Zápal nosohltana: príznaky, diagnóza a liečba

Zápal nosohltana, čiže nazofaryngitída, je veľmi časté respiračné ochorenie. Pre mnoho ľudí je to len obyčajné prechladnutie, prípadne aj oná povestná „nádcha“, pre ktorú sa údajne vyhovárame z práce. Väčšinou stačí sa zo zápalu týždeň vyležať a dopriať si dostatok čajov a pomarančov. Ak sa však priebeh zápalu skomplikuje alebo trvá dlhšie ako 10 dní, treba už spozornieť.

Príčiny zápalu nosohltana

Zápal nosohltana má väčšinou na svedomí niekoľko vírusov. Najčastejšou príčinou bývajú vysokonákazlivé rhinovírusy, ktoré väčšinou nespôsobujú vážnejšie komplikácie, ale zapríčiniť ho môžu až dve stovky iných druhov vírusov, a to vrátane nedávneho koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa za krátky čas dokázal rozšíriť po celej planéte. Menej častejšia je bakteriálna príčina.

Hoci to nebýva priamou príčinou akútneho zápalu nosohltana, existujú určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť jeho výskytu. K tým patrí napríklad krátkodobé aj dlhodobé vystavenie sa nadmernému množstvu znečisťujúcich látok v ovzduší, ako aj vdychovanie cigaretového dymu či pobyt v prašnom prostredí. K zapáleniu môže dôjsť aj vplyvom alergie, hoci tá postihuje primárne oblasť nosovej dutiny a samotný hltan.

Klinické príznaky a diagnóza

Príznaky zápalu nosohltana poznáme všetci veľmi dobre. Priemerný dospelý človek ním trpí zhruba dvakrát za rok prevažne v chladných mesiacoch, deti aj oveľa častejšie. Pri zápaloch spôsobených vírusmi dochádza typicky ku kýchaniu, kašľaniu a tvorbe hlienov, vďaka čomu sa tieto patogény ľahko prenášajú na ďalšie osoby.

Často ho sprevádzajú aj zvýšená teplota, bolesť či nepríjemné škrabanie v krku, bolesť hlavy, bolesť kĺbov, svrbenie očí a tiež celková únava. Symptómy zápalu väčšinou prichádzajú pozvoľna, na rozdiel od takej chrípky, ktorá nás prudko udrie vysokou horúčkou a zimnicou.

V prípade akútnej formy zápalu nosohltana väčšinou stačí obyčajné fyzické vyšetrenie – lekár sa v podstate len pozrie na vaše sliznice, vypočuje si pľúca a prípadne vykoná aj ster. Ak ste všeobecne zdraví a praktický lekár nevidí v zápale symptómy vážnejšieho ochorenia, najskôr vás pošle rovno domov do postele. V prípade komplikácií alebo pri chronickej podoby zápalu vás lekár najskôr odporučí na ORL na podrobnejšie vyšetrenie.

Zápal nosohltana a jemu podobné ochorenia

Laik môže zápal nosohltana (nazofaryngitída) ľahko zameniť za podobné ochorenia, ktoré postihujú hornú oblasť dýchacích ciest. Môže ísť o zápaly tých častí tela, ktoré s nosohltanom tesne susedia – nosná dutina, hltan a v podstate aj hrtan. Zápaly všetkých týchto oblastí sa môžu vyznačovať veľmi podobnými príznakmi, ako je bolesť hlavy a kĺbov, únava, zvýšená teplota a pod. Okrem toho však majú aj svoje špecifiká, na ktoré sa teraz stručne pozrieme.

Zápal hltana (faryngitída) sa prejaví predovšetkým suchým, podráždeným až škrabavým hrdlom. Typická je bolesť pri rozprávaní a prehĺtaní. Na hltan sa úzko napája hrtan vedúci do pľúc. Zápal hrtana (laryngitída) sa prejaví najmä suchým kašľom, chrapotom, prípadne môžeme aj dočasne prísť o hlas. V suchom hrdle niekedy nepríjemne šteklí.

