Pásový opar so sebou prináša nepríjemnú bolesť a svrbenie, ktoré sa často nedajú vydržať. Ide o infekčné ochorenie, na ktoré však existuje pomerne jednoduchá liečba a pri obvyklom priebehu nevznikajú dlhodobé následky.
Pásový opar je kožné ochorenie spôsobené vírusom Varicella zoster. Rovnaký vírus má na svedomí aj ovčie kiahne. Po ich prekonaní vírus zostane v tele a pásový opar vypukne, keď máte zníženú imunitu. Ide o infekčné ochorenie, ktoré okrem kontaktu s nakazeným spôsobujú aj stres a celkové vyčerpanie.
Inkubačný čas je spravidla 1 – 2 týždne. Oproti kiahňam je pásový opar 5× menej nákazlivý. Ako sa prenáša pásový opar? Kontaktom s pľuzgierikmi, kým sa nepremení na zaschnuté chrasty. Pokiaľ s tekutinou z pľuzgierikov neprídete do styku, nie je žiadny iný spôsob, ktorým by ste sa mohli nakaziť od chorého.
Liečený pásový opar chodenie do práce nevylučuje, keď sa cítite dobre a
vyrážka sa vyskytuje na miestach, ktoré sa dajú ľahko zakryť oblečením,
čím sa zabráni akémukoľvek kontaktu. Vypísanie na PN nie je nutnosťou, ak
vás však trápia čerstvé pľuzgieriky, ktoré svrbia a vyteká z nich
infekčná tekutina, najlepším riešením je zostať doma.
Svrbenie trvá, kým pľuzgieriky nezačnú vysychať. Prvých pár dní sa vyskytuje pásový opar bez pľuzgierikov, tie sa postupne objavujú v priebehu 7 – 10 dní a počas 2 – 4 týždňov úplne zmiznú. Priebeh býva u rôznych ľudí rozdielny, niekoho bolesť budí zo spania, iný je schopný vykonávať každodenné činnosti bez obmedzenia. Väčšinou sa však pásový opar bez bolesti hlavy, horúčky či žalúdočnej nevoľnosti nezaobíde.
Vyrážka spojená s týmto ochorením môže vyrašiť takmer kdekoľvek na koži. Najčastejšie sa nachádza na jednej strane hrudníka medzi rebrami alebo na chrbte.
„Môj postreh z praxe praktického lekárnika: Naozaj som sa stretla so staršími pacientmi, ktorí mali dlhotrvajúci problém s postherpetickou neuralgiou, ktorá sa im prejavovala neuropatickou bolesťou v miestach prebehnutej vyrážky a to formou pálivú, bodavú, šľahavú.“
Ak vás trápi dlhodobá bolesť, analgetiká nezaberajú alebo si chcete pomôcť prirodzenejšou cestou, vyskúšajte studené obklady, ktoré vyrážku upokoja. Buďte opatrní, aby ste pľuzgieriky nepoškodili, to by vám od bolesti nepomohlo, práve naopak.
Domáca liečba v prípade tohto ochorenia nie je dostačujúca. Vzhľadom na šírenie vírusu po nervoch hrozí ich poškodenie, ak nezasiahnete správnymi prostriedkami. Voľnopredajné lieky na pásový opar neexistujú, po správnej diagnóze však žiadny praktický lekár nebude mať problém vám predpísať recept na antivirotiká, ktoré jeho priebeh zmiernia.
To, ako dlho sa lieči pásový opar, záleží na začiatku liečby. Čím skôr sa začnete liečiť, tým skôr budete mať všetko za sebou. Obvykle to trvá mesiac, kým sa pľuzgieriky úplne zahoja.
Hoci s pribúdajúcim vekom rastie početnosť nakazenia pásovým oparom, deťom sa ochorenie nevyhýba. Je u nich takmer nemožné zaistiť, aby sa stále neškriabali a dodržiavali správnu hygienu, čím zabránia prenosu. Rovnako ako u dospelých je spúšťačom oslabená imunita a stres (ako psychické, tak aj fyzické vyčerpanie).
Riziká spojené s tehotenstvom a pásovým oparom sú odlišné v rôznych fázach gravidity. Po ochorení v prvom trimestri môže dôjsť k poškodeniu mozgu a zlému vývoju plodu. Ak prepukne pásový opar 2 – 3 týždne pred pôrodom, dieťa sa narodí s tzv. novorodeneckou neonatálnou varicelou, ktorá sa však dá ľahko a úspešne vyliečiť. Najväčšie komplikácie spôsobuje nakazenie v priebehu piatich dní do pôrodu, pretože plod už nechránia protilátky prenášané cez placentu, ako je to do obdobia dva týždne pred pôrodom.
Ak vás trápi svrbenie a bolesť v mieste, kde bola predtým vyrážka pásového oparu, dlhšie ako 3 mesiace, pravdepodobne ide o ochorenie zvané postherpetická neuralgia. Táto komplikácia sa vyskytuje predovšetkým u osôb starších ako 50 rokov. Liečba je oveľa náročnejšia ako pri pásovom opare a každý na ňu reaguje inak. V každom prípade je nutné navštíviť lekára a začať problém riešiť.
Opakovaný pásový opar sa s veľkou pravdepodobnosťou nevráti skôr ako po 3 rokoch od prvého nakazenia. Potom už chránení nie ste a šanca, že ochoriete znova, je takmer rovnako vysoká ako prvýkrát.
Vzhľadom na obmedzenia, ktoré so sebou pásový opar prináša, sa nestáva často, že by nebol liečený. V najhorších prípadoch môže dôjsť k poškodeniu nervu, ktorého okolie je pásovým oparom napadnuté.
Na Slovensku je na pásový opar dostupné očkovanie vakcínou Zostavax. Vakcína je určená na prevenciu prepuknutia choroby (nie na liečbu). Nezabráni teda vniknutiu vírusu do tela, ale úspešne ho necháva v tele spať.
Na prevenciu pásového oparu sú vhodné všetky vitamíny (predovšetkým vitamín B12), ktoré posilňujú imunitu, ako aj výživové doplnky znižujúce stres a napätie.
https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/p/pasovy-opar-herpes-zoster/zakladni-informace/
https://www.neurologiepropraxi.cz/…18/02/11.pdf
https://www.cdc.gov/…verview.html
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.