aby si zvykla vaša koža, ale aj preto, aby ste si vyskúšali rovnomerné nanášanie. Často sa totiž stáva, že zo začiatku nie sú výsledky použitia samoopaľovacích krémov uspokojivé a zhnednutie je nepravidelné.
Venujte pozornosť príprave a čítajte pokyny u konkrétneho produktu!
Najlepšie fungujú tieto prípravky na jemnú a neporušenú kožu. Aby bolo vaše opálenie rovnomerné a dlhšie vydržalo, je dobré si pred aplikáciou urobiť peeling (veľmi dobrý je brezový peeling, ktorý nájdete v sete Happy Skin od Weledy) a odstrániť odumreté kožné bunky. Rovnako tak venujte pozornosť odstráneniu chĺpkov. Je jedno, akú metódu použijete (žiletka, vosk, epilačné alebo depilačné strojčeky), ale chĺpky odstraňujte deň pred plánovanou aplikáciou samoopaľovacieho prípravku, aby mala pokožka čas sa upokojiť.
Prípravok nanášajte krúživými pohybmi buď dobre umytými rukami alebo pomocou špeciálnej rukavice. Nezabudnite namazať aj lakte, kolená a päty, inak vaše opálenie nebude kompaktné a nebude vyzerať dobre. Po aplikácii sa 30 minút neobliekajte. Väčšina prípravkov robí na oblečení škvrny, ktoré idú veľmi zle vyprať.
Nikdy si nekupujte samoopaľovací prípravok, ktorý je výrazne tmavší ako súčasná farba vašej pokožky. Je jasné, že ak sa rozhodnete prípravok použiť, chcete aby opálenie bolo vidieť, ale príliš tmavý odtieň vyzerá neprirodzene. Je lepšie siahnuť skôr po svetlejšom odtieni a v prípade, že nebudete s výsledkom spokojní, naniesť ďalšiu vrstvu. Tým sa odtieň opálenia zintenzívni.
Ak je vám ľúto ho vyhodiť, môžete ho zmiešať s obyčajným mastným krémom a tým ho zriediť.
Áno, ale voľte radšej špeciálny produkt. Koža na tvári je totiž citlivejšia a tenšia, takže sa prípravok bude správať trochu inak. Produkt na tvár by mal obsahovať rovnaký pomer účinných látok ako produkt, ktorý použijete na telo, aby nedošlo k tomu, že budete mať na tele dva druhy hnedej. Pri aplikácii na tvári buďte opatrní pri okraji vlasov a obočia.
Zrejme máte porušenú ochrannú vrstvu pokožky. To sa stáva pri používaní nesprávnych kozmetických prípravkov, skontrolujte teda všetky, ktoré momentálne používate (často býva na vine príliš agresívny sprchový gél).
Často odporúčaný peeling (a teda odlúpnutie vrchnej vrstvy pokožky, ktorá bola samoopaľovacím prípravkom farbená) nie je ideálnym riešením. Namiesto hnedých fľakov totiž získate červenú a podráždenú pleť. Odporúčaná citrónová šťava tiež dráždi pleť a môže vyvolať alergickú reakciu. Najlepšie je nerobiť nič a po pár dňoch skúsiť aplikáciu znova.
Na trhu sú samoopaľovacie prípravky dostupné v rôznych variantoch: ako spreje, krémy, gély, mlieka, peny, dokonca sa predávajú aj samoopaľovacie obrúsky. Z hľadiska účinnosti nie je konzistencia relevantná, takže záleží len na vás, aký produkt vám bude najlepšie vyhovovať. Samoopaľovacie prípravky majú v ponuke všetky veľké kozmetické značky ako Bioderma (odporúčame sprej Photoderm Autobronzant), Vichy (majú skvelé mlieko Idéal Soleil, ktoré sa dá použiť aj na tvár), ale aj Dermacol.
Nie, v žiadnom prípade! Samoopaľovacie prípravky neobsahujú ochranu proti UV žiareniu a opálenie funguje na úplne inom princípe, takže vždy používajte opaľovací krém, ak sa pohybujete na slnku (nielen pri mori).
Zákazníci si najviac obľúbili rady Australian Gold, Bioderma a Garnier. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Garnier Ambre Solaire natural bronzer samoopaľovacia telová hmla 150 ml. V prípade, že ste si nezvolili tu žiadny produkt, skúste sa pozrieť aj na kategórie Samoopaľovacie krémy a mlieka, Samoopaľovacie peny a Samoopaľovacie spreje.