Akútna nádcha (rhinitída) potrápi nielen zapálenú nosovú dutinu, ale niekedy aj oči (pálenie, slzenie) alebo uši (pocit zaľahnutia). Nos svrbí, je upchatý a hlavne to z neho poriadne tečie. Okrem vírusových a bakteriálnych nákaz je častou príčinou aj kontakt s alergénom, dymom alebo inou dráždivou látkou. Akútna nádcha sa niekedy môže komplikovať, potom nastáva nepríjemný zápal prínosových dutín (sinusitída). Ide o štyri páry menších dutín, ktoré zasahujú do čela, do líc a k hornej čeľusti a vo všetkých týchto oblastiach môžete pocítiť bolestivé opuchy. Typická je v tejto fáze aj vysoká horúčka.

 

Pilulka odborník Mgr. Dominika Zourková hovorí:

„Väčšina z nás trpí zápalom nosného hrdla alebo príbuzných oblastí aspoň raz do roka, najmä v jeseni a v zime. Najlepšou liečbou je prevencia, teda posilnenie imunity a dodržiavanie hygieny.

 

Najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť ucpaného nosa, sú kvapky alebo spreje obsahujúce nosné dekongestanty alebo kortikosteroidy. Nosné dekongestiváty môžu mať okamžitý účinok v priebehu niekoľkých minút, ale odporúča sa ich užívanie obmedziť na jeden týždeň kvôli možnému postupnému zníženiu krvácania do sliznice a vzniku návyku. U ľudí s vysokým krvným tlakom nie sú tieto spreje vhodné. Pred použitím týchto prípravkov sa odporúča vyčistiť nos morskou vodou, čo pomáha zlepšiť absorpciu lieku a jeho účinnosť.

 

 

Alternatívou sú kortikosteroidové nosné spreje, ktoré sú k dispozícii buď v obchodoch, ako je Flixonase, alebo na lekársky predpis. Rýchlosť nástupu účinku je nižšia ako u nosných dekongestív, sú však oveľa jemnejšie na sliznicu. Ďalšou účinnou možnosťou pre upchaté dutiny sú tablety obsahujúce pseudoefedrin (Modafen, Paralen plus) alebo prírodné prípravky ako je Sinupret.

 

 

Toto ochorenie môže byť sprevádzané horúčkou, a v takom prípade je možné použiť antipyretické lieky, konkrétne napríklad lieky na báze paracetamolu, na jej zníženie. Ak sa objaví hustá sliznica, vhodnou voľbou sú mukolytiká, ktoré sa môžu použiť na zriedenie sliznice a sú účinné pri mokrom kaše (Erdostein, Mucosolvan, ACC). Na zmiernenie bolesti v krku, ktorá často sprevádza zápal nosohlintanu, sú vhodné lokálne antiseptické prostriedky vrátane pastic, klokladel a sprejov.

 

 

Je dôležité si uvedomiť, že tieto informácie sú len orientačné a v prípade problémov je vždy vhodné poradiť sa o situácii s lekárnikom, ktorý vám môže pomôcť vybrať vhodné prípravky, vysvetliť dávkovanie a upozorniť na možné kontraindikácie. V prípade dlhodobých a opakujúcich sa ťažkostí je tiež vhodné konzultovať situáciu s odborníkom, napríklad s ORL specialistom.“

 

Prevencia zápalu nosohltana

Ako hovorí ľudové príslovie, čistota – pol zdravia. V prípade patogénov vedúcich k zápalu nosohltana to platí stopercentne. Zvlášť v chladných mesiacoch je na mieste dôkladné umývanie rúk mydlom, prípadne sa oplatí si so sebou nosiť aj nejakú malú dezinfekciu na ruky. Neumytými rukami sa zásadne nedotýkame tváre. Doma je zase vhodné dezinfikovať často používané predmety, ako sú dverové kľučky, telefón, klávesnica a myš alebo aj detské hračky.

