Železo: zdroje, účinky na zdravie a jeho nedostatok

Železo je jednou z najdôležitejších minerálnych látok nevyhnutných pre správnu funkciu ľudského tela. Určite ste o ňom počuli veľa vecí, niektoré z nich sú ale mýty. Tento článok vám poskytne podrobný prehľad o účinkoch železa na zdravie, jeho zdrojoch, odporúčanom dennom príjme, nedostatku, toxicite a ďalších dôležitých aspektoch.

 

Obsah článku

 

Úloha železa v ľudskom tele

Na železe stojí niekoľko dôležitých procesov, ktoré sa ďalej podieľajú na správnom fungovaní vášho tela.  Železo je zásadný pre tvorbu hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív . Podiela sa tiež na tvorbe myoglobínu, čo je proteín, ktorý dodáva svalom kyslík, aby mohli správne fungovať. Účastní sa činnosti mnohých enzýmov, ktoré sú dôležité pre energetický metabolizmus a syntézu DNA. Podporuje správnu funkciu imunitného systému.

 

Účinky železa na zdravie

Železo má niekoľko pozitívnych účinkov na zdravie:

 

Zdroje železa

Železo sa vyskytuje v dvoch formách: hemové železo (zo zvieracích zdrojov) a nehemové železo (z rastlinných zdrojov), ktoré musia prejsť premenou na jednoduchšie látky, aby si z nich telo vzalo potrebné železo.

  • Hemové železo: Pečeň a ďalšie vnútornosti, červené mäso, hydina, ryby a morské plody.
  • Nehemové železo: Sezamové aj iné semienka, kakao, strukoviny, orechy, celozrnné obilniny a tmavo zelená listová zelenina.

Pozor na konzumáciu potravín bohatých na železo, ako je tmavá listová zelenina alebo rebarbora, ak máte problémy s obličkami, močovým mechúrom alebo reumatizmom. Obsahuje šťaveľan vápenatý, ktorý na seba viaže vápnik a tým dochádza k jeho vylučovaniu. Z obľúbenej kombinácie špenát so smotanou alebo mliekom si tak látku cennú pre vaše kosti neodnesiete, ale táto kombinácia pomáha predchádzať vzniku obličkových kameňov . Ešte tu vyvstáva otázka špenátu a jeho obsahu železa, ktorá nie je taká vysoká, ako sa predpokladalo. Hoci Pepek námorník jedol len špenát a vyslúžil si z toho obdivuhodnú postavu, štúdia ohľadom obsahu železa v špenáte sa robila so sušeným špenátom, ktorý sa od toho čerstvého (alebo mrazeného) podstatne líši.

 

Odporúčaný denný príjem a dávkovanie

Odporúčaný denný príjem (RDI) železa sa líši v závislosti od veku, pohlavia a životného štýlu:

  • Dospelí muži: Približne 8 mg/deň.
  • Dospelé ženy: Približne 20 mg/deň (potreba je zvýšená hlavne kvôli menštruácii), pri tehotenstve zostáva rovnaká, pretože ženy majú síce vyššiu potrebu, ale nemenštruujú, takže nestrácajú žiadnu krv.
  • Deti a adolescenti: Množstvo sa líši podľa veku, deti v období najväčšieho rastu majú vyššiu potrebu železa. Medzi 14–18 rokmi je to u chlapcov 11 mg au dievčat 15 mg/deň.

Ak chcete podporiť vstrebávanie železa, zamerajte sa na konzumáciu potravín bohatých na vitamín C alebo doplnky stravy. Presné dávkovanie je vhodné konzultovať s lekárom, najmä u tehotných žien, detí a osôb s určitými zdravotnými problémami. 

 

Nedostatok železa

Nedostatok železa môže viesť k niekoľkým zdravotným problémom:

  • Anémia z nedostatku železa: To sa prejavuje únavou, slabosťou, bledosťou kože a dďalšími symptómami.
  • Zhoršenie imunitnej funkcie: Môže zvýšiť náchylnosť k infekciám.
  • Znížená výkonnosť a únava: Nedostatok železa môže znížiť fyzickú aj mentálnu výkonnosť.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Špenát je skvelá zelenina, ktorá obsahuje okrem železa, sodík, vápnik, vitamíny A, C, E a K a množstvo ďalších prospešných látok. Prečo by ale tento prírodný zázrak nemali jesť najmenšie dojčatá? Táto zelenina má schopnosť hromadiť v sebe mnoho dusičnanov z pôdy. 

 

Úplne kľúčové by malo byť odstránenie stoniek a listových rebier pri špenáte, ktoré obsahujú veľké množstvo dusičnanov. Dojčatá do 4. mesiaca veku nemajú plne vyvinutý tráviaci systém a sú náchylní na akútne otravy dusičnany. Z tohto dôvodu odporúčam zaradiť špenát do príkrmov, najskôr od ukončeného 6. mesiaca veku dieťaťa.“

 

Toxicita a vedľajšie účinky

Prebytok železa v tele môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Dlhodobý nadmerný príjem železa môže viesť k poškodeniu orgánov, najmä pečene a srdca. U niektorých osôb spôsobuje aj zažívacie problémy, bolesti hlavy a iné symptómy. Železo môže interagovať s niektorými liekmi, preto je dôležité jeho suplementáciu konzultovať s lekárom.

 

Záver

Železo je zásadný prvok pre vaše zdravie, takže je dôležité dbať na jeho dostatočný príjem. Vyvážená strava, bohatá na železo, je kľúčová pre prevenciu nedostatku a zdravotných komplikácií. V prípade potreby sa odporúča konzultovať s lekármi alebo nutričnými terapeutmi správne dávkovanie a výber zdrojov železa.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/1009-spenat

https://ods.od­.nih.gov/factshe­ets/Iron-HealthProfessional/

https://www.he­althdirect.gov­.au/iron-deficiency

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.