Účinné je aj pravidelné preventívne preplachovanie nosa fyziologickým roztokom – vo vode rozpustenou soľou, morskou vodou alebo Vincentkou. Používa sa na to špeciálna kanvička na výplach nosa, prípadne na to určený sprej na nosnú hygienu. Nie je to nič nepríjemné, a samy to zvládnu už deti v škôlkarskom veku.

Okrem hygieny je pri prevencii zásadné aj posilnenie imunitného systému. Najmä počas jesene a zimy je v našich klimatických podmienkach potrebné dopĺňať predovšetkým vitamín D, zaručenou klasikou je aj vitamín C a zinok. Nezabudnite aj na dostatok pohybu a čerstvý vzduch.

Liečba zápalu nosohltana

Liečbu bežného zápalu nosohltana zrejme všetci dôkladne poznáme už z raného detstva. Je to predovšetkým pokoj a dostatočný príjem tekutín. Fajčiari by si minimálne do odznenia príznakov zápalu mali dať absolútnu pauzu od cigariet. Zapálenému nosohltanu tiež uľaví zvlhčovanie vzduchu v spálni. U veľmi malých detí môžete využiť odsávačku hlienov.

Existuje veľa liečiv bez predpisu, ktoré pomôžu proti zápalu nosohltana a jeho nepríjemným symptómom. Ide o nosové spreje a kvapky, liečivé pastilky, tablety aj sladké sirupy pre malé deti. Dajte však pozor na ich prípadné kombinovanie, niektoré prípravky totiž môžu obsahovať rovnakú účinnú látku. Ideálne sa tak poraďte s lekárnikom. V prípade bakteriálnej príčiny zápalu nosohltana môže lekár predpísať antibiotiká, pri vírusovej nákaze nemá ich využitie zmysel.

Alternatívne liečebné metódy

Okrem štandardnej symptomatickej liečby existuje aj alternatívna pomoc a minulosťou osvedčené babské rady. Treba však dopredu podotknúť, že ich účinnosť nemusí byť vždy podložená oficiálnou lekárskou vedou. Z bylinnej ríše je možné využiť takmer všetky rastliny, ktoré uvoľňujú horné dýchacie cesty alebo pôsobia protizápalovo. Medzi ne patrí napríklad nádchovník, skorocel, majorán, dobromyseľ, rumanček, šalvia či echinacea. Výborné protizápalové účinky má aj zázvor, najlepšie čerstvý.

Byliny a bylinné prípravky je možné užívať rôznymi spôsobmi. Základom sú, samozrejme, bylinné čaje, často v predaji v už namiešaných zmesiach. Ďalšou možnosťou je inhalácia pár, či už z vami pripravených bylinných výluhov alebo aj z esenciálnych olejov spomínaných bylín. V neposlednom rade môžeme aj niektoré bylinné prípravky a výluhy využiť ako kloktadlo.

V rámci homeopatie sa odporúča napríklad polykomponentný liek Engystol, prípadne monokomponentný liek Belladonna 9ch.

 

Komplikácie a dlhodobé dopady zápalu nosohltana

Vo väčšine prípadov odznie akútny zápal nosohltana zhruba za týždeň, keď ho však ľudia podcenia alebo si ho nedoliečia, môže sa stať, že na vírusovú infekciu „nasadne“ bakteriálna infekcia. Tá už býva pre lekárov a ich pacientov náročnejším súperom. Môže vyžadovať nasadenie antibiotík a vystavenie dlhšej pracovnej neschopnosti.

Podobnou komplikáciou je chronická forma zápalu nosohltana. Tá je síce pomerne vzácna, o to náročnejšia však býva liečba. Nie vždy je príčina chronického zápalu hneď zrejmá. Niekedy býva následkom dlhodobého ignorovania akútnych zápalov a opakovaných infekcií v horných dýchacích cestách. Vplyv však môže mať aj celkový zdravotný stav človeka, aktívne či pasívne fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, častý pobyt v prašnom prostredí alebo napríklad aj skrytá alergia.

 

Tento článok slúži iba na informatívne účely a nenahrádza konzultáciu s lekármi či odborníkmi.

 

pilulka

Zdroje

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2016/06/03.pdf

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/S051537001­6301276

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7127­764/

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.